Menu:

Różowy październik i Movember 2024. Jak dbać o profilaktykę nowotworową w firmach?

Październik i listopad to światowe miesiące walki z rakiem. Od lat inicjatywy, takie jak Różowy Październik i Movember uświadamiają, jak istotna jest profilaktyka nowotworów. Przeprowadzając akcje profilaktyczne w firmie, zwiększysz świadomość wśród pracowników i pomożesz im zadbać o własne zdrowie. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Październik to miesiąc świadomości raka piersi.

Nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie

Mimo postępu w diagnostyce i leczeniu nowotwory nadal są jednym z największych wyzwań zdrowotnych na całym świecie. Jak wynika z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, rocznie odnotowuje się ponad 171 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe, a także ponad 100 tys. zgonów.

W Polsce nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną śmierci (25,5% u mężczyzn oraz 23,2% u kobiet). Kobiety najczęściej zmagają się z rakiem piersi, płuc oraz jelita grubego, natomiast mężczyźni – z rakiem gruczołu krokowego, płuc i jelita grubego.

Jakie są czynnika ryzyka zachorowania na raka?

  • Używki – palenie tytoniu (niezależnie od jego postaci) jest rakotwórcze i powoduje m.in.: raka krtani, płuca, jamy ustnej, jajnika, trzustki, nerki, a także białaczkę szpikową.
  • Otyłość – to drugi po paleniu tytoniu najważniejszy czynnik. Nadwaga może powodować m.in.: raka przełyku, jelita grubego, pęcherzyka żółciowego, jajnika, gruczołu krokowego, piersi, endometrium czy nerki.
  • Brak ruchu – siedzący tryb życia prowadzi do otyłości, insulinooporności oraz zaburzeń hormonalnych, co sprzyja rozwojowi nowotworów. Osoby aktywne fizycznie zmniejszają szansę zachorowania o co najmniej 25%.
  • Nieodpowiednia dieta – szacuje się, że jest przyczyną blisko 30% nowotworów, m.in.: raka przełyku, jamy ustnej, gardła, krtani, jelita grubego, żołądka, piersi czy okrężnicy.

Profilaktyka nowotworów

Choć statystyki nie napawają optymizmem, warto pamiętać, że zgodnie z obecnym stanem wiedzy nawet 70–90% nowotworów determinowanych jest przez zewnętrzne czynniki środowiskowe. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując: masz realny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzięki propagowaniu i wprowadzaniu zdrowych nawyków można uniknąć nawet 50% wszystkich chorób onkologicznych. Jakie są dobre nawyki w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych?

Przede wszystkim unikaj używek i palenia tytoniu. Pamiętaj, że dotyczy to również papierosów elektronicznych. Palenie tytoniu jest rakotwórcze, niezależnie od formy tytoniu, jaką spożywasz. Przyjrzyj się również swojemu sposobowi odżywiania i stylowi życia. Odpowiednia dieta (dostosowana do potrzeb organizmu, pełna witamin, składników mineralnych i polifenoli) i regularna aktywność fizyczna pozwolą Ci utrzymać prawidłową sylwetkę. To szczególnie istotne, jako że każde zwiększenie BMI o 5 kg/m² wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia raka endometrium czy nerki – od 30% do 60%.

Czym jest regularna aktywność fizyczna w praktyce? WHO zaleca zdrowym dorosłym (18–64 lat) tygodniowo 150–300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut aktywności o dużej.

Istotnym elementem profilaktyki są również badania:

  • przesiewowe – umożliwiają wykrywanie stanów przedrakowych lub wczesnej postaci nowotworu jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów;
  • pozostałe badania o charakterze profilaktycznym (cytologia, glukoza, lipidogram, badania ogólne moczu, morfologia i antygen swoisty dla prostaty) – dzięki nim na bieżąco ocenisz stan Twojego zdrowia i wykryjesz wszelkie nieprawidłowości.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi

Od 1985 r. październik na całym świecie znany jest jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi (Breast Cancer Awareness Month). Ponadto 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – święto ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi.

Różowy Październik, którego symbolem jest różowa wstążka, to czas warsztatów, akcji społecznych, kampanii i szeregu inicjatyw odgórnych oraz oddolnych, które mają jeden cel – uzbroić kobiety w wiedzę niezbędną do zapobiegania i walki z nowotworem piersi.

Movember – miesiąc świadomości raka prostaty

Zaraz po Różowym Październiku na światową scenę wkracza Movember – inicjatywa zapoczątkowana w 1999 r. w Australii, której celem jest zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki oraz wczesnego wykrywania nowotworów u mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na raka prostaty.

Podobnie jak Różowy Październik, Movember trwa cały miesiąc. Jego nazwa jest połączeniem angielskich słów moustache (wąsy) oraz November (listopad). W tym czasie mężczyźni na całym świecie zachęcani są do zapuszczenia wąsów – symbolu wsparcia i udziału w inicjatywie.

Jak zadbać o profilaktykę nowotworową w miejscu pracy?

Świadome i zdrowe nawyki to klucz do zmniejszenia ryzyka zachorowania. Jako pracodawca masz szansę, by stać się częścią ogólnoświatowej akcji i pokazać zaangażowanie Twojej organizacji w szerzenie świadomości na temat chorób onkologicznych i znaczenia profilaktyki.

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić Różowy Październik i Movember w swojej firmie? Skorzystaj z gotowych rozwiązań Medicover Zdrowa Firma!

Nasza kompleksowa oferta dzieli się na 4 kroki, w ramach których przekażemy Twoim pracownikom niezbędną wiedzę w zakresie zapobiegania, wykrywania i leczenia chorób nowotworowych.

  • Krok 1: Edukacja – zorganizujemy spotkania edukacyjne w formie webinarów lub stacjonarnie w Twojej firmie, podczas których omówimy tematy, takie jak m.in.: profilaktyka kobiet i mężczyzn, dieta w onkoprofilaktyce czy psychologiczne aspekty profilaktyki nowotworowej.
  • Krok 2: Profilaktyka w firmie – przeprowadzimy badania (USG piersi, pobranie krwi, mammografia) i warsztaty profilaktyczne (samobadania piersi i jąder), podczas których Twoi pracownicy zbadają się szybko i w komfortowych warunkach.
  • Krok 3: Oferty dla pracowników – podarujemy Twoim pracownikom atrakcyjne zniżki na badania, poradnictwo psychologiczne i kompleksowe przeglądy zdrowia.
  • Krok 4: Komunikacja – dostarczymy Ci pakiet materiałów edukacyjnych, takich jak plakaty i e-booki, które w przystępny sposób przybliżą Twoim pracownikom zagadnienia związane z zapobieganiem, wykrywaniem i leczeniem nowotworów.

Chcesz poznać pełną ofertę i zaplanować Różowy Październik i Movember w swojej firmie? Skontaktuj się ze swoim Doradcą Biznesowym lub wypełnij formularz dostępny na Zdrowi Zaangażowani Pracownicy – Mamy na to sposób | Medicover. Pamiętaj, że masz realny wpływ na zdrowie swoich pracowników – wykorzystaj ten czas, by pokazać im swoje wsparcie i zaangażowanie!

Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: