Menu:

Profilaktyka wypalenia zawodowego – jak zapobiegać?

Emocjonalne wyczerpanie, chroniczne zmęczenie, brak energii, problemy ze snem, a nawet utrzymujący się niepokój czy depresja – to kilka objawów wypalenia zawodowego. Osoba przytłoczona stresem związanym z pracą jest mniej efektywna i częściej korzysta ze zwolnień lekarskich. Negatywne skutki tego stanu odbijają się także na jej życiu prywatnym. Wypalenie zawodowe: jak je wykryć i jak mu zapobiegać? Czy pracodawca może w tym pomóc?

Wypalenie zawodowe to szczególny rodzaj stresu związanego z pracą – stan wyczerpania fizycznego lub emocjonalnego, który obejmuje również poczucie niespełnienia. Jak rozpoznać wypalenie zawodowe? Sygnałem jest nie tylko utrata satysfakcji z pracy, ważne informacje daje nam również nasz organizm, oraz obserwacja pozostałych obszarów naszego życia.

Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wydaje się jednak, że w przypadku pracy zawodowej linia między zaangażowaniem a pracoholizmem bywa cienka i nie jest łatwo uchwycić moment nadchodzącego wypalenia. Większość z nas raz na jakiś czas wykonuje przegląd u stomatologa czy standardowe badania profilaktyczne, a codzienna dbałość o higienę ma zapewnić zdrowie fizycznie. Rzadko analizujemy, czy zmęczenie, bezsenność, drażliwość, wysokie ciśnienie krwi i podatność na infekcje mogą mieć związek z wypaleniem zawodowym. W czasach dynamicznych zmian, braku stabilizacji, także innowacji technologicznych, warto obserwować siebie i zadbać o profilaktykę. Okazuje się, że rola pracodawcy, ma w tej kwestii kluczowe znaczenie.

Rola pracodawcy w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu

Przyczyny wypalenia zawodowego mogą być różne. Najczęściej są one kombinacją kilku czynników: tych bezpośrednio związanych z pracą oraz tych związanych z życiem prywatnym pracownika oraz jego osobowością.

Nadmiar obowiązków, praca w dużym tempie i jednocześnie brak wsparcia ze strony pracodawcy to podstawowe powody, które sprawiają, że dochodzi do wypalenia zawodowego. Z powodu wielu godzin spędzonych w pracy, poświęcamy niedostateczną ilość czasu przeznaczonego na odpoczynek i regenerację, w efekcie dochodzi do zaburzeń snu. Z drugiej strony do wypalenia zawodowego prowadzi też monotonia: powtarzalne zadania, brak możliwości rozwoju i brak wyzwań. Przyczyniają się do tego napięcia i konflikty w pracy, brak wsparcia ze strony przełożonych oraz ich elastyczności, także brak nagród i perspektywy awansu. W końcu brak równowagi między pracą a życiem prywatnym połączone ze skłonnością pracownika do perfekcjonizmu czy jego małymi umiejętnościami radzenia sobie ze stresem, również narażają go na wypalenie. Gdy przyjrzymy się tym czynnikom, już na pierwszy rzut oka widać, że firma może wiele zrobić, by wspierać pracownika w uniknięciu wypalenia. Konkretne działania i podejście pracodawcy są tutaj kluczowe.

Sposoby na przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu?

Realistyczne oczekiwania i cele wobec pracownika oszczędzą mu stresu i frustracji. Będzie w stanie wykonywać swoje zadania w założonym czasie, z większą łatwością i poczuciem kontroli nad sytuacją. Na sukces składają się także odpowiednie warunki pracy – dostosowane stanowisko pod kątem ergonomii, oświetlenie, wyciszona lub kreatywna przestrzeń, adekwatna do wykonywanych działań. Odpowiednie środowisko biurowe to nie tylko zaaranżowana przestrzeń, ale też zgrany zespół – a działanie lidera ma ogromny wpływ na atmosferę wśród pracowników. Otwarta i szczera komunikacja po stronie pracodawcy, to nie tylko krok w stronę budowania relacji zawodowej, która przełoży się na efektywność, ale też ważny element profilaktyki wypalenia, podobnie jak umożliwienie rozwoju, podwyższania kompetencji, szkoleń i pokazanie drogi awansu.

A jak wygląda kwestia znalezienia równowagi między pracą a życiem prywatnym i rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem? Okazuje się, że firma może wiele zdziałać w tych obszarach.  Elastyczny grafik i możliwość pracy zdalnej pozwoli pracownikom na pogodzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych czy poświęcenie czasu na realizację pasji. Praktycznym rozwiązaniem są także benefity, a wśród nich szczególnie cenne te, które motywują do podjęcia aktywności fizycznej.

Aktywny tryb życia, czyli regularne uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie pracowników i pomagają zapobiegać wypaleniu.

Aktywność fizyczna – sposób na wypalenie zawodowe?

Aktywność fizyczna stanowi jeden z lepszych sposobów na radzenie sobie z wypaleniem zawodowym.

  • Redukuje stres, ponieważ podczas ćwiczeń organizm uwalnia endorfiny.
  • Poprawia kondycję fizyczną i ogólną wydolność organizmu.
  • Wpływa na zdrowie, samopoczucie i samoocenę.
  • Odpręża – odpowiednio dobrana aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego.
  • Poprawia sen, kluczowy dla regeneracji organizmu.
  • Sprzyja integracji i budowaniu relacji np. z innymi pracownikami.

Jak radzić sobie ze stresem w miejscu pracy?

Oczekiwanie, że w miejscu pracy nigdy nie spotkamy się z sytuacją stresową jest oczywiście nierealistyczne. Stres to tak naprawdę nieodłączny element naszego życia i o ile nie występuje permanentnie oraz w skrajnej formie, nie musi oznaczać wypalenia zawodowego – jednak nadmierny, może do niego doprowadzić. Jak sobie z nim radzić w miejscu pracy? Nie ma jednego uniwersalnego sposobu, który pasuje do każdej osoby. Warto szukać rozwiązań, które dopasujemy do naszych indywidualnych potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy. Często sprawdza się jednak:

  • Ustalenie priorytetów, organizacja czasu i delegowanie zadań.
  • Otwarta rozmowa z przełożonym w przypadku trudności z wykonywanym zadaniem czy posiadaną funkcją, nastawiona na szukanie rozwiązania.
  • Dbanie o dobre relacje ze współpracownikami.
  • Regularne przerwy nawet na kilka minut.
  • Ćwiczenia relaksacyjne oraz aktywności fizyczne, które sprzyjają rozładowaniu stresu i prawidłowemu oddychaniu (joga, pilates).
  • Rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem – szkolenia i warsztaty związane z pracą z emocjami, asertywnością, rozwiązywaniem problemów.
  • Konsultacje psychologiczne.

Miejmy świadomość, że nasze zdrowie i dobre samopoczucie zależy przede wszystkim od nas. Znalezienie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym to nasza odpowiedzialność i element długofalowego dbania o dobrostan. Regularna aktywność fizyczna, właściwe odżywianie i sen to podstawy utrzymania odpowiedniego zdrowia. Regularny urlop i czas spędzony z rodziną czy przyjaciółmi pozwalają na regenerację i odpoczynek. Nawet jeśli w godzinach pracy zmagamy się z dużym stresem, łatwiej nam radzić sobie z pojawiającym się napięciem, jeśli „po godzinach” stale dbamy o swój organizm.

Opublikowano:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: