Menu:

Praca hybrydowa – na czym polega? Jak zorganizować mieszany model pracy?

Okres pandemii wymusił na organizacjach wprowadzenie pracy hybrydowej. Chociaż ograniczenia zostały zniesione, wiele biznesów nie wróci do tradycyjnego modelu. Okazuje się bowiem, że system, który łączy pracę zdalną i stacjonarną, bardzo dobrze się sprawdza.    

Praca hybrydowa to model łączący pracę z domu oraz z biura
Jakie są różnice pomiędzy pracą w biurze a home office? Czy mieszany tryb pracy stacjonarnej oraz zdalnej zostanie w firmach na dłużej?

Co to jest praca hybrydowa?

Wydaje się, że nie ma jednej, dobrej definicji pracy hybrydowej. W Polsce jest to wciąż zjawisko, które zyskuje na popularności i dla którego wciąż jeszcze nie istnieją sztywne regulacje prawne. W okresie pandemii COVID-19 firmy wypracowały różne warianty. System hybrydowy to model elastyczny, który łączy pracę zdalną z pracą stacjonarną w konfiguracjach dostosowanych do potrzeb organizacji i możliwości pracowników. Najczęściej spotykane formy to:

 • stały podział na pracowników zdalnych i stacjonarnych – lub ich zespoły. Część osób zawsze pracuje w biurze, część wykonuje obowiązki z domu lub z dowolnego miejsca w kraju czy na świecie,
 • model rotacyjny – przewiduje pewnego rodzaju zmianowość. Pracownicy lub zespoły wymiennie pracują zdalnie i stacjonarnie według ustalonego harmonogramu,
 • system 2/3 lub 3/2, który zakłada, że w pięciodniowym tygodniu pracy dany pracownik 2 dni przebywa w biurze, a 3 dni pracuje z domu lub na odwrót – 3 dni przeznaczone się na pracę stacjonarną, a 2 dni na zdalną
 • model elastyczny, który cechuje się dużą płynnością – zatrudnieni pracują zdalnie, ale jeżeli istnieje taka potrzeba pojawiają się w biurze. Osoby, które nie mają możliwości pracy w domu, wykonują swoje zadania w firmie.

Jak widać, praca hybrydowa to szerokie pojęcie, które mieści w sobie różne strategie zarządzania firmą.

Hybrydowy model pracy – zalety

Ten model pracy cechuje elastyczność, która stanowi jej istotną zaletę. Pozwala bowiem na wykonywanie obowiązków w najlepszych warunkach – zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, dla jednej i drugiej strony oznacza to komfort i efektywność, ale też oszczędność. Firmy, w których wdrożona jest praca zdalna, mogą pozwolić sobie na inną aranżację powierzchni biurowej i oszczędności w zakresie jej utrzymania. W praktyce umożliwia im to również zatrudnienie większej liczby pracowników, bez konieczności wynajmowania dodatkowych powierzchni. Osoby, które pracują wyłącznie zdalnie nie muszą mieć swojego biurka, tak jak to przewiduje model tradycyjny. Tryb hybrydowy otwiera też perspektywę współpracy ze specjalistami spoza lokalizacji firmy, w tym także w środowisku międzynarodowym.

Dla pracownika system hybrydowy oznacza natomiast oszczędność czasu i pieniędzy, przeznaczanych na dojazdy do biura. Okazuje się, że możliwość pracy w tym modelu stała się oczekiwaniem pracowników, którzy przystępując do rekrutacji, chcą elastycznych rozwiązań. Zwłaszcza młode pokolenie pozytywnie ocenia pracodawcę, który daje wybór formuły pracy i ta swoboda wyboru stała się czynnikiem, wpływającym na ostateczną decyzję dotyczącą miejsca pracy.

Połączanie pracy zdalnej z pracą z biura

Jakie wyzwania biznesowe czekają aktualny rynek pracy? Z pewnością jednym z nich jest przeorganizowanie systemu pracy i zwrócenie uwagi na szybko zmieniające się trendy w obszarze HR.

Praca hybrydowa a work-life balance

Jednym z argumentów, który dla wielu przemawia za pracą w modelu elastycznym, jest postulat work-life balance. Wydaje się, że system ten pomaga zachować większą równowagę między życiem zawodowym a sferą prywatną: obowiązkami rodzinnymi, rozwojem osobistym, hobby. Codzienne dojazdy do biura potrafią zabierać nawet kilka godzin, które można przeznaczyć na realizacje pasji lub spędzić je z dziećmi. Z drugiej strony, mając większą autonomię, możemy lepiej zorganizować aktywności poza pracą, w niektóre dni przyjazd do biura dogodnie się z nimi łączy, w inne wygodniej jest pracować zdalnie.

Jednocześnie, częściowa obecność w firmie pozwala na uczestniczenie w życiu społeczności biurowej, nawiązywanie relacji czy kreatywne działanie w zespole. Minione miesiące pokazały bowiem, że praca w 100 proc. z domu nie dla każdego jest możliwa, komfortowa i nie zawsze przekłada się na większą efektywność. Dla niektórych wiązała się wręcz z zaburzeniem work-life balance – pogłębiła odizolowanie i utrudniła integrację z innymi pracownikami w firmie. Dla rodziców wyzwaniem okazało się skoncentrowanie na zadaniach zawodowych, podczas obecności dzieci lub innych członków rodziny. Problem potęgował zwłaszcza brak odpowiedniej liczby pomieszczeń w domu.

Wdrożenie pracy w modelu hybrydowym – dobre praktyki

Jak widać wprowadzenie tego modelu wymaga dobrze przemyślanej strategii. Może się okazać, że nie każda zatrudniona osoba odnajdzie się na stałe w przemodelowanym systemie lub sytuacja osobista będzie stanowić przeszkodę dla pracy z domu. Stąd u podstaw dobrych praktyk jest indywidualne podejście do pracownika i otwarta rozmowa. Warto spotkać się z każdym z nich i zdobyć wiedzę: co myśli o pracy elastycznej, jakiego wsparcia potrzebowałby, żeby ją wdrożyć (lub podtrzymać), jak chciałby pracować w perspektywie długoterminowej.

Z drugiej strony bardzo istotne jest dokładne określenie, w jakim zakresie system sprawdzi się w przypadku naszej firmy. Który wariant hybrydowości okaże się najbardziej korzystny dla funkcjonowania zespołów, komfortu i produktywności pojedynczych jednostek i finalnie – przełoży się na zyski organizacji. Płynne przejście na tryb hybrydowy powinien poprzedzać szczegółowy plan, który uwzględni m.in.:

 • podział na zespoły wyłącznie zdalne, stacjonarne, rotacyjne,
 • datę przejścia – kto i kiedy rozpocznie pracę w wariancie, do którego został przydzielony,
 • dostosowanie środowiska pracy (nowa aranżacja powierzchni biurowej)
 • przegląd narzędzi pracy,
 • stworzenie strategii w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Dobrą praktyką jest stałe monitorowane efektywności i poziomu zadowolenia pracowników i z założenia – otwartość na korektę wdrożonych rozwiązań. Firma musi liczyć się z tym, że na bieżąco trzeba będzie dokonywać pewnych zmian, aby osiągnąć optymalny kształt nowego modelu.

Spotkanie online podczas pracy hybrydowej

Komunikatory, które wykorzystywane są do przeprowadzania spotkań online, to jeden z charakterystycznych elementów specyfiki pracy zdalnej.

Jak zorganizować pracę w modelu mieszanym?

Przede wszystkim należy poinformować pracowników o procesie przejścia na system mieszany, o terminie wprowadzenia zamiany oraz o tym, jak będą funkcjonowały zespoły i jednostki po tej zmianie. Należy określić jasne zasady dotyczące organizacji pracy i komunikacji w zespole. Jeżeli planujemy wykorzystanie nowych rozwiązań technologicznych np. aplikacji, upewnijmy się, czy wszyscy potrafią z nich korzystać w takim samym zakresie, jeśli nie – zapewnijmy szkolenie i wsparcie, aby praca przebiegała bez zakłóceń. Dobrze wdrożyć narzędzia, które łączą się w jedną całość i z nich budować spójną infrastrukturę.

Wiele organizacji wraz z modelem hybrydowym wdrożyło pracę projektową, w której dostępność w danych godzinach jest drugorzędna wobec wykonanych zadań; pracodawca głównie monitoruje realizację projektu. Praca w trybie mieszanym powinna przebiegać zgodnie z konkretnym harmonogramem, tak żeby lider z łatwością mógł zarządzać procesem, wiedząc jakim zespołem dysponuje stacjonarnie, a komu (i w jakim zakresie) może zlecić zadania w trybie zdalnym.

Organizacja pracy w systemie mieszanym wiążę się także z odpowiednią organizacją przestrzeni. Jak wspomnieliśmy w przypadku trybu hybrydowego zmienia się formuła biura, jak również jego kształt. Powierzchnie biurową należy tak przearanżować, żeby dawała komfort pracy osobom, które pracują stacjonarnie przy biurkach, jak i tym, które pojawiają się na kilka godzin w tygodniu (ale również potrzebują ergonomicznego miejsca do pracy indywidualnej). W końcu należy uwzględnić w projektowaniu także przestrzenie przeznaczone do pracy w zespole – zarówno dla osób, które danego dnia są w biurze przez cały dzień, jak i tych, które pojawiają się tylko na czas spotkania.

Mówiąc o organizacji w modelu mieszanym, warto podkreślić rolę pracodawcy w zadbaniu o wellbeing pracowników. Praca hybrydowa niesie za sobą ryzyko wypalenia i izolacji – ze względu na ograniczone osobiste interakcje. Lider powinien zadbać więc o wspólne aktywności, które pomogą w budowaniu spójności i przynależności do zespołu. Także wspierać środowisko pracy, w którym zamykanie laptopów o określonej godzinie jest dobrym nawykiem, a równowaga między życiem zawodowym i prywatnym – realnym celem do osiągnięcia.

Bibliografia

 1. Jak skutecznie wdrożyć pracę hybrydową w organizacji? Relacja z webinaru
 2. https://remoteschool.net/2021/08/27/praca-hybrydowa-zasady-i-wskazowki/
 3. The Next Great Disruption Is Hybrid Work—Are We Ready?
 4. https://remoteschool.net/2021/11/04/praca-hybrydowa-jak-wdrozyc-i-czy-warto/
 5. https://news-blogs.cisco.com/emear/pl/2021/09/01/jak-skutecznie-wdrozyc-prace-hybrydowa/
Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2023 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: