Menu:

Systemy kafeteryjne w Polsce – porównanie, najważniejsze informacje

Systemy kafeteryjne stają się powoli standardem organizacji i trudno się dziwić ich rosnącej popularności. Pracownicy są bardziej zadowoleni, jeśli mogą wybrać świadczenia pozapłacowe dostosowane do swoich potrzeb. Z kolei pracodawcy dysponują skutecznym narzędziem motywacji, a środki przeznaczane na benefity są wykorzystywane celowo. Firmy mają w czym wybierać, platform benefitowych wciąż przybywa. Która najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku? Porównaliśmy 6 najpopularniejszych narzędzi do zarządzania benefitami dostępnych na polskim rynku i zebraliśmy najważniejsze informacje na ich temat.

Porównanie systemów kafeteryjnych w Polsce
System benefitowy daje możliwość wyboru świadczeń z szerokiej oferty benefitów.

Systemy kafeteryjne w Polsce – co je wyróżnia

Większość osób poszukujących zatrudnienia uważa, że dodatki do wynagrodzenia są istotnym czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy. Świadczenia pozapłacowe to także ważne narzędzie do utrzymania pracowników w firmie, zwiększenia ich zaangażowania i lojalności. Żeby osiągnąć te cele, nie wystarczy już oferta benefitów w postaci karty sportowej i opieki medycznej.

Realną motywację dają usługi spersonalizowane, które trafiają w potrzeby konkretnych osób. W konsekwencji firmy odnoszą realne zyski: zwiększenie konkurencyjności, pozytywny employer branding, przyciąganie talentów i mniejszą fluktuację kadry. W końcu korzyścią jest optymalizacja budżetu – wydatki na benefity w przypadku platform są po prostu bardziej celowe. Osiągnięcie wspomnianych korzyści to wspólna cecha wszystkich systemów kafeteryjnych.

Zadaniem każdej platformy ma być też z założenia sprawne zarządzenie ofertą świadczeń – zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika. Pracownik w przejrzysty sposób może dowolnie wybierać spośród zaproponowanych świadczeń, a pracodawca łatwo konfigurować ofertę, źródła finansowania, przydzielaną pulę punktów do wykorzystania przez osoby w działach lub zespołach czy też sporządzać potrzebne raporty.

Sprawdź również >> System motywacyjny pracowników – na czym polega?

Zestawienie TOP systemów kafeteryjnych

Platforma kafeteryjna Worksmile

Platforma kafeteryjna Worksmile służy do propagowania aktywności sportowej i zdrowego trybu życia wśród pracowników, ale też integrowania zespołów. To połączenie tradycyjnego systemu kafeteryjnego z usługami wellbeing, CSR oraz funkcjami budującymi społeczność. Integruje się ze znanymi systemami wewnątrzfirmowymi (Slack, Microsoft365, Google, SAP). Pracodawca może też indywidualnie dopasować ofertę usług do każdego pracownika w zależności od jego zaangażowania i wyników w pracy.

Platforma Worksmile to:

 • Wiele budżetów stałych, w tym obrotowy, budżet na świadczenia z ZFŚS, na wydarzenia firmowe, CSR, itd.
 • Budżet zgrywalizowany, w którym za spalone kalorie pracownicy otrzymują punkty powiększające pulę indywidualną.
 • System posiada aplikację mobilną i jest w pełni modułowy.
 • Szeroki katalog produktów (zdrowie i medycyna, kultura i rozrywka, rozwój i edukacja, opieka psychologiczna, wypoczynek, uroda i spa, dla domu, dla dziecka).
 • CSR – pracownicy mają możliwość przekazania zebranego budżetu na cele charytatywne.
 • Gratyfikacja finansowa – opcja przyznania wynagrodzenia pieniężnego, w ramach nagrody za zaangażowanie w inicjatywy sportowe.
 • Produkty abonamentowe oraz świadczenia socjalne (karty sportowe, opiekę medyczna, ubezpieczenia firmowe, wczasy pod gruszą itp.).
 • Wnioski i formularze dotyczące świadczeń w formie zdigitalizowanej.
 • Bonusy jednorazowe lub cykliczne: uznanie, kudosy, premie, prezenty urodzinowe itp.
Wdrożenie programu kafeteryjnego daje pracownikom wiele możliwości wyboru dodatkowych świadczeń, według indywidualnych preferencji.

Pracownicy sami decydują o wyborze interesujących ich benefitów pozapłacowych. Systemy benefitowe spełniają oczekiwania pracowników i dają wiele możliwości na utrzymanie work-life balance.

System kafeteryjny Motivizer

Kolejna znana kafeteria benefitów, która znalazła się na naszej liście, to Motivizer. Dostawca ten akcentuje potrzebę wspierania i osiągania wellbeingu wśród pracowników m.in. przez ofertę usług z zakresu aktywności fizycznej i wsparcia zdrowia emocjonalnego i psychicznego.

Platforma Motivizer to:

 • Platforma benefitowa, z której można skorzystać w dowolnym momencie, 24/7 przez cały rok.
 • Wewnętrzny sklep z dużym wyborem usług i rabatami dla pracowników, integracja ze świadczeniami, które już wprowadzono w firmie.
 • Wprowadzenie elementów mechanizmów społecznościowych (jubileusze, skarbonka na cele charytatywne) oraz grywalizacji.
 • W ofercie m.in. karty sportowe, opieka medyczna, karty podarunkowe, ubezpieczenie, dofinansowanie do prywatnych żłobków i przedszkoli.
 • Integracja z aplikacjami sportowymi Google Health, Suunto, Strava, Garmin.

Kafeteria MyBenefit

Kolejna propozycja to kafeteria MyBenefit z klasyczną i przejrzystą ofertą świadczeń z całej Polski, o modułowej strukturze.

Platforma MyBenefit to:

 • Narzędzie online, wszystkie benefity dostępne są 24/7, z każdego miejsca na świecie.
 • Benefity mają w większości formę elektronicznego kodu, więc nie wymagają tradycyjnej dystrybucji.
 • Łatwa obsługa świadczeń abonamentowych, wygodne, przejrzyste rozliczenia i raporty.
 • Dostęp do gotowych inspiracji dla pracowników.

System kafeteryjny Carrotspot

Carrotspot to narzędzie do zarządzania różnymi procesami: obsługą abonamentów i kafeterią benefitów, ale też tworzenia programów motywacyjnych i analiz. System pozwala zarządzać ZFŚS, tworzyć ankiety i kwestionariusze, określać i monitorować cele stanowiskowe i rozwojowe pracowników.

Platforma Carrotspot to:

 • Bogata i ciągle rozwijana oferta towarów i usług.
 • Przejrzysty podział na kategorie m.in. Eko, Gastronomiczne, Kultura i rozrywka, Motoryzacja i komunikacja, Rodzinne, Rozwojowe, Sport i rekreacja, Wypoczynkowe.
 • Automatyczna obsługa budżetu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, środków nagrodowych i premiowych.
 • Atrakcyjne zniżki, elektroniczne karty podarunkowe do realizacji w sklepach online i stacjonarnych.

System kafeteryjny Nais

Nais zapewnia, że wsparcie wellbeingu z pomocą platformy jest proste i nie wymaga dodatkowych umów pomiędzy pracodawcą, a dostawcą. Transparentna struktura pozwala na przyznanie środków, tak żeby pracownik mógł skorzystać z następujących benefitów:

 • prywatnej opieki medycznej,
 • oferty ubezpieczeń,
 • anonimowej pomocy psychologicznej,
 • dostępu do siłowni, kart sportowych oraz treningów online.

Obieg dokumentacji odbywa się online. Żeby złożyć dowolny wniosek lub wyrazić zgodę, wystąpić o dofinansowanie – wystarczy smartfon. Informacja zwrotna również pojawia się w formie elektronicznej, w aplikacji. Firma może skorzystać z narzędzi analitycznych, które dają wiedzę o wybieranych przez zespół benefitach, ale też wiedzę o tym, jak dana organizacja wypada na tle innych, korzystających z usługi Nais.

Platforma kafeteryjna Medicover Benefits

Wychodząc na przeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na elastyczne systemy kafeteryjne, Medicover Benefits stworzył własną platformę benefitową. Firma, która chce motywować pracowników, budować zaangażowanie oraz pozytywny wizerunek pracodawcy potrzebuje narzędzia o elastycznej formule, pozwalającej na dopasowywanie benefitów do preferencji poszczególnych pracowników. Jednocześnie musi to być narzędzie przyjazne w obsłudze, tak by automatyzować i przez to ułatwiać codzienną pracę zespołów HR. Platforma Medicover Benefits łączy wszystkie wyżej wymienione obszary.

Platfroma kafeteryjna Medciover Benefits zapewnia:

 • Możliwość finansowania punktów z ZFŚS, z środków obrotowych firmy, a nawet z prywatnych środków pracownika.
 • Sprawne zarządzanie systemem świadczeń pozapłacowych oraz możliwość decyzji pracownika, które benefity chce kupić z puli środków,
 • Dużą ofertę świadczeń z kategorii: Turystyka, Sport, Dziecko, Dom, Moda, Zdrowie, Uroda, Edukacja, Kultura i Rozrywka – oferta jest stale rozbudowywana.
 • Benefity Jednorazowe (bilety do kin, teatrów, sklepów), Benefity Abonamentowe (opieka medyczna, karta sportowa do klubów fitness, ubezpieczenia), Benefity Dedykowane (wczasy pod gruszą, zakup okularów, pożyczki pracownicze itp.).
 • Rabaty – setki ofert specjalnych na zakupy u wybranych partnerów.
 • Świadczenia w większości w formie elektronicznego kodu lub vouchera.
 • Proste definiowanie procesu zakupów benefitów w ramach środków z ZFŚS.
 • Mobilną dostępność przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 • Moduł Analityka – unikalne na rynku platform kafeteryjnych narzędzie do przedstawiania danych raportowych.
 • Możliwość integracji z systemem kadrowo-księgowym.
Co daje system kafeteryjny?

W systemie kafeteryjnym Medicover Benefits pracownicy mogą korzystać z benefitów na terenie całej Polski. Możliwości, jakie daje system kafeteryjny są stale pozszerzane o nowe benefity, w odpowiedzi na preferencje pracowników.

Platforma kafeteryjna Medicover Benefits to nie tylko wygodne zarządzanie benefitami, ale też inne elementy, które budują zaangażowanie kadry i wpływają na efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wśród nich możemy wymienić grywalizację, kudosy, czy możliwość zorganizowania zrzutki na cele charytatywne lub związane z ważnymi okazjami i wydarzeniami społeczności biurowej. Z kolei Moduł Analityczny pozwala na bieżąco monitorować trendy, dotyczące zakupu benefitów oraz przedstawianie wyników w wizualnej formie (wykresy czy infoboxy).

Prognozuje się, że popularność systemów kafeteryjnych na rynku świadczeń pozapłacowych będzie rosła. Już teraz wiele organizacji zapewnia zindywidualizowane benefity pracownikom swoich firm, mając na uwadze efektywność tych rozwiązań. Warto dokładnie przyjrzeć się, czy zakres usług dostępnych w ramach danej platformy, będzie odpowiadać potrzebom naszego przedsiębiorstwa oraz czy oferuje przede wszystkim elastyczność, pozwala lepiej dostosować się do dynamicznie zmieniających się trendów, modelu pracy i potrzeb pracowników.

Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: