Menu:

Wellbeing – na czym polega i jak go wykorzystać w firmie

Co oznacza pojęcie wellbeing (ang. well being [1])? Jak zadbać o wellbeing pracowników? Przyjazna atmosfera w pracy, bezpośrednie relacje, wynagrodzenia spełniające oczekiwania, rozwój i szkolenia. Czy wystarczą, aby ludzie mieli poczucie zadowolenia ? Czy aby podnieść poziom satysfakcji w miejscu pracy, potrzebne są owocowe dni, piłkarzyki, a nawet konsole do gier lub fotele do masażu? A może trzeba zastosować zupełnie inne, holistyczne podejście? Pojęcie wellbeing stało się bardzo popularne. Co się pod nim kryje?

Wellbeing
Jak wykorzystać wellbeing w swojej firmie?

Co to jest wellbeing (dobrostan pracownika)?

Na wellbeing, składają się wszystkie rzeczy, które są ważne dla każdego z nas, oraz ich wpływ na to, w jaki sposób doświadczamy naszego życia. Zatem wellbeing pracownika będzie czymś więcej niż work-life balance i atrakcyjne benefity.

Wellbeing w definicjach

Instytut Gallupa na podstawie badań wskazuje na 5 istotnych elementów tworzących wellbeing [2] . Ludzie mają poczucie zadowolenia i poczucie spełnienia w życiu codziennym, gdy:

  1. lubią to, co robią na co dzień (sens),
  2. mają w swoim życiu znaczące przyjaźnie (relacje),
  3. dobrze zarządzają swoimi pieniędzmi (finanse),
  4. cieszą się zdrowiem i życiową energią (stan fizyczny/zdrowie),
  5. podoba się im otoczenie, w którym mieszkają, pracują, żyją (przynależność do społeczności).

Naukowcy podkreślają, że na dobre samopoczucie i zadowolenie wpływają również inne czynniki: pozytywne emocje, zaangażowanie, poczucie znaczenia oraz osiągnięcia i ich docenianie. [3]

Pojęcie wellbeing wykracza więc poza to, co – jak pokazują doświadczenia – zwykle w firmie oferuje się zatrudnionym.

Jak zadbać o dobre samopoczucie pracownika?

Weźmy pod uwagę oczekiwania pracowników oraz to, jak są spełniane (celowo pominiemy wellbeing finansowy).

Wellbeing fizyczny: dobre zdrowie – sport i zdrowe odżywianie

Dobre samopoczucie zależy przede wszystkim od zdrowia, zatem zdrowie pracowników powinno być priorytetem. Firmy decydują się na różne rozwiązania.

Najpopularniejszymi są prywatna opieka medyczna, w tym badania profilaktyczne, oraz pakiety sportowe. Wysiłek fizyczny pozwala się odstresować, poprawia nastrój. Zajęcia sportowe sprzyjają integracji i promują zdrowy styl życia.

Bardzo dobre efekty przynosi profilaktyka zdrowotna w zakresie odżywiania. Można organizować warsztaty zdrowego odżywiania, spotkania z dietetykami, a w firmie postawić automaty ze zdrowymi przekąskami.

Wellbeing zawodowy: kariera

W tej kategorii większość pracodawców ma się czym pochwalić: dba o rozwój zawodowy pracownika, ponieważ daje to organizacji realne korzyści. Szacuje się, że pracownicy korzystają ze szkoleń i kursów zawodowych (35%), kursów językowych (23%) oraz z finansowania dodatkowej edukacji (16%). Można jeszcze zatroszczyć o rozwój pracowników, oferując im coaching, mentoring i pracę z liderami. I postarać się, by w pracy znaleźli poczucie sensu. Wtedy zwiększy się również zadowolenie.

Wellbeing emocjonalny: relacje i odpoczynek

Przyjazna atmosfera pracy, budowanie odporności psychicznej, świadomość emocji i umiejętność ich kontrolowania są dzisiaj bardzo potrzebne. To wręcz konieczność.

Stąd coraz częstsze w biurach pokoje relaksu, muzyka czy gry dające możliwość rozrywki i odpoczynku oraz aktywne formy pomocy: wsparcie psychologiczne, warsztaty z komunikacji interpersonalnej i z radzenia sobie ze stresem, z technik relaksujących.

Dobrze, by pracownik miał możliwość właściwego odpoczynku po pracy. W gronie najbliższych: rodziny, przyjaciół. Firmy oferują takie benefity, jak: bilety do kina, teatru, na imprezy kulturalne. To zachęca do wyjścia z domu i udziału w życiu społecznym, którego w ostatnich czasach bardzo brakowało.

Wellbeing w społeczności: środowisko pracy

Pozytywny kontakt z otoczeniem. Dobra atmosfera w miejscu pracy. Duma z przynależności do organizacji. Firmy umieszczają zieleń w miejscu pracy i zapraszają pracowników do aranżowania wspólnej przestrzeni. Tworzą takie miejsce pracy, które będzie dla zatrudnionych ważne pod wieloma względami. Wspierają inicjatywy pracownicze i akcje charytatywne, a to pozwala na budowanie poczucia wspólnoty.

Holistyczne podejście

Wydaje się, że aby zadbać o wellbeing pracowników, o ich dobre samopoczucie, pracodawca ma ogrom zadań do wykonania. Jeśli chce zastosować takie holistyczne podejście i zapewnić ludziom dobre samopoczucie we wszystkich wymienionych obszarach, potrzebuje sztabu specjalistów w zespołach HR? Czy to prawda? Nie – gdyż istnieją programy wellbeing.

Wellbeing a aktywność fizyczna

Wellbeing a aktywność fizyczna.

Na czym polegają programy wellbeing?

Programy wellbeing to złożone działania, które mają na celu budowanie dobrego samopoczucia pracowników. Założeniem tych programów jest dopasowanie do potrzeb i możliwości danej organizacji. Popularny jest model oferujący benefity w systemie kafeteryjnym: pracodawca decyduje się na program, a każdy pracownik wybiera dla siebie to, co go interesuje. Inny model to różnorodne akcje organizowane w firmie, nawet podczas pracy: badania profilaktyczne, zajęcia sportowe i integracyjne, warsztaty.

Jedno jest pewne: każdy człowiek jest inny i nie ma dwóch takich samych organizacji… więc oferowanie tych samych benefitów to przeszłość. Należy brać pod uwagę różnorodność pracowników i ich potrzeb.

Co wpływa na zaangażowanie pracowników?

Wyniki badań prowadzonych przez Instytut Gallupa pokazały, że dobre samopoczucie pracownika ściśle wiąże się z efektami biznesowymi.

Osoby pracujące w miejscach, gdzie kultura organizacji pozostawia wiele do życzenia, poziom stresu jest wysoki, brakuje otwartości i dobrej komunikacji, ale także i wyzwań, gdzie kreatywność nie zawsze jest doceniana, potrzeby pracowników traktuje się po macoszemu, a zdrowie nie jest priorytetem, mają nikłe poczucie dobrostanu.

Pracownicy, których potrzeby nie są uwzględniane:

  • częściej biorą zwolnienia z powodu stanu zdrowia – zmniejsza to wydajność i powoduje straty finansowe;
  • częściej zmieniają pracę, co zwiększa koszty zatrudniania i przeszkolenia nowych pracowników;
  • gorzej znoszą wszelkie zmiany – a przecież są one nieodłącznym elementem biznesu
  • rzadziej angażują się społecznie, biorą udział w wolontariatach, przekazują darowizny.

Z drugiej strony, w organizacji, która troszczy się o wellbeing, wzrasta zaangażowanie i efektywność pracowników, natomiast zmniejszają się: ich absencja i rotacja oraz koszty pracy.

Według Health Enhancement Research Organization pracownicy, którzy prowadzą zdrowy tryb życia są o 25% bardziej produktywni, ich absencja spada nawet o 27%, a zaangażowanie wzrasta o około 15%. [4]

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia właściwe odżywianie może zwiększyć wydajność pracy nawet o 20%. Pracodawca nie ma wpływu na to, co je pracownik w ciągu dnia, może jednak promować odpowiednie nawyki żywieniowe. O zbawiennym wpływie sportu na zdrowie i efektywność pracowników, pisano już wiele razy.

Workplace strategy a efektywność pracowników

“Workplace strategy” włącza miejsce pracy do kategorii elementów strategicznych i uznaje jego wpływ na wyniki biznesowe firmy. Jeśli ta strategia jest dobrze opracowana, pieniądze włożone w poprawę warunków pracy i wellbeing, zwracają się z naddatkiem.

Inwestycja w działania prozdrowotne przynosi 2,5 krotny zwrot [5]. Warto więc dostosować miejsce pracy i zarządzać nim, uwzględniając nie tylko cele i założenia przedsiębiorstwa, ale także różnorodność pracowników i ich potrzeb.

O Medicover Benefits w praktyce

Medicover Benefits oferuje platformę benefitową w systemie kafeteryjnym oraz programy wellbeing. Ma również wiele doświadczeń w tworzeniu i we wdrożeniach takich programów.

Natomiast Medicover Polska, w ramach projektu Zdrowa Firma, promuje nowe podejście do dbania o zdrowie pracowników – kluczowy element wellbeingu.

Bibliografia:

[1] Można spotkać się z różnym zapisem: wellbeing, well-being i well being.
[2] The Five Essential Elements of Well-Being (gallup.com)
[3] Model PERMA opracowany przez prof. Martina Seligmana.
[4] Cyt. za : Czym jest well-being? – wynagrodzenia.pl
[5] Well HR(2019).

Opublikowano:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2023 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: