Menu:

Wielopokoleniowy zespół – współpraca, jak nim zarządzać, różnorodność pokoleniowa

Współpraca międzypokoleniowa to mrzonka, a może wyzwanie współczesnego zarządzania zasobami ludzkimi? W dobie zmian demograficznych, dla przedsiębiorstw liczy się m.in. nowa perspektywa rozwoju lub poprawa już istniejących rozwiązań. To dzięki temu utrzymuje się lub osiąga obecnie przewagę konkurencyjną na rynku.

Wielopokoleniowy zespół a zarządzanie
Główne pokolenia na rynku pracy, to m.in. przedstawiciele generacji baby boomers czy Y (inaczej milenialsi). Jakie są ich potrzeby i oczekiwania?

Wielopokoleniowy zespół – czy jest się czego obawiać?

Co liczy się dla pracodawców? Miedzy innymi zmotywowany, zaangażowany i lojalny zespół pracowników, który… dba również o korzystny dla wszystkich stron zainteresowanych – dobry dialog międzypokoleniowy. To ważne, aby podkreślić znaczenie każdej osoby w firmie, dlatego nie bez znaczenia pozostaje organizacja pracy wspierającej przedsiębiorstwa zbudowane z zespołów wielopokoleniowych.

Wprowadzenie programów zarządzania różnymi pokoleniami stało się w Polsce koniecznością.

Zgrane zespoły zapewnią bowiem sprawne osiąganie celów biznesowych [1].

Głównymi pokoleniami obecnymi na rynku pracy są przedstawiciele tzw. generacji Baby Boomers (BB), X (pokolenie „niepewnego jutra”), Y (pokolenie Milenium) i Z (pokolenie internetowe). I choć potencjał zespołu zdigitalizowanego przedsiębiorstwa to wielka szansa na rozwój firmy, nie można zapominać o tym, jak istotne jest korzystanie z nieprzeciętnych umiejętności bardziej doświadczonego (starszego) zespołu.

Wielopokoleniowy zespół wyzwania

Każde pokolenie na rynku pracy w inny sposób nabywało wiedzę, wykorzystywało ją i przetwarzało. A wiele dzisiejszych rozwiązań nie byłoby możliwych, gdyby nie starania pokoleń wcześniejszych. Rozwój technologii i galopujący postęp sprawiają, że innego „wymiaru” nabierają kwestie szacunku do pracy, praw pracowniczych, koncepcji work-life balance czy kwestii wsparcia psychospołecznego.

Nie dziwią również obawy pracodawców, którzy obecnie mierzą się przede wszystkim z utrzymaniem w zespole wykwalifikowanych pracowników (zarządzanie talentami). Pracodawcy powinni również poznać podstawowe różnice między pracownikami – przedstawicielami określonej generacji i uświadomić sobie drzemiący w tym obszarze potencjał firmy.

Wspieranie kultury korporacyjnej dzięki intuicyjnej platformie benefitowej, ułatwia strategiczne zarządzanie zespołami multigeneracyjnymi. Platforma Medicover Benefits wspiera przedsiębiorców zatrudniających wielopokoleniowe kadry, oferując gotowe rozwiązania dla pracownika z grupy BB, X, Y i Z.

Zarządzanie zespołem a wielopokoleniowość

Budowanie zaufania i zdobywanie lojalności pracowników, to kluczowe elementy rozwoju przedsiębiorstwa, które dba o jakość relacji w strukturach firmy i nie tylko! Istnieje szereg zalet posiadania wielopokoleniowego zespołu, które – choć są wyzwaniem menedżerskim – przynoszą pracodawcom i firmie wymierne korzyści.

Ukryte w międzygeneracyjnych zespołach możliwości sprawiają, że:

 • pracownicy wymieniają się między sobą cenną wiedzą, doświadczeniem i praktyką, która w różnorodnym środowisku – rodzi kreatywność i nietuzinkowe rozwiązania;
 • kształtują się nowe, zoptymalizowane rozwiązania działów personalnych, które – za pośrednictwem przełożonych – mogą oddelegowywać zadania pracownikom o zbliżonym profilu kompetencji;
 • różnorodność zespołu sprawia, że przedsiębiorcy mogą precyzyjniej odpowiadać na potrzeby swoich klientów, oferując usługi (produkty) dla szerszego grona odbiorców (również z różnych pokoleń);
 • ukryty potencjał firm jest bliżej, niż mogłoby się wydawać – pracodawcy dbający o wielopokoleniowe zespoły, pozytywnie wpływają na swój wizerunek (pozytywny employer branding).
Wielopokoleniowy zespół a HR

Wielopokoleniowy zespół wymaga indywidualnego podejścia. Jak efektywnie zarządzać zespołem i wzbogacić kulturę organizacyjną?

Profil pracownika w poszczególnych pokoleniach – BB, X, Y, Z

Pokolenie Baby Boomers

To grupa pracowników urodzona w latach 1946-1964. Osoby znajdujące się między 57. a 75. rokiem życia, nazywane są pokoleniem wyżu demograficznego tzw. Baby Boomers. Pokolenie BB stanowi znaczną część populacji światowej. Według danych z 2019 roku, w Polsce było to ok. 23 proc. społeczeństwa (dla porównania, w Stanach Zjednoczonych ok. 21 proc.).

Baby Boomers to grupa pracowników, których pokolenie:

 • ceni sobie stabilne warunki i miejsce pracy;
 • nieczęsto zmienia pracodawcę;
 • ma cenne doświadczenie i wiedzę – know-how dla młodszego pokolenia.

Pokolenie X

Przedstawiciele tego pokolenia urodzili się w latach 1965-1979. Zwane pokoleniem PRL (również “baby busters”). Przedstawiciele tego pokolenia cenią sobie stabilne warunki pracy, a odwdzięczają się znacznym poświęceniem, efektywnością i odpowiedzialnością za wykonanie powierzonych im obowiązków.

Dla tej grupy pracowników liczą się kwestie finansowe – cenią sobie firmowe benefity. A co istotne – bardzo dobrze zarządzają również swoim czasem.

Pokolenie Y

Pokolenie Millenialsów to osoby urodzone po 1980 roku. Doprecyzowując, w zależności jak podają źródła literaturowe, są nimi pracownicy urodzeni w latach 1980-1994 lub w przedziale 1980-1996.

Na charakterystykę tych pracowników wpłynął nie tylko sposób wychowania, ale również (lub przede wszystkim) dostęp do nowoczesnej technologii i powstanie Internetu. Przedstawicieli tego pokolenia cechuje potrzeba regularnej zmiany, która niekoniecznie musi wiązać się z kwestiami zawodowymi oraz dbanie o własny rozwój – podnoszenie kompetencji, dokształcanie się.

Generacja Z

Do tej grupy pracowników zalicza się osoby urodzone po roku 1995, które w większości są bardzo dobrze wykształcone. To pracownicy gotowi na nowe rozwiązania, otwarci na inne, zagraniczne rynki. Mają dosyć wysokie wymagania względem pracodawców (również finansowe) – stawiają na swoją niezależność, możliwość rozwoju i elastyczność wykonywanej pracy.

[1] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/employee-experience/zarzadzanie-miedzypokoleniowe-rozwoj-firm.html

Bibliografia

 1. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/employee-experience/zarzadzanie-miedzypokoleniowe-rozwoj-firm.html
 2. https://www.prawo.pl/kadry/8-zalet-wspolpracy-miedzypokoleniowej,289047.html
 3. https://www.investopedia.com/terms/b/baby_boomer.asp
 4. https://www.statista.com/statistics/296974/us-population-share-by-generation/
 5. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-pokolenia-w-pracy-pokolenie-x
 6. https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/4713/Pokolenie_Y_prawdy_i_mity_w_kontekscie_zarzadzania_pokoleniami.pdf?sequence=1&isAllowed=y
 7. https://kariery.up.krakow.pl/htmlarea/uploaded/bb-x-y-z.pdf
Opublikowano:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2023 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: