Menu:

System motywacyjny pracowników – na czym polega?

Odpowiednio zaprojektowany system motywacyjny może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania pracowników, poprawy atmosfery w miejscu pracy oraz wzrostu efektywności i wyników firmy. Dlatego warto zainwestować czas i środki w jego wdrożenie i rozwój. Jest to dobre rozwiązanie nie tylko dla dużych firm, ale również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

System motywowania pracowników zwiększa ich efektywność pracy, a także motywację wewnętrzną. 
Zdjęcie: fizkes / iStock

Co to jest system motywacyjny?

System motywacyjny to zbiór technik stosowanych w zarządzaniu zasobami ludzkimi w celu zwiększenia zaangażowania zespołu w wykonywane obowiązki. Dobry system motywacyjny w firmie to taki, dzięki któremu pracownicy czują potrzebę wspólnego budowania sukcesu firmy. Jednak system motywacji musi być dla nich atrakcyjny. Jeżeli działa prawidłowo, korzyści będą obopólne – pracownik zyskuje dostosowane do swoich potrzeb korzyści materialne i pozamaterialne, a przedsiębiorstwo zmotywowanego członka zespołu. 

Szczegółowe cele systemu motywacji pracownika mogą być różnorodne. Obejmują przykładowo: zwiększenie produktywności, rozwój pracowników, poprawę jakości pracy, redukcję absencji czy też zwiększenie zaangażowania pracowników w życie firmy. Kluczowe jest dostosowanie systemu motywacyjnego do konkretnych potrzeb i celów firmy oraz pracowników.

Dowiedz się więcej >> Cykl życia pracownika. Jak zwiększyć jego długość w firmie?

Co składa się na system motywacyjny?

System motywacyjny to coś więcej niż wynagrodzenie podstawowe i ewentualnie wypłacona raz do roku premia. Współcześnie pracownicy oczekują od swojego pracodawcy zdecydowanie więcej. 

System motywacyjny pracowników może składać się z elementów płacowych oraz pozapłacowych. Do tych pierwszych należą:

 • nagrody pieniężne, w tym premie i bonusy uzależnione od wyników,
 • udział w zyskach firmy,
 • dodatki za nadgodziny czy pracę w szczególnych warunkach.

Natomiast wśród pozapłacowych składowych systemu motywacyjnego wyróżnić można:

 • pakiety opieki medycznej,
 • karty sportowe i abonamenty na siłownię,
 • wczasy pod gruszą,
 • bony i vouchery zakupowe,
 • nagrody rzeczowe (np. sprzęt elektroniczny),
 • możliwość rozwoju poprzez szkolenia i kursy,
 • elastyczny czas pracy i możliwość pracy zdalnej,
 • imprezy integracyjne i wyjazdy firmowe,
 • programy emerytalne i ubezpieczenia grupowe.

Platforma Medicover Benefits oferuje kafeterię benefitów, dzięki której pracownik może wybrać to, co odpowiada w danej chwili jego potrzebom. 

Korzyści systemu motywacyjnego dla pracowników i firmy

System motywowania w organizacji sprawdza się wtedy, kiedy przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i zarządzającym firmą. W jaki sposób można to osiągnąć? Między innymi poprzez zrównoważony i elastyczny pakiet benefitów pracowniczych. 

Z dużym prawdopodobieństwem zaowocuje to postawą pracownika – nie tylko bardziej zmotywowaną, ale i skupioną na osiąganiu celów korzystnych dla firmy. Gdy pracownik czuje, że jego potrzeby są dostrzeżone, a zdanie brane pod uwagę, zazwyczaj wykazuje się większym zaangażowaniem nie tylko w bieżące obowiązki, ale i w życie firmy.  

Jakie są korzyści dla pracodawcy? Przede wszystkim brak konieczności ciągłej kontroli. Skuteczny system motywacji pracowników utrzymuje zaangażowanie pracowników na stałym poziomie. Długofalowo może przełożyć się to również na spadek rotacji personelu. 

Jak zbudować skuteczny system motywacyjny w firmie?

Najprościej będzie zapytać o zdanie pracowników (np. poprzez ankietę), a następnie monitorować zużycie poszczególnych benefitów. 

Dzięki możliwościom, jakie oferuje współczesny rynek, przedsiębiorstwo jest w stanie zaspokoić różnorodne potrzeby, np. przez część pracowników pożądane są karty sportowe, a przez innych dofinansowanie biletów i wydarzeń kulturalnych. Wszystko to zapewnia platforma Medicover Benefits.

Jej największą zaletą jest elastyczność. To pracownik decyduje, co w danym momencie przyda mu się najbardziej i wybiera opcję jedną z wielu. System kafeteryjny, czyli system wyboru świadczeń dodatkowych przez pracowników, jest jednym z rozwiązań, które zyskują teraz na popularności.

Trendy w systemach motywacyjnych w 2024 roku

Potrzeby pracowników nieustannie ulegają zmianie, przez co zmieniają się też czynniki motywacji. Główną przyczyną są nieustanne przemiany społeczne i gwałtowny postęp technologiczny, który ma miejsce w ostatnich latach.

>> Sprawdź, jakie są najbardziej pożądane benefity pracownicze w 2024

Obecnie firmy coraz częściej stawiają na personalizację oferowanych pakietów motywacyjnych, co pozwala na lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb pracowników. Rosnącą popularnością cieszą się programy wellbeingowe, które wspierają zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników.

Według badania „Trendy na rynku pracy 2024” przeprowadzonego przez interviewme.pl, dla 33 proc. badanych priorytetem jest zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Odpowiedź tę wskazywano częściej niż „wyższe zarobki na tym samym stanowisku”, co deklaruje 26 proc. badanych.

W 2024 roku trzeba postawić na coś więcej, niż tylko wynagrodzenie. Liczy się dostrzeganie potrzeb pracownika i odpowiednie na nie. Dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pracowników oraz elastyczny pakiet benefitów, pozwala budować pozytywny wizerunek firmy jako atrakcyjnego pracodawcy oraz osiągać wyznaczone cele biznesowe.

Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: