Menu:

BHP pracy przy komputerze. Jak powinno wyglądać stanowisko pracy?

Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze? Tę kwestię regulują aktualne przepisy BHP pracy z komputerem, które w zeszłym rok uległy zmianie. Poznaj najnowsze przepisy BHP w tym zakresie i dowiedz się, jak odpowiednio zorganizować pracownikowi stanowisko komputerowe, aby zadbać o jego zdrowie i komfort.

Jakie warunki musi spełniać stanowisko pracy?

Czym jest stanowisko pracy? Definicja.

Jak określają aktualne przepisy BHP pracy przy komputerze – stanowisko pracy to specjalnie wydzielona przestrzeń zaprojektowana do efektywnego wykonywania określonych zadań, wyposażona w narzędzia niezbędne do ich realizacji.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 listopada 2023 roku dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2023 r., poz. 2367), stanowisko pracy z monitorem ekranowym musi zawierać podstawowe wyposażenie oraz może zawierać wyposażenie dla zwiększenia komfortu pracy i ergonomii.

Nowe przepisy BHP dotyczące pracy przy monitorze

Rozporządzenie, które weszło w życie w listopadzie ubiegłego roku, wprowadza liczne modyfikacje mające na celu optymalizację warunków pracy. Co ustalają aktualne przepisy o BHP?

Zmiany dotyczą między innymi wytycznych dotyczących odpowiedniego wyposażenia obowiązkowego, takiego jak m.in. monitory czy krzesła, a także obowiązku dostarczania okularów lub szkieł kontaktowych, które korygują wzrok, jeżeli jest to wymagane.

Nowe rozporządzenie tłumaczy, jak powinna wyglądać ergonomia pracy przy komputerze, wprowadzając szereg nowych wymagań dotyczących organizacji stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe.

Zgodnie z rozporządzeniem, pracodawcy mają m.in. obowiązek:

  • zapewnić pracownikom odpowiednie oświetlenie i klimatyzację stanowiska pracy,
  • dostosować wysokość blatu biurka i siedziska krzesła do wzrostu pracownika,
  • umieścić monitor w odpowiedniej odległości od oczu pracownika (40-75 cm),
  • zapewnić pracownikom regularne przerwy w pracy (min. 5 minut co każdą godzinę pracy przed ekranem monitora),
  • przeprowadzić szkolenia dla pracowników z zakresu bezpiecznej i higienicznej pracy przy komputerze.

Odpowiednie wyposażenie stanowiska komputerowego

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi obszaru, jakim jest bezpieczeństwo i ergonomia pracy przy komputerze, istotne jest odpowiednie wyposażenie stanowiska komputerowego.

Dla stanowisk, na których systemy przenośne są używane regularnie, tj. co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, konieczne jest wyposażenie ich w stacjonarny monitor. Taki monitor powinien być ustawiony na podstawce, która pozwala na regulację wysokości ekranu tak, aby jego górna krawędź była na wysokości oczu pracownika.

Ponadto, do poprawy komfortu i efektywności pracy, stanowisko to powinno zostać wyposażone w dodatkową, zewnętrzną klawiaturę i mysz, co umożliwia lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb pracownika.

Aktualne przepisy BHP pracy przy komputerze wprowadzają również zmiany w wymaganiach dotyczących krzeseł biurowych. Każde krzesło używane przez pracowników musi być wyposażone w regulowane podłokietniki, co jest nowością w stosunku do wcześniejszych regulacji.

Warto zaznaczyć, że to pracodawca decyduje o rodzaju sprzętu zakupionego na stanowisko pracy, a w przypadku, gdy pracownik otrzymał już podstawkę lub monitor, pracodawca nie jest zobowiązany do uwzględniania dalszych wniosków o inne sprzęty

Jeśli praca wymaga korzystania z dokumentów, na życzenie pracownika pracodawca powinien zapewnić regulowany uchwyt na dokumenty oraz podnóżek, co pozwala na lepszą organizację miejsca pracy i większy komfort użytkownika.

Dofinansowanie okularów i szkieł kontaktowych

W ramach obowiązków wynikających z nowych przepisów dotyczących stanowisk pracy z monitorami ekranowymi pracodawcy są zobowiązani zapewnić swoim pracownikom profilaktyczną opiekę zdrowotną, która obejmuje także kwestie związane z korekcją wzroku.

W wyniku przeprowadzonych badań profilaktycznych lekarz może zalecić korzystanie z okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych w zależności od indywidualnych potrzeb pracownika.

Chociaż najnowsze regulacje wprowadzają możliwość dofinansowania zarówno okularów, jak i szkieł kontaktowych, to szczegóły dotyczące wysokości i częstotliwości takiego dofinansowania pozostają niesprecyzowane w samym rozporządzeniu.

Zazwyczaj konkretne zasady dotyczące dofinansowania są określone w wewnętrznych regulaminach poszczególnych pracodawców. To właśnie te regulaminy określają, jak często pracownik może liczyć na wsparcie w zakupie środków korygujących wzrok oraz jakie są limity finansowe takiego wsparcia.

Do kiedy pracodawca musi dostosować się do nowych wymagań BHP?

W przypadku stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe, utworzonych przed 17 listopada br., pracodawcy mają sześć miesięcy na dostosowanie się do minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii określonych w nowym rozporządzeniu.

Nowe zasady BHP a praca zdalna

Nowe przepisy BHP dotyczą również stanowisk pracy zdalnej. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zasadach bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej oraz dostarczyć mu niezbędne instrukcje i szkolenia.

Nowe przepisy BHP przy pracy przy komputerze. Jakie są obowiązki pracodawcy?

Ergonomia stanowiska pracy a zdrowie pracownika

Ergonomiczne projektowanie stanowiska pracy to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim kluczowa inwestycja w zdrowie i samopoczucie pracowników. Odpowiednio zaprojektowane miejsce pracy przyczynia się do zmniejszenia ryzyka różnorodnych dolegliwości zdrowotnych.

Do najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z niewłaściwą ergonomią należą m.in.: bóle kręgosłupa, nadgarstków, zmęczenie wzroku, zespół cieśni nadgarstka oraz zespół komputerowego widzenia. Tworząc ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze, pracodawca nie tylko spełnia obowiązki prawne, ale także przyczynia się do zwiększenia komfortu i wydajności pracownika.

Dlatego też ergonomia pracy przy komputerze, której warunki określają aktualne przepisy BHP pracy przy obsłudze monitora ekranowego, powinna być traktowana jako fundament efektywnego środowiska pracy.

Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: