Menu:

Ciekawe benefity dla pracowników – przykłady

Benefity pracownicze, czyli świadczenia pozapłacowe oferowane pracownikom, to ważny element koncepcji total rewards. Gdy do tego są ciekawe, mogą stać się wyróżnikiem firmy na rynku pracy. To stwierdzenie ma swoje umocowanie w faktach – aż 75% osób zwraca uwagę na obecność benefitów w ogłoszeniach o pracę, a dla 50% są kluczowym dodatkiem do wynagrodzenia(1).  Jakie korzyści pozapłacowe oferują najwięksi? Jakie unikatowe benefity można zaproponować? Oto przegląd najciekawszych z nich.

Pomysły na benefity dla pracowników - ciekawe dodatki pozapłacowe.

Rozszerzona prywatna opieka medyczna

Według Raportu trendów 2023 „Wynagrodzenia i rynek pracy Manpower”2 benefitem, na który kandydaci zwracają największą uwagę, jest prywatna opieka medyczna. Nic dziwnego – publiczna służba zdrowia bywa przeciążona, a zdrowie to kwestia, która nie powinna czekać.

Pakiet rozszerzonej opieki medycznej oferuje Medicover – nie tylko firmom, ale także swoim pracownikom. W ofercie nie tylko standardowe wizyty u specjalistów i badania, ale również profilaktyka i opieka stomatologiczna, a także dostęp do psychologów i dietetyków. 

Wsparcie zdrowia psychicznego

Sfera psyche była istotna zawsze, ale znaczenia nabrała w czasie pandemii. Dlatego benefity wspierające zdrowie psychiczne oferuje coraz więcej firm, wśród nich – Ringier Axel Springer. Pracownicy mogą liczyć na wsparcie psychologiczne i programy well-being. 

Dofinansowanie wypoczynku

Przykładem firmy, która oferuje dofinansowanie wypoczynku, jest Makro. W ramach swoich benefitów pracownik ma możliwość korzystania z oferty funduszu socjalnego (w osobnym artykule opowiadamy dokładnie, czym są tzw. „wczasy pod gruszą”).

Możliwość pracy zdalnej i elastyczny czas pracy

Coraz większą popularnością cieszą się benefity wspierające równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, a do takich należą te związane z trybem i czasem pracy. Z tego benefitu pracowniczego korzystają między innymi pracownicy PIWIK Pro.

Zdrowe przekąski

Whitepress jest przykładem firmy, która stawia na uniwersalne świadczenia, z których skorzysta każdy niezależnie od poziomu stanowiska. Do takich należy troska o odżywianie pracowników, dlatego oferują w biurze dostęp do zdrowych przekąsek i owoców.

Udziały w firmie

Packhelp umożliwia swoim pracownikom nabycie udziałów firmy. Dzięki temu dobry wynik organizacji jest w interesie każdego, kto zdecyduje się na zakup.

Concierge

Pójdzie na pocztę, umówi wizytę u lekarza i odbierze paczkę – pracownicy Objectivity (teraz Accenture) korzystają z usług concierge’a, dzięki czemu mogą przeznaczyć prywatny czas na ważniejsze kwestie wymagające ich uwagi.

Dofinansowanie posiłków

To kolejny benefit dla każdego wspierający dbanie o zdrowie. Kto oferuje takie dofinansowanie? Na przykład Cisco i Gillette – ci pierwsi mają kartę lunchową, a drudzy posiłki w firmowej kantynie.

4-dniowy tydzień pracy

Ten benefit budzi kontrowersje, jednak badania3 pokazują, że obawy pracodawców dotyczące spadku wydajności są bezzasadne. W Polsce firma Herbapol wprowadziła 4-dniowy tydzień pracy, co pozwala pracownikom na dłuższy odpoczynek i lepsze zarządzanie czasem prywatnym.

Dodatkowe dni urlopu

4-dniowy tydzień pracy to za mało? Firmy takie jak More Bananas, YourKaya, Alior Bank czy Hime&Company oferują dodatkowe dni urlopu, w tym urlop menstruacyjny, wolne na wolontariat, a nawet… urlop na złamane serce.

Masaż i joga

Trochę rozluźnienia w pracy? Zatrudnij się w Apple w Dolinie Krzemowej! Firma organizuje sesje masażu i jogi w biurze, co przyczynia się do lepszego samopoczucia pracowników. Pracownicy Hebe mogą również skorzystać z fizjoterapii w biurze.

Biuro przyjazne zwierzętom

Rośnie świadomość w kwestii psychiki domowych pupili, przez co coraz więcej osób chce zabierać swoich futrzastych członków rodziny do pracy. Maxi Zoo to firma, która pozwala na takie praktyki, co tworzy przyjazną i relaksującą atmosferę.

Nielimitowany urlop

SYZYGY wprowadziło nielimitowany urlop, dając pracownikom swobodę w planowaniu wolnego czasu. Tym samym okazuje im ogromne zaufanie oraz przekazuje sprawczość. Pracodawcy boją się nadużyć w tej kwestii, ale firmy, które wdrożyły taki model (np. Traffit), bardzo go sobie chwalą i wskazują raczej na wzrost zaangażowania, niż problem w postaci pracowników przebywających notorycznie na urlopie4.

Budżet na szkolenia

Mercer to jedna z firm stawiających na rozwój pracowników. Choć taki budżet to benefit pracowniczy, powinien stać się standardem – w końcu rynek cały czas się zmienia, a raporty trendów HR wskazują, że szkolenia pracowników są niezbędne. Między innymi dla utrzymania przewagi konkurencyjnej na rynku.

Drzemki w pracy

Google jest znane z wprowadzenia tzw. sleep pods, czyli specjalnych kapsuł umożliwiających drzemki w trakcie dnia pracy. Dlaczego nie? Zzzzz..

Dofinansowanie dojazdu do pracy

Pandemia spowodowała, że wiele osób przeszło na zdalny tryb pracy. Po powrocie zaskoczyły ich… koszty dojazdów. Just Join IT odpowiedziało na to wyzwanie i oferuje dofinansowanie dojazdu do pracy, dzięki czemu pojawienie się w biurze nie wiąże się dla pracowników z dodatkowym obciążeniem finansowym.

Urlop regeneracyjny (sabbatical) 

Monterail to przykład firmy, która oferuje swoim pracownikom dłuższy urlop regeneracyjny, pozwalający na odpoczynek i naładowanie „baterii”.

Strefa relaksu i wypoczynku

X-com zapewnia swoim pracownikom strefę relaksu, gdzie mogą odpocząć i wyciszyć się w trakcie dnia pracy. Takie miejsce jest jednocześnie znakiem, że przerwy są ważne i zdecydowanie mile widziane. 

Workation

Wolność geograficzna to bardzo pożądany benefit pracowniczy. Wie o tym firma Droids on Roids, która umożliwia pracę z dowolnego miejsca na świecie, łącząc pracę z wypoczynkiem.

Dlaczego atrakcyjne benefity dla pracowników są ważne?

Atrakcyjne benefity zatrzymują talenty i zwiększają lojalność pracowników. Z niektórymi korzyściami po prostu trudno się rozstać. Nie muszą być pieniężne – dla cyfrowych nomadów możliwość workation czy pracy zdalnej może się okazać benefitem, który zaważy o przyjęciu lub nie oferty pracy.

Wachlarz benefitów, spośród których można wybierać, jest szeroki. Dlatego Medicover Benefits nie zamyka się na dostarczaniu jednego rozwiązania – wiemy, że pracownicy organizacji są różni i mają indywidualne potrzeby. Są wśród nich rodzice małych dzieci, przedstawiciele generacji Z i silversi. Wiele opcji benefitów w jednym miejscu pozwala skomponować pakiet, który będzie odpowiedzią na potrzeby każdej osoby w Twojej firmie.

Bibliografia

 1. https://enterthecode.pl/badania/raport-benefitow-pracowniczych-2023/
 2. https://www.manpowergroup.pl/2023/02/14/raport-trendow-2023/ 
 3. https://www.npr.org/2024/02/27/1234271434/4-day-workweek-successful-a-year-later-in-uk
 4. https://lup.lub.lu.se/luur/download?fileOId=7369936&func=downloadFile&recordOId=7369132
Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: