Podnieś zaangażowanie pracowników!
Dzięki Medicover Benefits możesz efektywnie:
- - motywować pracowników,
- - zwiększyć ich zaangażowanie,
- - poprawić komunikację.
Sprawdź naszą ofertę
Niedawno miałam okazję przejrzeć benefity na rynku oferowane pracownikom IT przez duże i małe firmy. Technologie to najbardziej konkurencyjne obszary, gdzie o talenty walczą i zabiegają innowacyjni pracodawcy, korporacje, firmy średniej wielkości i startupy. Organizacje globalne, międzynarodowe i lokalne polskie. Nawet, gdy pojawiają się informacje o zwolnieniach w sektorze technologii, to wciąż pracownicy lub współpracownicy wybierają pracodawców. Zmieniła to nie tylko ogromna koniunktura na technologie w dobie pracy zdalnej, boomu e-commerce i usług on-line praktycznie w każdej branży. Pracownicy IT mogą pracować zdalnie dla każdej firmy na świecie, a kompetencje polskich pracowników branży są wysoko cenione w międzynarodowych rankingach.
Lista benefitów w IT jest imponująca. Podsumuję ją w ramach 4 obszarów: bezpieczeństwo, rozwój, well being i czas. W każdej grupie znajdują się benefity finansowe np. budżet na rozwój i niefinansowe np. 5 dni w roku na rozwój. Analiza rynkowa pokazała, jak zmieniły się priorytety pracowników po 2 latach pandemii. Opieka zdrowotna, w tym jakość i dostępność specjalistów, nabrała jeszcze większego znaczenia. Rozszerzanie pakietów o holistyczne badania czy edukację medyczną stało się trendem. Obejmowanie szeroką opieką najbliższych pracownika, oferowanie pakietów dla seniorów – rodziców pracownika, jest również rosnącym zjawiskiem wśród pracodawców, dbających o przyciągnięcie i utrzymanie talentów.
Bardzo ciekawym trendem jest docenienie wartości czasu. Czasu na rozwój, na wolontariat, na dbanie o swoje pasje i zainteresowania.
Oczywiście, firmy wybierają różne rozwiązania, dopasowane do potrzeb pracowników, uniwersalne również dla innych grup zawodowych w tej samej organizacji i opłacalne – to jest w rozsądnej relacji kosztów benefitów do efektów ich wykorzystania przez odbiorców.
Jako wieloletni praktyk HR mierzyłam się z wyzwaniem dobrego zakomunikowania pracownikom przysługujących im wynagrodzenia, bonusów i benefitów – finansowych i niefinansowych. W języku HR-owym nazywamy taki całościowy pakiet korzyści oferowanych przez pracodawcę- Total Reward Statement (skrót: TRS)
Komunikacja TRS jest ważnym narzędziem przyciągania i zatrzymywania pracowników w firmie. Całościowy pakiet korzyści oferowanych pracownikowi to istotny element polityki płacowej firm. Wciąż niedoceniany i stosunkowo trudny we wdrożeniu w praktykę liderów i HR.
Przedstawienie i omówienie z pracownikiem jego Total Reward Statement może się odbywać na wielu poziomach i na różnych etapach doświadczenia pracownika w firmie:
Budując markę pracodawcy możemy zawrzeć naszą ofertę, w tym wyróżniki w postaci finansowych i niefinansowych benefitów np. konsultacje psychologiczne, edukację zdrowotną, szczepienia czy kampanie prozdrowotne w miejscu pracy.
Tutaj pracodawcy informują o benefitach hasłowo, podając informacje uniwersalne dla wszystkich pracowników typu: praca hybrydowa, opieka medyczna, lunch kupony, referral program
Na tym etapie szczególnie ważna jest dobra komunikacja nie tylko samych benefitów, ale również drogi dotarcia do nich- w jaki sposób pracownik może uzyskać kartę medyczną, poznać przysługujący mu pakiet i ścieżki dostępu do specjalistów. Jak ma zapisać się na webinary o zdrowym stylu życia czy skorzystać z terapii. Jeśli oferujemy świadczenia dodatkowe, a takie podejście mają firmy, np. opiekę medyczną dla seniora- rodziny pracownika, na bardziej atrakcyjnych niż rynkowe warunkach, warto również dobrze to zakomunikować.
Na przykład, przy okazji podwyżek rocznych. To ważny moment, w którym warto przedstawić pracownikom Total Reward Statement, czyli oprócz wynagrodzenia i bonusa rocznego, również benefity finansowe i niefinansowe.
Zostać w tej firmie czy szukać pracy na rynku? Takie rozmowy odbywają liderzy zespołów w ostatnich latach regularnie, a im bardziej udaje im się uprzedzić ‘wyjście’ cenionego pracownika na rynek i udział w zewnętrznych procesach rekrutacyjnych, tym większe prawdopodobieństwo, że rozmowa o Total Reward zatrzyma konkretną osobę w firmie
Powrót do tematu całościowego pakietu wynagrodzenia i świadczeń pracownika w firmie może być ‘ostatnią deską ratunku’, na który zazwyczaj już jest za późno, ale w uzasadnionych przypadkach warto spróbować.
TRS to zestaw informacji dla pracownika, który musi opierać się na poprawnych danych – jakie wynagrodzenie, premie, świadczenia przysługują pracownikowi. Jakość tych danych ma krytyczne znaczenie, dlatego najlepiej podejść do przygotowania informacji w sposób systemowy, w oparciu o poprawne dane wejściowe i technologię- zwłaszcza w średnich i dużych organizacjach, zatrudniających setki lub tysiące pracowników.
Przed wdrożeniem tego rozwiązania, warto zmapować sobie wygląd dokumentu i zakres danych, które będą docelowo przedstawione pracownikowi.
W mojej praktyce przedstawialiśmy pracownikom dokument formatu A4, spersonalizowany i przemyślany w kontekście przejrzystości, motywującego przekazu, bezpieczeństwa danych firmowych. Dokument był załącznikiem do aneksu podwyżkowego, przekazywanego wszystkim pracownikom objętymi podwyżkami, raz w roku. Ale przygotowanie tego dokumentu rozpoczynaliśmy kilka miesięcy wcześniej, żeby zaplanować jego strukturę, uzgodnić to z różnymi funkcjami (np. biznes- wybrani liderzy, dział prawny, dział komunikacji), opracować atrakcyjną szatę graficzną, sprawdzić poprawność danych, przygotować na komunikację TRS HR i liderów i wydrukować dokumenty. Dzisiaj można rozważać wersję online, ale wszystkie pozostałe etapy są potrzebne, żeby ta ogromna operacja przyniosła sukces.
Na rynku istnieją już rozwiązania technologiczne, które w jasny i skuteczny sposób pokażą pracownikom informacje o wynagrodzeniach, bonusach, premiach i innych dodatkach. Najczęściej funkcjonalność TRS jest częścią platformy benefitowej, która pozwala także na zarządzanie wszystkimi benefitami w firmie.
Dzisiaj pracownicy oczekują przejrzystości ich pakietów, jasnego i zrozumiałego systemu oceniania i premii, dopasowanych do ich potrzeb benefitów, a pokazanie im, że pracodawca spełnia te oczekiwania, a nawet je wyprzedza komunikacją Total Reward Statement, może podnieść zaangażowanie pracowników i zatrzymać ich w firmie. A to może przynieść wymierne korzyści z inwestycji w rynkowe wynagrodzenia i pakiety świadczeń.
Szczęśliwy pracodawca, którego pracownicy mogą powiedzieć: ‘o swoich benefitach wiem wszystko’.
Chcesz usprawnić zarządzanie benefitami w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami i przekonaj, jak możemy optymalizować Twoją pracę!
Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.