Menu:

Praca zdalna a motywacja – jak motywować zespół pracujący zdalnie?

W zespole pracującym zdalnie dużym wyzwaniem jest jego odpowiednie motywowanie. W porównaniu do pracowników, którzy są na co dzień w biurze, pojawia się tutaj większa trudność zarówno z utrzymywaniem efektywności, jak i tworzeniem motywującej atmosfery pracy. Biorąc pod uwagę, że praca zdalna coraz częściej jest firmową rzeczywistością, wyzwania związane z motywowaniem kadry w takich warunkach są bardzo aktualne. 

Jak motywować zespół oraz zwiększyć efektywność pracowników na pracy zdalnej? Problemy z koncentracją i spadek motywacji to jedne z głównych skutków ubocznych pracy w trybie zdalnym.

Motywacja pracowników zdalnych

Firmy prześcigają się w tym, jak skutecznie motywować pracowników, z kolei zatrudnione osoby mają duże oczekiwania odnośnie tego co oferują firmy. Nierzadko aspekt motywacji utożsamiany jest z benefitami i na nich się zatrzymujemy. To jednak nie wszystko. Kluczem do odpowiedniego postrzegania tego tematu jest uświadomienie sobie, że sednem nie jest motywowanie pracowników, a stworzenie warunków do motywowania przez pracodawcę. Właściwym torem działania jest wypracowanie rozwiązań, w ramach których firma dba o to, aby zapewnione były odpowiednie warunki, w których pracownik motywuje się do działania. Jest to prosta droga do posiadania zespołu, który jest w stanie efektywnie realizować stawiane mu cele.

Istotne jest kilka elementów, które mają wpływ na zaangażowanie pracowników pracujących zdalnie. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na zagadnienie motywacji 3.0, która zakłada, że pracownik do bycia zmotywowanym potrzebuje 4 elementów:

 • autonomii,
 • celu,
 • zaangażowania,
 • mistrzostwa.

Tutaj duża rola przełożonych, którzy są odpowiedzialni za odpowiednie konstruowanie zadań, celów i możliwości.

Po drugie, trzeba zastanowić się, czy atmosfera w pracy, sposób funkcjonowania zespołów, dostępność wsparcia oraz wachlarz benefitów są dla pracowników atrakcyjne i satysfakcjonujące. Dla różnych osób inne czynniki mogą być motywujące, także istotne jest to, aby przełożeni znali swoich pracowników i wiedzieli, co dla kogo jest czynnikiem, który motywuje do pracy.

motywowanie pracowników a praca zdalna

Sposoby zarządzania zespołem i motywowania pracowników na pracy zdalnej stają się dużym wyzwaniem dla pracodawcy. Praca zdalna wymaga ciągłej współpracy i komunikacji, co pomaga w utrzymaniu motywacji i produktywności wśród pracowników.

Jak pracodawca może zwiększyć zaangażowanie pracowników na pracy zdalnej?

Zadbanie o tworzenie motywujących warunków pracy zdalnej samo w sobie nie jest łatwym zadaniem. Warto zwrócić uwagę na potrzeby pracowników. Oto kilka wskazówek jak zadbać o motywację pracowników na pracy zdalnej:

Zadbaj o relacje z pracownikami

Menedżerowie zarządzający pracownikami, którzy mają możliwość pracy zdalnej, lub całymi zespołami pracującymi z domu, mają szczególne zadanie polegające na podtrzymywaniu relacji i regularnym komunikowaniu się. Ważne jest, aby zapewnić ciągłość kontaktu między przełożonym i pracownikiem oraz między członkami zespołu. Pozwoli to na utrzymanie motywującej atmosfery, także przy pracy zdalnej.

Inwestycja w rozwój

Konieczności inwestowania w rozwój zdalnych pracowników jest tak samo ważna jak dla zespołu pracującego z biura. Jednym ze sposobów jest zapewnienie kursów online związanych z pracą bądź organizacja szkoleń stacjonarnych, które można połączyć z integracją zespołu.

Zadaniowy system pracy na home office

Przy braku możliwości regularnych spotkań na żywo, istotne jest wypracowanie takiego schematu działań, aby pracownik wiedział, jakie zadania ma do wykonania oraz aby otrzymywał bieżącą informację zwrotną. Jest to ważne także przy założeniach motywacji 3.0.

Benefity dopasowane do pracy z domu

Czyli takie, z których pracownik może korzystać niezależnie od tego czy pracuje w biurze, czy poza nim. Owoce, pokoje relaksu, czy udogodnienia dotyczące stanowiska pracy całkowicie tracą tu na znaczeniu. Ważne, aby był to zestaw takich dodatków, z których pracownik może wybrać te najbardziej dla niego odpowiednie oraz aby były wśród nich takie, które są niezależne od lokalizacji pracownika. Na pewno ważna będzie:

Biorąc pod uwagę zdalny tryb pracy, ważne, aby obsługa tych benefitów i dostęp do nich był online – bardzo ułatwia to funkcjonowanie pracownikom, a także zarządzanie tymi zasobami osobom z działów HR.


Przeczytaj także: Procesy HR w polskich firmach – jak zmieniła je pandemia?


Bibliografia

 1. "Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację.", Daniel Pink
Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: