Menu:

Jak wspierać neuroróżnorodność w miejscu pracy?

O neuroróżnorodności ostatnio mówi się coraz częściej. Choć sam termin nie jest nowością, dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa osoby neuroatypowe są coraz bardziej dostrzegane – również w kontekście zawodowym. Neuroróżnorodność odnosi się do naturalnych różnic w sposobie funkcjonowania mózgu, obejmując takie zjawiska jak autyzm, ADHD, dysleksja czy zespół Tourette’a.

Neuroróżnorodność odnosi się do różnorodności w organizacji pracy i sposobie myślenia.
Źródło: designer491 / iStock

Czym jest neuroróżnorodność?

Neuroróżnorodność (neurodiversity) to koncepcja, której istotą jest zróżnicowanie populacji ludzi pod kątem przebiegu rozwoju oraz działania mózgu, a także wynikających z tego sposobów funkcjonowania i doświadczania świata. Za źródła tej różnorodności uważa się zmienność genetyczną i czynniki środowiskowe.

Autorką pojęcia jest Judy Singer, socjolożka i self-adwokatka osób z ASD (Autism Spectrum Disorder), która w latach 90. użyła go do określenia funkcjonowania osób zdiagnozowanych jako autystyczne, dyslektyczne oraz z zespołem ADHD.

Choć wciąż jest to stosunkowo nowy obszar badawczy, który wprowadza zmianę paradygmatyczną, już teraz szacuje się, że ok. 15-20% populacji należy do grupy osób ze zdiagnozowaną neuroatypowością.

Do tej grupy zaliczane są osoby z ADHD (Attention Deficit Hyberactivity Disorder), ADD (Attention Deficit Disorder), w spektrum autyzmu, z dysleksją, dyskalkulią, dyspraksją i zespołem Touretta. Warto mieć na uwadze, że osób niezdiagnozowanych, które przejawiają neuroatypowe cechy, może być znacznie więcej.

Osoby neuroróżnorodne są wśród nas – i jest ich, jak się okazuje, bardzo dużo. Świadomość istnienia tego zjawiska i pogłębianie wiedzy na jego temat otwiera szereg nowych perspektyw i szans, również dla pracodawców.

Dlaczego warto zatrudniać osoby neuroróżnorodne?

Neuroróżnorodność w miejscu pracy powinna być jej istotnym filarem – cechy osób neurotypowych mogą być wartością wzbogacającą Twój zespół.

Różnorodne sposoby myślenia, jakie do firmy wnoszą osoby neuroatypowe, często prowadzą do wynajdywania unikalnych rozwiązań problemów, które mogą nie być oczywiste i łatwo dostrzegane przez neurotypowych pracowników. To wzbogaca kreatywność Twojego zespołu i pozwala na wypracowanie nowatorskich strategii dających Ci przewagę nad konkurencją.

Wiele osób neuroróżnorodnych wyróżnia wyjątkowa koncentracja, precyzja i wytrwałość w realizacji zadań, nawet tych skomplikowanych. Głęboka zdolność do skupienia się na projekcie i dostrzegania pozornie niewidocznych szczegółów może być szczególnie cenna w dziedzinach, takich jak m.in. IT, inżynieria, analiza danych czy badania i rozwój.

Zatrudnianie neuroatypowych osób pomoże Ci zbudować bardziej inkluzywną kulturę organizacji – taką, w której różnice są nie tylko akceptowane, ale wręcz pożądane i doceniane. To sprzyja wzrostowi lojalności i zaangażowania pracowników, które naturalnie przekładają się na stabilność i efektywność Twojego zespołu.

Otwarte, inkluzywne firmy postrzegane są jako nowoczesne i odpowiedzialne społecznie. Z takim wizerunkiem przyciągniesz i zatrzymasz najlepsze talenty, ale też zwiększysz szansę na zdobycie nowych klientów, dla których istotne jest nawiązywanie współprac z firmami wyznającymi progresywne wartości.

Neuroróżnorodność w miejscu pracy - jak zapewnić przyjazne miejsce dla osób w spektrum?Neuroróżnorodność w miejscu pracy - jak zapewnić przyjazne miejsce dla osób w spektrum?

Źródło: stockfour / iStock

Jak wspierać neuroróżnorodność w miejscu pracy?

Dbałość o neuroróżnorodność w miejscu pracy nie kończy się na zatrudnianiu osób z wyzwaniami neuropoznawczymi. Jeśli chcesz budować nowoczesną kulturę organizacyjną, która dostrzega i nagradza potencjał, musisz wspierać swoich pracowników.

To wymaga odpowiedzialnego podejścia ze strony całej firmy i dostosowania warunków pracy do specyficznych potrzeb pracowników neuroatypowych. Jak więc w praktyce dbać o neuroróżnorodność w miejscu pracy?

  1. Dostosuj środowisko pracy – przestrzeń wspierająca neuroróżnorodność wymaga elastyczności. Przykładowo, osoby na spektrum autyzmu mogą preferować cichsze miejsca, które ograniczają ilość rozpraszających bodźców. Pomyśl o specjalnych strefach ciszy i ergonomicznych rozwiązaniach w biurach, takich jak np. odpowiednie, łagodne oświetlenie, ścianki działowe, przegrody do biurek i słuchawki wygłuszające.
  2. Postaw na precyzyjną, jasną komunikację – neuroróżnorodni pracownicy odnajdą się lepiej w zespołach, które komunikują się w sposób klarowny i bezpośredni. Unikaj niejasnych instrukcji i zawiłych procesów – w zamian stosuj prosty, zrozumiały język, którym jasno określasz cele i oczekiwania. Regularnie udzielaj feedbacku i zapewniaj dostęp do wsparcia, które pomoże pracownikom lepiej zrozumieć ich obowiązki.
  3. Oferuj elastyczne formy pracy – osoby neuroróżnorodne, np. z ADHD, mogą potrzebować większej swobody w zakresie organizacji swoich zadań. Elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej pozwolą Twoim pracownikom dopasować rytm pracy do własnych potrzeb, a w efekcie – zwiększą ich produktywność i satysfakcję.
  4. Edukuj zespół i liderów – organizuj szkolenia dla pracowników i menadżerów, podczas których zwiększysz ich świadomość na temat neuroróżnorodności w miejscu pracy. Większa wiedza przełoży się na lepsze zrozumienie potrzeb, pomoże w rozwijaniu empatii i otwartości oraz zapobiegnie nieporozumieniom.
  5. Twórz indywidualne plany rozwoju – neuroatypowi pracownicy mogą potrzebować indywidualnego podejścia do rozwoju zawodowego, które uwzględnia ich mocne oraz słabe strony i unikalne talenty. Prowadź regularne sesje mentoringowe i oferuj programy rozwoju umiejętności, które umożliwią takim pracownikom pełne wykorzystanie swojego potencjału.

Wdrożenie tego typu rozwiązań nie tylko wspiera na co dzień neuroróżnorodność w miejscu pracy i świadczy o odpowiedzialności społecznej, ale też przekłada się na długoterminowy sukces firmy. Środowisko, w którym każdy pracownik czuje się zauważony, zrozumiany i doceniany, sprzyja produktywności i zaangażowaniu.

Benefity a różnorodne zespoły

Podstawą skutecznej strategii HR przy zarządzaniu zespołem osób o różnych profilach (wiekowych, neurologicznych czy kulturowych) jest oferowanie benefitów pozapłacowych dostosowanych do potrzeb i wymagań wszystkich pracowników, również tych neuroatypowych.

W tym pomoże Ci oferta Medicover Zdrowa Firma. Od lat pomagamy firmom tworzyć wspierające, inkluzywne kultury organizacyjne, oferując rozwiązania w kluczowych obszarach wellbeing.

Z nami możesz zadbać o:

  • Opiekę medyczną i profilaktykę – wybierz jeden z pakietów medycznych i zapewnij pracownikom dostęp do konsultacji, badań i rehabilitacji. Nasze usługi są dostępne w ponad 530 miastach w całej Polsce.
  • Sport i aktywność fizyczną – dzięki naszym pakietom sportowym Twoi pracownicy mogą skorzystać z 5500 obiektów w całej Polsce i blisko 40 rodzajów aktywności, w tym sportowych, rekreacyjnych i rozrywkowych.
  • Zdrowie psychiczne – oferujemy kompleksowe wsparcie psychologiczne, w tym wizyty, terapie, webinary edukacyjne, telefoniczne dyżury z psychologiem oraz interwencje kryzysowe.
  • Zdrowe jedzenie i dietę – prowadzimy wykłady i spotkania edukacyjne, oferujemy catering oraz gotowe plany żywieniowe.
  • Pasje i rozrywka – w naszym systemie kafeteryjnym Medicover Benefits Twoi pracownicy mogą wybierać usługi i produkty z kategorii, takich jak m.in.: zdrowie, kultura i rozrywka, sport i rekreacja.

Zadbaj o dobrostan swoich pracowników, oferując im elastyczny, bogaty wybór benefitów. Zyskaj bardziej zmotywowany zespół i buduj kulturę organizacji opartą na różnorodności i inkluzywności.

Tym sposobem nie tylko przyciągniesz oraz zatrzymasz talenty, ale też zadbasz o dobry wizerunek swojej firmy. Firmy, która nie tylko dostrzega różnice w ludziach, ale też je pielęgnuje i pozwala przekuć w sukces – zarówno jednostki, jak i całej organizacji.

Bibliografia

  1. Monografia współautorska, Oficyna Wydawnicza „impuls”, Neuroróżnorodność na polskich uczelniach, https://cewis.uw.edu.pl/raport-neuroroznorodnosc-na-polskich-uczelniach/
  2. Ryszarda Cierzniewska, Dorota Podgórska-Jachnik, Studia Peadagogica Ignatiana, Kategorie otwierające naneuroróżnorodność studentów. Pedagogiczne studium kontekstów edukacyjnych, https://apcz.umk.pl/SPI/article/view/36486
  3. Science Daily, People with autism possess greater ability to process information, study suggests, https://www.sciencedaily.com/releases/2012/03/120322100313.htm
  4. Marcia Scheiner, Autism Spectrum News, Corporate Neurodiversity Hiring Programs: Scratching the Surface?, https://autismspectrumnews.org/corporate-neurodiversity-hiring-programs-scratching-the-surface/
Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: