Menu:

Prezenty świąteczne dla pracowników 2024 – pomysły, ranking prezentów, podatek

Prezenty świąteczne to skuteczne narzędzie budowania relacji i zaangażowania w zespole. Badania firmy Katalog Marzeń z 2022 roku pokazują, że 97% pracowników uważa upominki od pracodawcy jako pozytywny sygnał, a jedynie 65% pracowników je otrzymuje. Ponad 60% badanych odbiera prezenty od pracodawcy jako docenienie pracy, 56% deklaruje, że poprawia im to samopoczucie, a 50% z nich czuje, że pracodawca o nich dba i są dodatkowo zmotywowani. To doskonała okazja, by podziękować za całoroczne zaangażowanie, wzmocnić więzi w firmie oraz zwiększyć motywację do działania w nowym roku.

prezenty świąteczne dla pracowników
Świąteczne prezenty dla pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Najpopularniejsze formy prezentów świątecznych dla pracowników

Większość zatrudnionych oczekuje upominków, które nie tylko sprawią radość, ale także odpowiadają ich rzeczywistym potrzebom.

Poniżej przedstawiamy formy prezentów, które są najczęściej wybierane przez pracodawców:

  • karty podarunkowe do sklepów;
  • premie świąteczne;
  • paczki produktowe (żywność, słodycze, alkohol);
  • prezenty z logo firmy;
  • innego rodzaju vouchery;
  • książki.

Najpopularniejsze prezenty, których oczekują pracownicy:

  • premie świąteczne;
  • praktyczne upominki, jak karty podarunkowe, bony żywnościowe;
  • dodatkowy dzień wolny w okresie świątecznym;
  • krótsze godziny pracy w Wigilię i Święta;
  • spokój i relaks (masaż, zabiegi SPA);
  • rozwój pasji i zainteresowań (książki, kursy, warsztaty).

W pierwszej kolejności pracownicy wymieniają potrzebę rozwoju, poznawania nowych rzeczy, spędzenia więcej czasu z rodziną, a dopiero na samym końcu potrzeby dnia codziennego, takie jak bony żywnościowe, karnety, czy prezenty z logo firmy.

Prezenty pieniężne jako upominek świąteczny dla pracowników

Prezenty pieniężne są proste w organizacji, elastyczne i cenione przez pracowników za możliwość swobodnego dysponowania dodatkowymi środkami.

  • premie świąteczne pozwalają pracownikom zaspokoić własne potrzeby, co eliminuje ryzyko nietrafionego prezentu;
  • wypłata dodatku pieniężnego nie wymaga dużych przygotowań logistycznych, jak w przypadku bonów czy paczek;
  • premie finansowe traktowane są jako realny bonus, który zwiększa satysfakcję z pracy i docenienie przez pracodawcę;
  • pieniądze mogą zostać przeznaczone na świąteczne zakupy, spłatę zobowiązań lub inne dowolne cele;
  • dodatkowe środki są szczególnie doceniane w okresie większych wydatków.

Jakie prezenty świąteczne dla pracowników? Trendy na 2024 rok

W 2024 roku prezenty świąteczne dla pracowników nabiorą jeszcze bardziej personalnego i ekologicznego charakteru. W te święta coraz większą popularnością cieszyć się będą upominki zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju oraz prezenty wellness, które wspierają zdrowie i dobre samopoczucie pracowników.

Nowością są także gamifikowane formy wręczania prezentów, np. świąteczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, które angażują zespół i tworzą pozytywną atmosferę. Nieustannie rośnie także zainteresowanie prezentami niematerialnymi, które pozwalają rozwijać pasje i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Trendem, który zyska na znaczeniu, będzie również dbałość o indywidualne podejście – personalizowane upominki staną się znakiem, że firma autentycznie docenia swoich pracowników.

5 pomysłów na oryginalne prezenty świąteczne dla pracowników

Aby wyróżnić się spośród standardowych paczek i premii, warto rozważyć bardziej kreatywne i unikalne rozwiązania, które nie tylko zaskoczą pracowników, ale także sprawią, że poczują się docenieni. Oryginalne prezenty świąteczne to sposób na wyróżnienie się i zbudowanie silniejszej więzi z zespołem.

1. Vouchery na przeżycia

Coraz większą popularność zdobywają prezenty, które oferują emocje i niezapomniane wspomnienia. Zamiast materialnych upominków, pracownicy mogą otrzymać możliwość udziału w niezwykłych doświadczeniach, takich jak: warsztaty kulinarne, vouchery na kolację na dwojga, wieczory tematyczne (degustacja wina, piwa rzemieślniczego lub kawy), jako świetna forma relaksu.

2. Zestawy wellness i relaksacyjne

Warto podarować pracownikom prezenty, które pozwolą im się zrelaksować i zadbać o swoje samopoczucie w tym szczególnym okresie. Świetnie sprawdzą się takie prezenty jak: vouchery na masaż, saunę lub dzień w spa, subskrypcje aplikacji do medytacji, jogi lub treningów online, świece zapachowe, sole do kąpieli, maski do twarzy czy kocyki (to drobne, ale bardzo miłe upominki).

3. Personalizowane prezenty

Dodanie osobistego akcentu do upominków sprawia, że stają się one bardziej wyjątkowe, np. indywidualnie grawerowane notesy, breloczki, kubki z imionami pracowników i inspirującymi cytatami, zestawy prezentowe dopasowane do hobby (dla miłośników kawy, ogrodnictwa czy sztuki).

4. Prezenty ekologiczne

Prezenty wykonane z dbałością o środowisko to nie tylko modny trend, ale także sposób na pokazanie, że firma kieruje się wartościami zrównoważonego rozwoju. Przykłady takich prezentów to, m.in. rośliny doniczkowe w eleganckich osłonkach, wielorazowe torby na zakupy, butelki filtrujące wodę, lunchboxy czy lokalne przetwory.

5. Kursy i rozwój osobisty

Świąteczne prezenty mogą również wspierać rozwój pracowników, zarówno zawodowy, jak i osobisty. Dobrą opcją będą kursy językowe, zawodowe, rozwijające pasje, warsztaty stacjonarne z zakresu mindfulness, zarządzania stresem, rozwoju kreatywności bądź też literatura biznesowa, poradniki rozwojowe, powieści.

Aspekty podatkowe związane z prezentami świątecznymi

Prezenty świąteczne wiążą się z obowiązkami podatkowymi, które pracodawcy powinni uwzględnić przy ich planowaniu. Kluczowe zasady opodatkowania zależą od rodzaju upominków oraz źródła ich finansowania.

Prezenty finansowane ze środków obrotowych firmy podlegają opodatkowaniu PIT i ZUS. Natomiast prezenty finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) mogą być zwolnione z podatku, jeśli ich wartość nie przekracza 2000 zł rocznie na pracownika (limit na 2024 rok).

Aspekty podatkowe związane z prezentami świątecznymi dla pracowników regulowane są przez następujące akty prawne:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych:

  • Art. 21 ust. 1 pkt 67: Zwalnia z opodatkowania świadczenia rzeczowe i pieniężne finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), pod warunkiem że ich łączna wartość w roku podatkowym nie przekracza kwoty 2000 zł.
  • Art. 12 ust. 1: Definiuje przychody ze stosunku pracy, obejmujące wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, niezależnie od źródła finansowania tych wypłat i świadczeń.

Więcej informacji znajdziesz na stronie > https://eli.gov.pl/api/acts/DU/1991/350/text/U/D19910350Lj.pdf

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych:

  • Art. 8 ust. 1: Określa, że przyznawanie świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnione są od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie > https://eli.gov.pl/api/acts/DU/1994/163/text/U/D19940163Lj.pdf

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych:

Art. 18 ust. 1: Określa podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, którą stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie > https://eli.gov.pl/api/acts/DU/1998/887/text/U/D19980887Lj.pdf

Jak mądrze zorganizować prezenty świąteczne?

Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie budżetu. Określenie dostępnych środków pozwala na wybór takich prezentów, które będą zarówno atrakcyjne dla pracowników, jak i finansowo odpowiednie dla firmy. Jeśli planowane są prezenty finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, należy pamiętać o limitach zwolnień podatkowych, które umożliwiają optymalizację kosztów. W przypadku finansowania z bieżących środków firmy, konieczne jest uwzględnienie opodatkowania i składek ZUS.

Kolejnym ważnym elementem jest dopasowanie prezentów do potrzeb i oczekiwań pracowników. Zróżnicowany zespół wymaga indywidualnego podejścia, dlatego warto postawić na rozwiązania, które oferują możliwość wyboru.

Warto także wykorzystać ten moment do stworzenia ciepłej atmosfery w firmie, na przykład poprzez organizację spotkania świątecznego, gdzie upominki zostaną wręczone osobiście. Bezpośredni kontakt pozwala na dodatkowe wzmocnienie relacji między pracodawcą a pracownikami.

Bibliografia

  1. https://katalogmarzen.pl/upload/Pliki/Raport_Prezenty_dla_Pracownikow.pdf (dostęp 22.11.2024 r.)
  2. https://media.pracuj.pl/273483-mikolaj-mniej-hojny-niz-rok-temu-czyli-o-tym-jakich-swiatecznych-benefitow-oczekuja-pracownicy-w-te-swieta (dostęp 22.11.2024 r.)
  3. https://media.nn.pl/169310-niemal-jedna-czwarta-pracownikow-otrzymuje-swiateczny-prezent-od-swojego-pracodawcy https://media.nn.pl/169310-niemal-jedna-czwarta-pracownikow-otrzymuje-swiateczny-prezent-od-swojego-pracodawcyhttps://media.nn.pl/169310-niemal-jedna-czwarta-pracownikow-otrzymuje-swiateczny-prezent-od-swojego-pracodawcy (dostęp 22.11.2024 r.)
  4. https://www.lex.pl/prezenty-dla-pracownikow-podatek-i-skladki-zus%2C38428.html (dostęp 22.11.2024 r.)
  5. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350 z późn. zm.)
  6. Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. 1994 nr 43 poz. 163 z późn. zm.)
  7. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887 z późn. zm.)
Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: