Menu:

Dlaczego aktywność fizyczna pracowników jest tak ważna?

Liczba zwolnień lekarskich przyznawanych pracownikom z powodu chorób układu ruchu od kilku lat sukcesywnie rośnie. W 2021 roku absencje, których przyczyną były właśnie tego typu schorzenia, stanowiły prawie 12% ogółu wystawionych zwolnień. Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na stan naszego kręgosłupa, ale dobrą kondycję organizmu także w innych aspektach. Działa także na nasz stan psychiczny i nastrój. Finalnie przekłada się nie tylko na obecność czy nieobecność w pracy, ale też jakość wykonywania obowiązków zawodowych.

Jak aktywność fizyczna wpływa na efektywność pracowników?

O benefitach aktywności fizycznej napisano już wiele opracować naukowych i artykułów. Przywykliśmy mawiać, że sport to zdrowie, choć chyba bliższe prawdy jest stwierdzenie, że ruch to zdrowie. Może on bowiem przyjmować różne formy i różną intensywność. Umiarkowanie intensywna, ale regularna aktywność fizyczna przynosi organizmowi same korzyści:

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, będących główną przyczyną zgonów w Polsce,
  • reguluje poziom cukru w organizmie i zapobiega powstawaniu cukrzycy typu 2,
  • zapobiega demencji, ponieważ wpływa na namnażanie się komórek mózgowych i sprawniejsze połączenie między synapsami,
  • redukuje zły cholesterol (LDL), zwiększając jednocześnie ilość dobrego cholesterolu (HDL),
  • obniża prawdopodobieństwo złamań, m.in. kości biodrowej lub kręgosłupa
  • zmniejsza również ryzyko raka jelita grubego (okrężnicy), macicy i piersi (zwłaszcza w wieku menopauzalnym),
  • jest także skuteczną metodą wspomagającą utrzymanie prawidłowej masy ciała, więc pośrednio chroni też przed chorobami spowodowanymi nadwagą lub otyłością.

Poza tym wysiłek fizyczny poprawia nastrój – po treningu wytwarzają się bowiem beta-endorfiny. Jeśli zaplanujemy ruch na otwartej przestrzeni, w parku lub w lesie, dodatkowo kojąco będzie na nas działać otoczenie przyrody i obecność naturalnego światła. Aktywność w ciągu dnia przełoży się także na lepszy wypoczynek nocą – a dobry jakościowo sen jest niezwykle ważny dla wszelkich procesów regeneracyjnych.

Zdrowy, sprawny, wypoczęty i optymistyczny człowiek lepiej radzi sobie z codziennymi obowiązkami, w tym także obowiązkami zawodowymi. Stres, zmęczenie i złe samopoczucie blokują energię do działania, obniża się nasza kreatywność i koncentracja, zmniejsza wydajność. Dlatego dobra kondycja fizyczna i psychiczna mają niebagatelny wpływ na produktywność i efektywność pracowników.

Wśród biznesów dbających o wellbeing pracowników coraz popularniejsze staje się również organizowanie różnego rodzaju wyzwań sportowych – firmowe konkursy biegowe, rajdy rowerowe czy zawody w piłkę nożną i inne gry zespołowe.

Możemy też popatrzeć na tę sprawę z innej perspektywy: prowadzenie aktywnego trybu życia pozwala niwelować niepokój i inne obciążenia powiązane z wykonywaniem pracy zawodowej. Łatwiej nam sprostać wymagającym zadaniom czy realizować ambitne projekty, jeśli wdrożymy strategie radzenia sobie ze stresem – a odpowiednia aktywność fizyczna jest jedną z takich strategii.

Praktykowanie jakiejś formy ruchu jest niezbędne, zwłaszcza jeśli wykonujemy pracę biurową i większość czasu spędzamy przy biurku, przed komputerem. Zależność między chorobami układu ruchu, a siedzącym trybem życia jest oczywista, z kolei problemy zdrowotne w tym zakresie przekładają się na mniejszą efektywność pracowników i większą absencję. Liczba zwolnień lekarskich przyznawanych pracownikom z powodu chorób układu ruchu rośnie – nie bez znaczenia w tym obszarze okazał się okres pandemii. Wzrosła Ilość czasu spędzanego przed ekranem i to w warunkach nieergonomicznych, w zaaranżowanej w domu przestrzeni, która służyła do pracy zdalnej lub hybrydowej. Wzrosła także o 34% liczba nieobecności w pracy tylko z powodu bólu pleców.

Podsumowując aktywność fizyczna wspiera ogólną sprawność, podwyższa jakość życia, pozwala lepiej radzić sobie ze stresem. Poza tym – każdy kto praktykował jakąś dziedzinę sportu z myślą o osobistym progresie czy startowaniu amatorsko w zawodach, wie też, ile planowania, wysiłku, dobrej organizacji i samozaparcia wymaga osiąganie długoterminowych celów w tym zakresie. Wbrew pozorom, są to ważne umiejętności, które przekładają się także na nasze kompetencje zawodowe.

Co powoduje brak ruchu wśród pracowników?

Jednocześnie, mimo łatwego dostępu do badań i rosnącej świadomości w kwestii zalet aktywności fizycznej, wciąż zbyt mało się ruszamy. Wszystkim dorosłym, od 18 do 64 roku życia, zaleca się od 150 do 300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub od 75 do 150 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności. Aż 67,4% pracowników nie wdraża tych zaleceń. Dlaczego? Brak czasu (29,5%), brak chęci (28,9%) i brak potrzeby (26%) to główne przyczyny podawane przez ankietowanych. Być może wciąż nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia ma regularny wysiłek i jakie są skutki jego zaniedbywania. Ciężko nam się zmobilizować, chociaż za aktywność średnio intensywną uznaje także taniec czy pracę w ogrodzie – nie chodzi więc o kilometry na bieżni, godziny na siłowni czy skomplikowane sztuczki jogowe.

Aktywność fizyczna pracowników w miejscu pracy

Skoro aktywność fizyczna wpływa na produktywność, efektywność i na samą obecność pracowników biurowych, co przekłada się na finanse firmy, zachęcenie zespołu do jej podejmowania leży w interesie pracodawcy. Jakie rozwiązania w tym obszarze się sprawdzają? Pozapłacowe benefity: karty sportowe dla pracowników, pakiety sportowe dla firm, firmowe treningi przygotowujące do wydarzeń np. biegów czy maratonów, także wyjazdy integracyjne o charakterze sportowym – im więcej możliwości mają pracownicy, tym większe prawdopodobieństwo, że z nich skorzystają.

Nie w każdej dziedzinie sportu czujemy się dobrze, nie każda jest odpowiednia, w końcu – nie każda sprawia nam przyjemność. A zdecydowanie łatwiej jest zmobilizować się do robienia czegoś, co lubimy, co wydaje się atrakcyjne. Wówczas nawet, gdy mamy ograniczenia czasowe czy pojawi się brak motywacji, nie odpuścimy tak łatwo podjętej aktywności. Motywujący jest także wysiłek w towarzystwie przyjaciół czy znajomych i z drugiej strony – wspólne zajęcia z kolegami z pracy działają integrująco na zespół.

Trafionym rozwiązaniem są wszelkie systemy kafeteryjne i abonamenty sportowe, zwłaszcza jeśli zapewniają dostęp do szerokiej oferty placówek: klubów, basenów, szkół tańca czy jogi. Każdy pracownik może wybrać coś dla siebie, ale też dogodną lokalizację blisko pracy, miejsca zamieszkania lub taką, która znajduje się po drodze między tymi dwoma punktami. Nawet jeśli lubimy się ruszać dojazd na atrakcyjne zajęcia na drugi koniec miasta, zabierze czas, który można przecież poświęcić na trening lub jakąś formę relaksacji.

Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: