Podnieś zaangażowanie pracowników!
Dzięki Medicover Benefits możesz efektywnie:
- - motywować pracowników,
- - zwiększyć ich zaangażowanie,
- - poprawić komunikację.
Sprawdź naszą ofertę
Zgrany zespół złożony z zaangażowanych pracowników będzie osiągał zamierzone rezultaty. Odpowiednie kierowanie ludźmi decyduje o sukcesach firmy – bo to właśnie oni są siłą napędową działań, wykonują zadania i realizują cele, które finalnie przekładają się na wypracowywanie zysków. Jak zatem kierować ludźmi, żeby skutecznie wspierali biznes?
Zarządzanie zespołem obejmuje sprawną i efektywną koordynację pracy w firmie. Celem nadrzędnym jest osiąganie przez jednostki i grupę zdefiniowanych celów biznesowych. Skuteczne zarządzanie pracownikami oznacza oczywiście dużo więcej niż tylko organizowanie, delegowanie zadań, określanie odpowiedzialności i monitorowanie realizacji projektów.
W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od autorytarnego stylu zarządzania „twardą ręką”. Prawdziwe i skuteczne przywództwo wiąże się z:
Współcześni liderzy w swoich strategiach skupiają się na wartościach, które sami „wyznają” i wdrażają, stając się żywym przykładem i inspiracją dla zespołu.
Dobry lider potrafi nie tylko zorganizować zespół do pracy, zaplanować procesy w etapach, rozdzielić zadania, a potem kontrolować postępy w ich realizacji. Doskonale odnajduje się też w działaniu w niestabilnych warunkach, a z takimi w ostatnich latach mamy do czynienia permanentnie.
Elastyczne i innowacyjne podejście do czasu i modelu pracy oraz wykorzystywanych narzędzi stanowi ważną cechę dobrego menedżera. Elementy inteligencji emocjonalnej, które dają zespołom pewne oparcie to m.in.:
Efektywny przywódca sam jest przykładem modelowych zachowań – które mogą być inspiracją do naśladowania w kontaktach ze współpracownikami. W efekcie przyczynia się do budowania silnej, dobrze współpracującej grupy.
Liderzy o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu zdają sobie sprawę, że na zespół składają się ludzie o indywidualnych cechach, osobowościach, posiadający rozmaite talenty, ale też ograniczenia. Przydzielając obowiązki poszczególnym członkom zespołu, będzie brał pod uwagę umiejętności jednostek i ich potencjał.
Rozpoznanie talentów, uwzględnienie kompetencji i wiedzy poszczególnych pracowników w delegowaniu zadań może zapewnić skuteczne funkcjonowanie biznesu – zwłaszcza w aktualnej rzeczywistości transformacji cyfrowej.
Z kompetencjami wiąże się idea learning agility. Koncepcja zwinności uczenia przekłada się na działania, które gwarantują sukces zawodowy jednostki i efektywność biznesu w czasach, które charakteryzują się dużą zmiennością i nieprzewidywalnością.
W praktyce podejście learning agility służy do podejmowania decyzji o talentach i rozwoju pracowników. Stosowana w zarządzaniu zasobami ludzkimi, dotyczy zarówno nastawienia samego menedżera, odważnego i otwartego na nietypowe rozwiązania, jak i jego podejścia do zespołu.
Lider promujący kulturę learning agility będzie dostrzegał możliwości edukacji pracowników, wskazywał ścieżki rozwoju i konsekwentnie motywował ich do osiągania celów.
Ze względu na dynamikę zmian otoczenia biznesowego. Pandemia i czas po pandemii postawiły przedsiębiorstwa przed faktem gwałtownego zapotrzebowania na nowe umiejętności i jednocześnie faktem luki kandydatów na rynku pracy.
Przywódca, który jest dobrze zorientowany w talentach i niewykorzystywanych dotąd kompetencjach swoich pracowników, w sytuacji nagłej, kryzysowej odpowiednio nimi zarządzi. W pewnej mierze może natychmiastowo uwolnić potencjał i sprawnie go wykorzystać przez przydzielenie zadania spoza obszaru dotychczasowych obowiązków. W perspektywie długoterminowej zaproponuje rozwiązania w zakresie reskillingu lub upskillingu, pozyskując tym samym specjalistę bez konieczności przeprowadzania rekrutacji zewnętrznej.
Zorganizowanie pracy zespołowej jest dla lidera wyzwaniem, zwłaszcza w sytuacji przemian dotychczasowego modelu, który w wielu firmach opierał się na systemie stacjonarnym. W obliczu rozwiązań hybrydowych menedżer musi być zorientowany w tak zasadniczych sprawach, jak dostępność i dyspozycyjność pracowników zdalnych i tych, którzy aktualnie przebywają w biurze.
Dobór członków zespołu jest podstawą dobrej koordynacji i organizacji zespołu. Dopasowanie osoby o odpowiednich kwalifikacjach, ale też kompetencjach miękkich, pomoże w lepszym rozdzielaniu obowiązków, realizacji projektów i osiąganiu założeń firmy. Z drugiej strony wspomniana już gruntowna wiedza lidera o umiejętnościach, talentach i osobowościach jednostek, pozwoli sprawnie i trafnie delegować zadania i zapewni prawidłowe funkcjonowanie zespołu.
Kolejnym kluczowym elementem jest odpowiednia komunikacja. Ważna zarówno na początkowym etapie przekazywania informacji, jak i późniejszych etapach realizacji projektu. Ze strony lidera, najważniejsze jest, aby:
Brak odpowiedniej komunikacji między pracownikami w zespole może istotnie zaburzyć płynność wykonywania zadań. Z drugiej strony dobra współpraca w zgranym teamie, pozwoli osiągnąć cele szybciej i skuteczniej.
Plan i określone ramy czasowe warto dla przeciwwagi uzupełnić przyzwoleniem na samodzielność i kreatywność ze strony pracowników. Przywódca otwarty na dialog i inicjatywy w zespole, może zyskać dobre pomysły na przyśpieszenie pracy. Poza tym pracownik, którego innowacje zostaną uwzględnione, zyskuje dodatkową motywację i satysfakcję, co daje długofalowe pozytywne korzyści w tym konkretnym projekcie i w kolejnych, w których realizacji będzie miał udział w przyszłości. Formę rozmowy może też przybrać monitorowanie postępów – cotygodniowe spotkanie w zespole niech służy wspólnemu podsumowaniu wszystkich zrealizowanych na dany moment celów.
Dobrze kierowany zespół jest zmotywowany do pracy. Jak zatem motywować pracowników oraz sprawić, że z przyjemnością będą pojawiać się w pracy, z entuzjazmem współdziałać z innymi i utożsamiać się z firmą?
Wiele elementów, o których już wspomniano, stanowi pozapłacową formę motywacji. Sama osoba lidera nie tylko o wysokim poziomie inteligencji racjonalnej, ale przede wszystkim – emocjonalnej (EQ), jest dla pracowników motywująca. Po pierwsze, dobry przywódca przyciąga ludzi, którzy pewnie i komfortowo czują się w kontakcie z takim zwierzchnikiem, po drugie – inspiruje do rozwijania podobnych kompetencji z zakresu EQ. Lider zorientowany w umiejętnościach zespołu będzie mógł pokierować ich rozwojem zawodowym – zaproponować formy edukacji i wspierać w osiąganiu celów w tym obszarze.
Motywująca jest także kultura organizacyjna promowana przez firmę i menedżera oraz wartości, z którymi zespół może się zidentyfikować. Niezwykle ważne jest także nastawienie na dobrostan pracownika. Dobry przywódca musi czuć istotę zapewnienia well-beingu swojemu zespołowi, ponieważ jest to aktualnie silnie postulowane oczekiwanie ze strony kandydatów.
Poza standardowymi benefitami w postaci opieki zdrowotnej i kart sportowych liczy się też:
To elementy w przestrzeni, które pomagają obniżyć stres i podwyższają komfort codziennego przebywania w firmie.
Motywujące do podjęcia zatrudnienia i dla wielu – pozostania w organizacji – jest także elastyczne podejście do czasu pracy. Otwartość lidera na nowoczesne modele, które łączą pracę stacjonarną i zdalną, finalnie mogą przełożyć się na większe zaangażowanie pracowników i bardziej skuteczne zarządzanie zespołem.
Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.