Opieka medyczna dla firm
Postaw na zdrowie pracowników. Wybierz kompleksowe rozwiązania Medicover dla firm w zakresie opieki zdrowotnej.
PAKIETY MEDYCZNE DLA FIRMWspółpraca międzypokoleniowa to mrzonka, a może wyzwanie współczesnego zarządzania zasobami ludzkimi? W dobie zmian demograficznych, dla przedsiębiorstw liczy się m.in. nowa perspektywa rozwoju lub poprawa już istniejących rozwiązań. To dzięki temu utrzymuje się lub osiąga obecnie przewagę konkurencyjną na rynku.
Co liczy się dla pracodawców? Miedzy innymi zmotywowany, zaangażowany i lojalny zespół pracowników, który… dba również o korzystny dla wszystkich stron zainteresowanych – dobry dialog międzypokoleniowy. To ważne, aby podkreślić znaczenie każdej osoby w firmie, dlatego nie bez znaczenia pozostaje organizacja pracy wspierającej przedsiębiorstwa zbudowane z zespołów wielopokoleniowych.
Wprowadzenie programów zarządzania różnymi pokoleniami stało się w Polsce koniecznością.
Zgrane zespoły zapewnią bowiem sprawne osiąganie celów biznesowych [1].
Głównymi pokoleniami obecnymi na rynku pracy są przedstawiciele tzw. generacji Baby Boomers (BB), X (pokolenie „niepewnego jutra”), Y (pokolenie Milenium) i Z (pokolenie internetowe). I choć potencjał zespołu zdigitalizowanego przedsiębiorstwa to wielka szansa na rozwój firmy, nie można zapominać o tym, jak istotne jest korzystanie z nieprzeciętnych umiejętności bardziej doświadczonego (starszego) zespołu.
Każde pokolenie na rynku pracy w inny sposób nabywało wiedzę, wykorzystywało ją i przetwarzało. A wiele dzisiejszych rozwiązań nie byłoby możliwych, gdyby nie starania pokoleń wcześniejszych. Rozwój technologii i galopujący postęp sprawiają, że innego „wymiaru” nabierają kwestie szacunku do pracy, praw pracowniczych, koncepcji work-life balance czy kwestii wsparcia psychospołecznego.
Nie dziwią również obawy pracodawców, którzy obecnie mierzą się przede wszystkim z utrzymaniem w zespole wykwalifikowanych pracowników (zarządzanie talentami). Pracodawcy powinni również poznać podstawowe różnice między pracownikami – przedstawicielami określonej generacji i uświadomić sobie drzemiący w tym obszarze potencjał firmy.
Wspieranie kultury korporacyjnej dzięki intuicyjnej platformie benefitowej, ułatwia strategiczne zarządzanie zespołami multigeneracyjnymi. Platforma Medicover Benefits wspiera przedsiębiorców zatrudniających wielopokoleniowe kadry, oferując gotowe rozwiązania dla pracownika z grupy BB, X, Y i Z.
Budowanie zaufania i zdobywanie lojalności pracowników, to kluczowe elementy rozwoju przedsiębiorstwa, które dba o jakość relacji w strukturach firmy i nie tylko! Istnieje szereg zalet posiadania wielopokoleniowego zespołu, które – choć są wyzwaniem menedżerskim – przynoszą pracodawcom i firmie wymierne korzyści.
Wielopokoleniowy zespół wymaga indywidualnego podejścia. Jak efektywnie zarządzać zespołem i wzbogacić kulturę organizacyjną?
To grupa pracowników urodzona w latach 1946-1964. Osoby znajdujące się między 57. a 75. rokiem życia, nazywane są pokoleniem wyżu demograficznego tzw. Baby Boomers. Pokolenie BB stanowi znaczną część populacji światowej. Według danych z 2019 roku, w Polsce było to ok. 23 proc. społeczeństwa (dla porównania, w Stanach Zjednoczonych ok. 21 proc.).
Baby Boomers to grupa pracowników, których pokolenie:
Przedstawiciele tego pokolenia urodzili się w latach 1965-1979. Zwane pokoleniem PRL (również “baby busters”). Przedstawiciele tego pokolenia cenią sobie stabilne warunki pracy, a odwdzięczają się znacznym poświęceniem, efektywnością i odpowiedzialnością za wykonanie powierzonych im obowiązków.
Dla tej grupy pracowników liczą się kwestie finansowe – cenią sobie firmowe benefity. A co istotne – bardzo dobrze zarządzają również swoim czasem.
Pokolenie Millenialsów to osoby urodzone po 1980 roku. Doprecyzowując, w zależności jak podają źródła literaturowe, są nimi pracownicy urodzeni w latach 1980-1994 lub w przedziale 1980-1996.
Na charakterystykę tych pracowników wpłynął nie tylko sposób wychowania, ale również (lub przede wszystkim) dostęp do nowoczesnej technologii i powstanie Internetu. Przedstawicieli tego pokolenia cechuje potrzeba regularnej zmiany, która niekoniecznie musi wiązać się z kwestiami zawodowymi oraz dbanie o własny rozwój – podnoszenie kompetencji, dokształcanie się.
Do tej grupy pracowników zalicza się osoby urodzone po roku 1995, które w większości są bardzo dobrze wykształcone. To pracownicy gotowi na nowe rozwiązania, otwarci na inne, zagraniczne rynki. Mają dosyć wysokie wymagania względem pracodawców (również finansowe) – stawiają na swoją niezależność, możliwość rozwoju i elastyczność wykonywanej pracy.
[1] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/employee-experience/zarzadzanie-miedzypokoleniowe-rozwoj-firm.html
Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.