Menu:

Wczasy pod gruszą 2024 – dofinansowanie do wypoczynku pracowników

Wczasy pod gruszą to świadczenie przyznawane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Nie jest ono obowiązkowe, a decyzja o wdrożeniu go w firmie należy do pracodawcy. Niemniej jednak jest to jeden z najbardziej pożądanych benefitów wśród pracowników, który wpływa pozytywnie na wizerunek pracodawcy. 

Dofinansowanie na wczasy pod gruszą pochodzi ze środków zfśs. Dopłata do wakacji 2024 r. - komu przysługuje i na jakich warunkach?

Wczasy pod gruszą – co to jest?

Wczasy pod gruszą to dodatkowe świadczenie pozapłacowe, które ma na celu wsparcie pracowników w stworzeniu jakościowych warunków do wypoczynku. Pieniądze przeznaczone na dofinansowanie wakacji pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). 

Zgodnie z ustawą, jest dedykowane pracownikom, którzy wybierają się na co najmniej 2-tygodniowy urlop. Co ważne, świadczenie wcale nie zobowiązuje pracownika do wyjazdu na wakacje. Jeśli chce spędzić je w domu z książką, wczasy pod gruszą przysługują mu tak samo jak osobom planującym dalekie podróże.

Czym są wczasy pod gruszą? Jest to świadczenie wypłacane w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zasady dofinansowania do wczasów pod gruszą

Rozdział 2 art. 3 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mówi, że:

“Świadczenie urlopowe (…) wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.”

Aby móc skorzystać z dofinansowania, urlop musi trwać nieprzerwanie 14 dni kalendarzowych. Co ważne, nie ma wymogu wykorzystania 10 dni urlopu. Jeśli na czas absencji pracownika przypadają dni ustawowo wolne od pracy, warunki skorzystania ze świadczenia pozostają spełnione.

Nie wszyscy pracodawcy muszą zakładać ZFŚS, tym samym nie każdemu pracownikowi będzie przysługiwało dofinansowanie wypoczynku.

Wczasy pod gruszą – dla kogo?

Wczasy pod gruszą należą się każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, w którym został utworzony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych i do którego dany pracownik dołączył. Wszyscy pracownicy, którzy chcą korzystać z tego typu świadczeń socjalnych, zobowiązani są przedstawić oświadczenia o sytuacji finansowej i rodzinnej.

W regulaminie ZFŚS znajdują się informacje odnośnie tego, kto może skorzystać z dofinansowania. Regulamin ten może się różnić w zależności od firmy.

Wczasy pod gruszą 2024 – kwota świadczenia

Zgodnie z ustawą o ZFŚS, wysokość dofinansowania może się różnić w zależności od budżetu firmy, sytuacji finansowej pracownika, wysokości wynagrodzenia, stanowiska, czy też stażu pracy. Oznacza to, że pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia takiej samej kwoty świadczenia wszystkim pracownikom. Pracownicy w gorszej sytuacji materialnej zazwyczaj dostają wyższe dofinansowanie.

Warto mieć świadomość, że wysokość dofinansowania nie może przekroczyć kwoty odpisu podstawowego na ZFŚS, która jest związana z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Konkretne kwoty możesz sprawdzić tutaj

Środki otrzymane z funduszu do kwoty 1000 zł są wolne od podatku dochodowego i nie podlegają opodatkowaniu składkami na ubezpieczenie społeczne. 

Wniosek o wczasy pod gruszą

Wniosek o dofinansowanie wczasów pod gruszą pracownicy składają w dziale kadr pracodawcy. Wzór wniosku zazwyczaj dostępny jest w intranecie lub elektronicznym systemie obsługi pracowników. 

Nie ma ustawowo określonego terminu, który wskazywałby, kiedy dokładnie należy złożyć wniosek o dofinansowanie wczasów pod gruszą. Informacje dotyczące sposobu oraz terminu złożenia wniosku powinny zostać zawarte w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. 

Kiedy wypłacane jest dofinansowanie wczasów pod gruszą? 

Wypłata świadczenia powinna nastąpić przed urlopem. Najlepiej złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, aby pracodawca mógł wyliczyć wysokość wsparcia finansowego i zdążył z przelewem przed wakacjami pracownika, zgodnie z zapisami ustawy.

Zasady przyznawania świadczenia, łącznie z terminem wypłaty, warto uregulować szczegółowo w regulaminie ZFŚS obowiązującym w danym zakładzie pracy, tak aby nie było żadnych wątpliwości co do zasad jego przyznawania.

Automatyzacja wczasów pod gruszą: jak Medicover Benefits ułatwia pracę HR

Warto rozważyć przeniesienie procesu obsługi “wczasów pod gruszą” oraz składania wniosków przez pracowników na platformę Medicover Benefits. Takie rozwiązanie odciąża dział HR, szczególnie w sezonie letnim, kiedy formularzy tego typu jest najwięcej. 

Platforma umożliwia automatyzację obiegu dokumentów i eliminuje konieczność fizycznego dostarczania wniosków. Zarządzanie dofinansowaniem wypoczynku staje się prostsze, a specjaliści z działów HR zyskują więcej czasu na inne obowiązki. Cyfryzacja obiegu i przechowywania dokumentów przyspiesza procesy, eliminując błędy i utratę informacji. Ponadto platforma umożliwia proste rozliczenie refundacji. 

Korzyści dla pracodawców to m.in.: 

 • oszczędność czasu, 
 • wygoda, 
 • bezpieczeństwo danych, 
 • brak pomyłek, 
 • centralizacja zarządzania benefitami
 • lepsza komunikacja z pracownikami. 

Ci ostatni również doceniają to rozwiązanie, ponieważ zapewnia im łatwy dostęp do informacji oraz możliwość składania wniosków elektronicznie, co przekłada się na większy komfort pracy. Dodatkowo rozwiązanie oferuje wiele innych udogodnień, które ułatwiają pracę w dziale HR. Warto poznać te funkcjonalności już teraz, aby zwiększyć efektywność i satysfakcję pracowników. 

Skontaktuj się z nami, a pomożemy dostosować rozwiązanie do Twoich potrzeb.

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

Źródła:

 1. https://przepisy.gofin.pl/przepisy,4,19,19,453,,20180101,ustawa-z-dnia-4031994-r-o-zakladowym-funduszu-swiadczen.html#P173091 
 2. https://www.gov.pl/web/sluzbacywilna/dofinansowanie-do-wypoczynku-wczasy-pod-grusza
 3. https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/9445735,dodatkowe-pieniadze-na-wakacje-2024-specjalne-swiadczenie-dla-pracown.html 

Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: