Menu:

System kafeteryjny – dlaczego warto go wdrożyć w firmie?

Jednym z ważnych sposobów motywowania pracowników w firmie jest system benefitów. Prywatna opieka medyczna i karta, która pozwala na dostęp do obiektów sportowych to – zwłaszcza w dużych organizacjach – podstawa niefinansowej motywacji. Coraz częściej organizacje proponują dodatkowe świadczenie pozapłacowe, rozszerzając wachlarz usług, z których mogą korzystać pracownicy. System kafeteryjny stanowi elastyczne narzędzie, nie tylko do budowania zaangażowania kadry, ale też optymalnego zarządzania ofertą benefitów, a co za tym idzie – także finansami firmy. Zobacz, dlaczego warto go wdrożyć. 

System kafeteryjny a benefity pracownicze
Systemy kafeteryjne pozwalają na zwiększenie zadowolenia poszczególnych pracowników firmy, jak również uwzględniają indywidualne preferencje zatrudnionych osób.

Na czym polega system kafeteryjny?

W ogólnym zarysie system kafeteryjny pozwala pracownikom na korzystanie ze świadczeń pozapłacowych oferowanych przez firmę. Czym różni się od obecnych od wielu lat kart sportowych i abonamentów opieki medycznej?

Oferta benefitów w systemach kafeteryjnych jest szersza i jednocześnie pozwala na większą personalizację. Pracownik sam decyduje, które świadczenia są dla niego atrakcyjne i które odpowiadają jego potrzebom. W ramach ustalonych przez pracodawcę limitów może wybierać i kupować konkretne benefity. I ta elastyczność daje korzyści obu stronom – zarówno pracownikom, jak i organizacji.

ZFŚS i kafeteria

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), czyli fundusz socjalny, to środki finansowe przeznaczone na wsparcie pracowników zgromadzone przez pracodawcę. Firmy, które zatrudniają co najmniej 50 osób (w przeliczeniu na pełne etaty), mają obowiązek utworzenia ZFŚS dla swojej kadry. Jednostki budżetowe i samorządowe muszą to zrobić niezależnie od liczby pracowników. Zakres świadczeń, które można sfinansować z opisywanego funduszu, określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U.2022.923).

Zgodnie z regulacjami zawartymi w tym akcie prawnym, pracodawca może przeznaczyć pieniądze z ZFŚS m.in. na usługi sportowo-rekreacyjne, różne formy wypoczynku czy ofertę kulturalną np. bilety do kina lub teatru.
System kafeteryjny umożliwia finansowanie benefitów zarówno ze środków ZFŚS, jak i środków obrotowych firmy. 

System kafeteryjny a pracodawca

Najlepszym i najbardziej praktycznym sposobem na wprowadzenie kafeterii w miejscu pracy jest dedykowana platforma internetowa. Pracownik ma łatwy dostęp do oferty świadczeń, a pracodawca może maksymalnie zautomatyzować proces administrowania ofertą. Zasila on system kafeteryjny określoną liczbą punktów i w ramach tego limitu pracownicy kupują interesujące ich benefity.

Systemy kafeteryjne a pracownicy

Na jakie potrzeby pracowników należy zwrócić uwagę? Jakie benefity pracownicze są najpopularniejsze?

Platforma benefitowa Medicover Benefits pozwala na obsługę wszystkich rodzajów świadczeń w kilku formach – abonamentowych, jednorazowych czy ofert specjalnych. Oferty i pakiety zawsze dostosowane są do wymagań klienta, a wachlarz usług jest bardzo szeroki: od standardowych kart sportowych przez opiekę medyczną po bilety do kina, teatru czy vouchery do sklepów online.

Program pozwala na pełną identyfikację graficzną firmy oraz umożliwia tworzenie wielu raportów (produktowe, finansowe, zamówień, użytkowników).Dzięki temu firma może na bieżąco monitorować efektywność systemu i obserwować, jakie świadczenia wybierane są najchętniej, a następnie wprowadzać w ofercie stosowne zmiany.

Przeczytaj także:

System kafeteryjny a pracownik

Co zyskuje kadra w ramach systemu kafeteryjnego? Przede wszystkim – wybór! Możliwość wyboru stanowi ważny aspekt w ofercie benefitów. W praktyce bowiem nietrafione bonusy, będą  nieskutecznym narzędziem motywacyjnym. Jeżeli pracownik nie lubi aktywności fizycznej, nie zainteresuje go karnet na siłownię. Z drugiej strony, być może chętniej skorzysta z oferty rozrywkowej lub usług kosmetycznych niż pasjonat sportu. Kafeteria pozwala na dopasowanie benefitów do indywidualnych potrzeb i realnie służy motywowaniu pracowników. Elastyczność systemu kafeteryjnego w szerszej perspektywie ułatwia rekrutację talentów, przyczynia się do utrzymania w firmie wartościowych jednostek oraz zwiększenia zaangażowania i poziomu lojalności kadry.

Opublikowano:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: