Podnieś zaangażowanie Twoich pracowników!
Dzięki Medicover Benefits możesz efektywnie:
Open space to nie tylko układ biur – to filozofia pracy, która odmienia sposób, w jaki widzimy przestrzeń i współpracę. Sprawdź, jak biuro otwarte wpływa na organizację. Poznaj wady i zalety, jakie wiążą się z takim podejściem do organizacji miejsca pracy.
Open space to nowoczesny układ przestrzeni biurowej, który diametralnie różni się od tradycyjnych biur podzielonych na liczne pokoje i oddzielne gabinety. W takim biurze przegrody i ściany są minimalizowane, a pracownicy dzielą przestrzeń otwartą bez stałych przegród. Biurka są ustawione w rzędach lub w grupach, a między nimi znajdują się wolne przestrzenie.
Aranżacja powierzchni biurowej ma ogromny wpływ na komfort pracy i poczucie prywatności pracowników. Wiąże się zarówno z pewnymi korzyściami, jak i wyzwaniami.
Dla niektórych osób otwarta przestrzeń sprzyja budowaniu relacji między pracownikami, lepszej komunikacji, integracji zespołów oraz zapewnia szybki przepływ informacji. Swobodna wymiana pomysłów i komunikacji może prowadzić do zwiększonego poczucia wsparcia i zadowolenia z pracy.
Z drugiej strony brak fizycznych przegród może być uważany za naruszanie prywatności. Takie biuro często wiąże się z nadmiarem dźwięków, brakiem dyskrecji podczas rozmów telefonicznych czy uczuciem braku prywatności w ogólnym zgiełku.
Projektując biuro tego typu, istotne jest uwzględnienie potrzeb i preferencji pracowników. Osiągnięcie równowagi między zachęcaniem do współpracy a zachowaniem intymności i spokoju pozwala pracownikom skupić się na pracy bez nadmiernych zakłóceń.
Otwarta przestrzeń biurowa to szereg zalet dla pracowników i dla firm, które warto wziąć pod uwagę przed etapem projektowania.
Z perspektywy pracownika takie rozwiązanie może:
Z perspektywy firmy biuro otwarte oferuje:
Biura otwarte, mimo wielu zalet, posiadają także swoje wady, zarówno z perspektywy pracowników, jak i firm.
Dla pracowników główne wady to:
Z perspektywy firmy takie rozwiązanie może prowadzić do:
Przede wszystkim praca w open space może wspierać kulturę korporacyjną i pomagać budować wspólnotę pracowniczą. Wspólna przestrzeń sprzyja lepszemu poznaniu się pracowników, a to wzmacnia poczucie przynależności.
Tego typu rozwiązanie to także potwierdzenie, że firma nadąża za nowoczesnymi trendami pracy. Nowoczesne biura open space nie przywołują na myśl firm call center, a ergonomiczną, dopasowaną do pracowników przestrzeń. W erze pracy zdalnej i elastycznych warunków współpracy zdolność szybkiego dostosowania biura do nowych warunków jest na wagę złota. Dzięki open space firmy są zawsze gotowe na przyjęcie nowego pracownika, przemeblowanie biura na potrzeby dużego spotkania, imprezy firmowej czy nawet konferencji. To wolność, którą daje duża przestrzeń.
Dodatkowo open space niejako zaciera granice między pracownikami różnych szczebli, sprzyjając nowoczesnemu podejściu do zarządzania. Te opiera się na większej widoczności i dostępności liderów. Dostępność menadżerów i osób pracujących na wyższych stanowiskach sprzyja lepszemu zrozumieniu celów firmy i skraca dystans między różnymi poziomami w strukturze.
Warto też zwrócić uwagę na aspekty wizualne. Ciekawie zaprojektowane i urządzone przestrzenie biurowe często są postrzegane przez potencjalnych pracowników jako atrakcyjne, nowoczesne miejsca pracy, które „żyją”.
Należy jednak pamiętać, że ten typ organizacji przestrzeni biurowej to rozwiązanie, które niesie zarówno zalety, jak i wady. Ostateczny wybór w tym aspekcie powinien być poprzedzony analizą potrzeb pracowników. Ważne jest uwzględnienie ich preferencji i zapewnienie odpowiednich warunków, tak aby zminimalizować potencjalne negatywne skutki. Otwarte biura są więc jednym z wielu dostępnych rozwiązań, które wymagają starannej analizy i dostosowania do konkretnej sytuacji oraz potrzeb danej firmy i jej zespołu pracowników.
Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.