/ Bez kategorii

Wielopokoleniowy zespół – jak dobrać odpowiednie benefity?

pp-alignjustifyW-miejscu-pracy-spotykaj-si-osoby-o-rnym-dowiadczeniu-zawodowym-W-duych-firmach-zesp-jest-czsto-wielopokoleniowy-Wie-si-to-z-szeregiem-zalet-ale-te-wyzwa-dla-pracodawcy-Jednym-z-nich-jest-dobr-odpowiednich-benefitwpp-alignjustifyMotywa...

W miejscu pracy spotykają się osoby o różnym doświadczeniu zawodowym. W dużych firmach zespół jest często wielopokoleniowy. Wiąże się to z szeregiem zalet, ale też wyzwań dla pracodawcy. Jednym z nich jest dobór odpowiednich benefitów.

Motywacja w środowisku pracy jest kluczowa, aby zespół działał efektywnie podczas wykonywania codziennych zadań. Jednym z motywatorów są świadczenia pozapłacowe – dobrane odpowiednio przekładają się na satysfakcję i zadowolenie pracowników. Tylko w jaki sposób można wyselekcjonować odpowiednie świadczenia w wielopokoleniowym zespole?

Rynek pracy – pokolenia X, Y, Z

Na rynku pracy możemy się obecnie spotkać z czterema pokoleniami. Pierwsze z nich to baby boomers (osoby w wieku 55-73 lata). Dla nich najważniejsze są: stałość zatrudnienia i tradycyjne wartości. Następnie możemy wyróżnić pokolenie X (osoby w wieku 43-54 lata). W tym przypadku kluczowe jest stałe wynagrodzenie oraz pewność zatrudnienia. Osoby z pokolenia X często zwracają uwagę na świadczenia pozapłacowe. Pokolenie Y, czyli tzw. milenialsi to osoby w wieku 24-42 lata. Dla tej grupy liczą się możliwości rozwoju, oraz wszelkiego rodzaju dofinansowania związane z dalszą edukacją. Ważne są również: elastyczność czasu pracy, niezależność i brak barier. Najmłodsze jest zaś pokolenie Z (osoby w wieku 15-23 lata). W tym przedziale wiekowym, w pracy ważne są nowe technologie, mobilność i brak nudy czy monotonii.

Medicover Benefits wielopokoleniowy zespol

Zarządzanie zasobami ludzkimi to złożony proces. Składa się z rozmaitych elementów – zaczynając od rekrutacji pracowników, przez ich wdrożenie i późniejsze szkolenie aż do procesów związanych z nagradzaniem. Z ostatnią kwestią związana jest motywacja oraz benefity. Patrząc na wielopokoleniowość całego zespołu pracodawca powinien odpowiednio dopasować świadczenia pozapłacowe.

Warto zauważyć, że to młodsi pracownicy o wiele częściej zwracają uwagę na ten aspekt. Pokolenie Y lub pokolenie Z stawia na rozwój osobisty. Benefity w postaci szkoleń branżowych i nauki języków obcych zdecydowanie przyciągają osoby z powyższych grup wiekowych. Kolejną kluczową sprawą jest wynagrodzenie. Pracownicy młodsi stażem często zarabiają mniej niż osoby doświadczone na swoich stanowiskach. Benefity mogą pomóc minimalizować te różnice.

Benefity, a wielopokoleniowy zespół

Medicover Benefits wielopokoleniowy zespol benefity

W przypadku wielopokoleniowego zespołu dobrze sprawdzi się multikafeteria np. Platforma Benefitowa Medicover Benefits. Opieka medyczna, karta sportowa, ale także kody rabatowe i bilety do kina. To tylko jedne z wielu dostępnych opcji we wspomnianym systemie kafeteryjnym. W tym przypadku każdy z pracowników może wybierać odpowiednie dla siebie świadczenia. Pracodawca zawsze może przeprowadzić ankietę w zespole – umożliwi to poznanie oczekiwań pracowników oraz zbadanie aktualnego poziomu ich satysfakcji z otrzymywanych benefitów.

Odpowiednia multikafeteria ma swoje zalety. Sprawi, że zarówno starszy, jak i młodszy pracownik wybierze coś dla siebie. Przełoży się to na dodatkową motywację do pracy w wielopokoleniowym zespole. Platforma Benefitowa Medicover Benefits oprócz wielu korzyści jest również bardzo intuicyjna w obsłudze.

Sprawdź, jak szybko możesz wprowadzić do firmy kafeterię!

Dowiedz się więcej