Menu:

Jak rozwijać pasje pracowników?

75% ankietowanych pracowników posiada jakieś pasje lub hobby, z czego aż 31,5% z nich poświęca swój wolny czas na aktywność fizyczną, 25% na słuchanie podcastów i audiobooków, a 24% na oglądanie TV, czy czytanie książek (dane z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”). Wsparcie pracowników w realizacji ich pasji nie tylko sprawi, że będą bardziej zmotywowani do działania, ale także przekłada się to na zwiększenie zaangażowania i efektywności w pracy.

Motywacja, podnoszenie kompetencji, organizacja i efektywność - to wszystko jest możliwe, jeżeli pracownik czuje się doceniony, zachęcony i zaopiekowany.

Na co pracownicy przeznaczają wolny czas po pracy?

Sposobów na spędzanie wolnego czasu jest wiele. Niektórzy poświęcają się swoim pasjom na zewnątrz, inni wolą relaks w domu. Według raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023” opracowanego przez Medicover, aż 31,5% pracowników przeznacza swój wolny czas na aktywność fizyczną. Prawie 75% badanych ma jakieś pasje lub hobby.

Na kolejnych miejscach (po aktywności fizycznej) znalazły się:

  • słuchanie podcastów i audiobooków – 25%
  • czytanie książek – 24%
  • oglądanie TV i VOD – 24%

Spotkania towarzyskie również cieszą się popularnością – 19% badanych spędza w ten sposób czas wolny, zaś 7% pracowników korzysta z kultury, wychodząc do kina, teatru czy muzeum (warto promować takie aktywności, bo wzmacniają one więzi międzyludzkie i dostarczają nowych pozytywnych wrażeń).

Inwestycja w rozwój pracowników w firmie to krok do zwiększenia zaangażowania. Lider powinien motywować pracowników na różne sposoby.

Dlaczego warto inwestować w wolny czas pracowników i ich pasje?

Dla większości pracowników równowaga między pracą a życiem prywatnym jest bardzo ważna. Według badania „Szczęście w pracy Polaków, 2023” opracowanego przez Jobhouse i Great Digital, aż 69% badanych wskazuje, że możliwość jej utrzymania pomaga im w byciu szczęśliwymi w pracy. 

Zaś z raportu Medicover wynika, że 62% przedstawicieli pokoleń Y i Z (najliczniejsze generacje na rynku pracy) deklaruje, że szczęście jest dla nich najważniejsze, a do tego potrzebują możliwości realizowania swoich pasji (56%). Mając to na uwadze, firmy muszą zadbać o odpowiedni work-life balance swoich pracowników. 

Jak to zrobić? Odpowiednio zarządzając ich pracą i dając możliwość atrakcyjnego wykorzystania wolnego czasu. Pracownicy, skupiając się na swoich zainteresowaniach, nie będąc cały czas myślami przy codziennych obowiązkach, odpoczywają psychicznie. Dzięki temu lepiej radzą sobie ze stresem i są mniej narażeni na wypalenie zawodowe. 

Wzrost motywacji i zaangażowania pracowników

Kiedy pracownicy czują, że pracodawca nie tylko docenia sukcesy w pracy, ale również wspiera ich pasje, daje im to dodatkową motywację do pracy właśnie z nim. Dodatkowo pracownicy często przenoszą do pracy to, czego nauczyli się w czasie wolnym, m.in. inspiracje do szukania nowych rozwiązań i dzielenia się nimi z innymi.

Wzrost lojalności wobec pracodawcy

Lojalność pracowników naturalnie wzrasta, gdy pracodawca inwestuje w ich pasje. Programy rozwojowe, kursy, warsztaty czy projekty, które wspierają indywidualne zainteresowania i budują silne więzi między pracownikami a firmą.

Co więcej, szczęśliwy pracownik to zdrowy pracownik. Zadowolenie z pracy zmniejsza poziom stresu, co przekłada się na lepsze zdrowie, produktywność i mniejszą absencję.

Budowanie kultury wellbeingu w organizacji

Według pracowników z pokoleń Y i Z dbanie o work-life balance powinno być obowiązkiem pracodawcy. W pracy spędzamy większą część naszego dnia, dlatego wszystko, co się w niej dzieje, naturalnie wpływa na całościowy dobrostan pracowników.

Sprawdź również:

Pracodawco, sprawdź jak rozwijać pasje pracowników! 10 przykładów

Zastanawiasz się, jak skutecznie rozwijać pasje pracowników, jakie konkretne projekty wprowadzić oraz w jakie działania warto zainwestować? Oto nasza lista 10. pomysłów:

  1. Kafeteria benefitów – to świetne rozwiązanie dla każdego! Daj pracownikom możliwość wyboru benefitów zgodnych z ich zainteresowaniami. Na platformie Medicover Benefits oni sami decydują, jak chcą wykorzystać swoje punkty. Możliwości jest mnóstwo: karta sportowa, vouchery, bilety do kina, teatru itp.
  2. Szkolenia wewnętrzne prowadzone przez pracowników – ktoś jest mistrzem prezentacji czy świetnym mówcą? Mógłby nauczyć tego innych. Organizowanie takich regularnych sesji pozwala na lepszą integrację między zespołami i zwiększa poczucie zadowolenia, ponieważ pracownicy zazwyczaj lubią dzielić się wiedzą.
  3. Wspólne treningi i dofinansowanie drużyn sportowych – zorganizowanie firmowej drużyny piłkarskiej lub grupy biegowej może być świetnym sposobem na rozwijanie pasji sportowych i budowanie ducha zespołu.
  4. Udział w inicjatywach sportowych – na przykład branie udziału w sztafetach biegowych dla firm, organizowanie wewnętrznych wyzwań, np. krokowych, biegowych, rowerowych. Wersje zespołowe tych aktywności sprzyjają lepszej integracji pracowników.
  5. Finansowanie/dofinansowanie szkoleń i studiów – inwestowanie w edukację pracowników pokazuje, że firma wspiera ich rozwój zawodowy i osobisty.
  6. Wyjazdy integracyjne – wspólne wyjazdy to świetna okazja, aby się lepiej poznać. Ważnym punktem wyjazdów integracyjnych są szkolenia i zajęcia tematyczne, które sprzyjają nabraniu dystansu do pracy i zebraniu inspiracji.
  7. Projekty stricte związane z pasjami pracowników – pozwolenie pracownikom na realizowanie projektów, które są zgodne z ich pasjami, sprawi, że będą bardziej zaangażowani i nauczą się czegoś nowego. Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie tzw. Festiwalu/Dnia Talentów, gdzie każdy może pokazać, czy opowiedzieć o swojej pasji innym. 
  8. Umożliwienie pracownikom pracy przez jakiś czas w innym zespole – dzięki temu mogą nauczyć się nowych i potrzebnych umiejętności, co zwiększa ich wszechstronność i motywację do pracy.
  9. Mentoring i coaching programy mentoringowe, gdzie doświadczeni pracownicy pomagają młodszym kolegom rozwijać ich pasje. Wymiana doświadczeń jest zawsze wysoko ceniona.
  10. Projekty społeczne– zaangażowanie firmy w wolontariat, gdzie pracownicy mogą realizować swoje pasje, pomagając innym.

Bibliografia

  1. Raport Medicover, “Praca, zdrowie, ekonomia. Perspektywa 2023”
  2. Raport JobHouse & Great Digital, “Szczęście w pracy Polaków 2023”
Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: