Platforma benefitowa w Twojej firmie
Pracownicy swobodnie wybierają benefity, zależnie od swoich zainteresowań i bieżących potrzeb.
Sprawdź naszą ofertęWynagrodzenie pracownika to zdecydowanie więcej niż pensja podstawowa. Oprócz kwoty brutto zatrudnionemu często przysługują różnego rodzaju dodatki. Dzielimy je na obowiązkowe oraz dobrowolne. W artykule omówimy, czym dokładnie są dodatki do pensji, jakie są ich rodzaje oraz kiedy są one przyznawane.
Dodatki do wynagrodzenia to wszelkiego rodzaju dodatkowe świadczenia pieniężne, które otrzymuje pracownik poza podstawową pensją. Mogą one wynikać z przepisów prawa pracy, układów zbiorowych, regulaminów wynagradzania lub być przyznawane dobrowolnie przez pracodawcę.
Celem dodatków jest motywowanie pracowników, rekompensowanie dodatkowego wysiłku lub wynagrodzenie za pracę w szczególnych warunkach. Dodatki te można podzielić na obowiązkowe, wynikające z przepisów prawa, oraz dobrowolne, które zależą od polityki firmy.
Regulowane są przepisami prawa pracy i muszą być wypłacane pracownikom, którzy spełniają określone warunki. Najważniejsze z nich to:
Przysługuje za pracę wykonywaną poza ustalonymi godzinami pracy. Pracodawca ma wówczas obowiązek zapłacić wyższe wynagrodzenie w postaci dodatku do pensji (50% lub 100% stawki godzinowej w zależności od tego, czy nadgodziny przypadają na dni robocze, czy dni wolne od pracy).
Wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Za pracę nocną uznaje się 8-godzinny czas przypadający od 21:00 do 7:00.
Przysługuje pracownikowi, który wykonuje pracę w niedzielę lub święto, a nie jest zatrudniony w systemie weekendowym. Dodatek wynosi 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w takich dniach.
Wypłacany osobie, która została zobligowana do rozpoczęcia pracy na innym stanowisku niż dotychczas np. z powodu choroby zawodowej. Przysługuje również kobietom w ciąży czy karmiącym piersią, jeżeli pracownica zostanie przeniesiona na mniej płatne stanowisko.
Przyznawane są na podstawie polityki firmy i mogą zależeć od różnych czynników, takich jak osiągnięcia pracownika, staż pracy czy specyfika wykonywanych zadań. Przykłady najczęściej spotykanych dobrowolnych dodatków do pensji to:
Przyznawana na podstawie wcześniej ustalonych kryteriów, zapisanych w regulaminie wewnątrzzakładowym lub w umowie o pracę. Może być związana z osiągnięciem celów, realizacją planów sprzedażowych lub innych wskaźników biznesowych. Premia regulaminowa jest często wykorzystywana jako narzędzie motywacyjne, które zachęca pracowników do osiągania lepszych wyników.
Przyznawana na podstawie decyzji pracodawcy, bez konieczności spełnienia określonych wcześniej kryteriów. Jest to forma nagrody za szczególne osiągnięcia, zaangażowanie lub inicjatywę w pracy.
Nie są one standardowym dodatkiem do wynagrodzenia, jednak często decydują o atrakcyjności danego stanowiska. Dobrze dobrane są wartościowym elementem koncepcji Total Rewards. Dzięki platformie Medicover Benefits pracodawca może w łatwy i efektywny sposób zarządzać pakietem benefitów pracowniczych w firmie.
W sektorze publicznym, zwanym potocznie „budżetówką”, obowiązują dodatkowe regulacje dotyczące wynagrodzeń, które wynikają z ustaw i rozporządzeń. Oprócz wspomnianych wcześniej obowiązkowych dodatków, pracownicy budżetówki mogą liczyć na dodatkowe świadczenia, takie jak:
Przyznawany pracownikom zajmującym stanowiska kierownicze. Jego wysokość zależy od stopnia skomplikowania i zakresu obowiązków na danym stanowisku.
Dla pracowników z długim stażem pracy w administracji publicznej. Jego wysokość zależy od stażu pracy i może wynosić nawet 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Zatrudnionym w budżetówce przysługuje także dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. „trzynastka” oraz wczasy pod gruszą.
Podsumowując dodatki do pensji, zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne, stanowią istotny element wynagrodzenia, który może znacząco wpłynąć na motywację i zadowolenie pracowników.
Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.