Menu:

Od opieki medycznej do kompleksowego dbania o dobrostan – rozwój oferty benefitów dla pracownika

Jeszcze kilka lat temu dbanie o zdrowie pracowników oznaczało w zasadzie jedynie dostęp do klasycznej opieki medycznej. I nie wydawało się nawet, że mogłoby iść za tym dalej coś jeszcze. Obecnie programy benefitów dostępnych dla pracowników bardzo rozwijają się w kierunku dbania o dobrostan zatrudnionych osób w zakresie o jakim wcześniej nawet nie myślano. Obserwuje się obecnie zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców coraz większą otwartość na nowe rozwiązania. To z kolei powoduje, że dostawcy benefitów proponują coraz ciekawsze oferty.

Opieka medyczna dla firm jako jeden z najważniejszych benefitów
Dostęp do prywatnej opieki medycznej to jeden z najważniejszych benefitów dla Twoich pracowników. Szeroka oferta pakietów medycznych dla firm pozwala wybrać najbardziej dopasowaną ofertę.

Dlaczego opieka medyczna dla firm jest ważna?

Po pierwsze, klasyczne ujęcie opieki medycznej nadal odgrywa znaczącą rolę. Możliwość zakupu pakietu medycznego, pozwalającego na wizyty u konkretnego lekarza specjalisty, badania diagnostyczne, czy dostępność kompleksowej opieki medycznej dla całej rodziny, to duża wartość dla pracowników. Zmiana zaszła natomiast w zakresie grupy docelowej, dla której taki benefit jest interesujący. Jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu opieka zdrowotna nie była zbyt często wybierana przez młode osoby. Obecnie, niezależnie od wieku, jest to dodatek, który jest bardzo pożądany. Powoduje to, że wielu firmach pakiet medyczny włączony został do kanonu powszechnie dostępnych benefitów. Ponadto coraz częściej stanowi stały element oferty pracodawcy.

Z kolei rozszerzenie grupy wiekowej oraz coraz większa świadomość konieczności zwracania uwagi na różne aspekty zdrowia poszły w parze ze zmianą podejścia do prywatnych świadczeń medycznych. Pracownicy mają coraz większą świadomość znaczenia dbania o swoje zdrowie oraz złożoności tej tematyki. Możliwość konsultacji psychologicznych, work-life balance, programy profilaktyczne, webinary o zdrowiu i kształtowaniu odpowiednich nawyków – tego szukają pracownicy myśląc o swoim dobrostanie bardziej holistycznie niż wcześniej.

Jak zapewniać odpowiednie wsparcie pracownikom?

Niestabilna sytuacja społeczno-gospodarcza czy epidemiologiczna dodatkowo spowodowały, że zwiększyły się potrzeby dotyczące wsparcia praktycznie każdego z obszarów zdrowia. Pracownicy musieli radzić sobie nie tylko z fizycznymi dolegliwościami, ale także mierzyli się z problemami związanymi z izolacją, niepewnością, czy pracą w odosobnieniu.

Podobnie pracodawcy zaczęli dostrzegać wartość oferowania zatrudnionym osobom szerokiego zakresu możliwości, poza pakietami medycznymi. Otwierają się na dbałość o kondycję psychiczną pracowników i na dostarczanie im w ramach benefitów zdrowotnych takiego wsparcia, które pozwoli na zachowanie równowagi miedzy pracą, a życiem prywatnym.

Opieka medyczna dla firm - odpowiedź na potrzeby pracowników.

Dostęp do opieki medycznej, konsultacji lekarskich u specjalistów oraz badań diagnostycznych i laboratoryjnych to pożądane przez pracowników elementy benefitów.

Jakie świadczenia włączyć do oferty benefitów w firmie?

Patrząc na oferowane przez dostawców możliwości oraz na zainteresowanie pracowników poszczególnymi rozwiązaniami, można dobrać wachlarz atrakcyjnych benefitów, który odpowie na ich potrzeby w zakresie dbałości o zdrowie:

 • Wsparcie psychologa zarówno w formie offline, jak i online. Pozwala to na szybkie zareagowanie, kiedy zatrudniona osoba potrzebuje pomocy. Już sam fakt możliwości skorzystania z takiej opcji jest istotny. Wdrożenie wsparcia psychologa daje poczucie bezpieczeństwa pracownikowi i pewność, że w razie zaistnienia takiej potrzeby, w krótkim czasie będzie można skorzystać z porady.
 • Webinary dotyczące dobrostanu. Doskonałe rozwiązanie dla pracowników, którzy nie chcą bądź nie mają potrzeby skorzystania z opieki psychologa, ale chcą świadomie kształtować swoje nawyki i dbać o zdrowie psychiczne. Dzięki stałemu dostępowi do specjalistów i profesjonalnych treści na ten temat, mogą nauczyć się jak działać, o co dbać, czy czego unikać.
 • Kompleksowe programy wspomagające funkcjonowanie w pracy. W zależności od tego z jakimi trudnościami, czy warunkami pracy spotyka się dana osoba, ma ona możliwość skorzystania z rozwiązań, które pozwolą jej wypracować prawidłowe schematy działania. Programy składają się z części edukacyjnej, autodiagnozy i pomocy psychologicznej. Niezależnie od tego, czy problemem jest stres, wypalenie zawodowe, czy wyzwania związane np., z rolą menedżera, dostępne rozwiązania pozwolą przejść przez te zawodowe trudności przy wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi i wsparcia.
 • Ergonomia w pracy to podstawa do tego, aby twój pracownik dbał o swoją postawę przy biurku, aby jego stanowisko pracy było ergonomiczne, a narzędzia, z których korzysta były do niego odpowiednio dopasowane. Koncentrując się na wykonywaniu obowiązków, osoby zatrudnione często zapominają o tym jak ważne jest dbanie o odpowiednią postawę, ruch i ćwiczenia. Dlatego też dostęp do wiedzy i narzędzi, które to systematyzują jest coraz bardziej pożądaną opcją. Dodatkowo, jeśli pojawia się problem zapewnienia ergonomii w pracy zdalnej, zewnętrzne wsparcie w tym zakresie może okazać się nieodzowne.
 • Zdrowy tryb życia i dieta. Nawyki pracowników dotyczące tego co i jak jedzą są zagadnieniem, na które coraz bardziej powszechnie zwracają oni uwagę. Zatrudnione osoby coraz bardziej cenią sobie dostęp do lekarzy specjalistów z zakresu dietetyki, profesjonalnych programów zdrowotnych, czy możliwość skorzystania z personalizowanej diety.
 • Sport i ruch jako dopełnienie dbałości o dobrostan są nieodzownym elementem w programach benefitów koncentrujących się na zdrowiu. Karty umożliwiające wejścia do klubów sportowych, na basen, czy webinary i porady online, to podstawa, która daje pracownikom możliwość dbania o te aspekty zdrowego trybu życia niezależnie od tego, czy chcą opcji dostępnych offline, czy online.

Rynek benefitów i prywatna opieka medyczna – podsumowanie

Możliwości dotyczące wyboru benefitów wspierających szeroko pojęte zdrowie są obecnie bardzo duże, a każdy kolejny rok niesie nowe możliwości. Rynek benefitów oraz opcje prywatnej opieki medycznej dla pracowników elastycznie dopasowują się do tego, co jest ważne, potrzebne i oczekiwane. Pracownicy są coraz bardziej świadomi tego jak ważna jest dbałość o dobrostan. Z kolei pracodawcy dostrzegają jak inwestycja w dodatki, które pomagają pracownikom dbać o fizyczne i psychiczne zdrowie przekłada się na korzyści związane ze wzrostem satysfakcji, zaangażowania i w konsekwencji efektywności.

O tym dlaczego warto zwracać uwagę na benefity związane ze zdrowiem pracowników oraz jak przekładają się one na ekonomiczne wartości firmy, można doczytać także w artykule: https://zdrowafirma.medicover.pl/zdrowie-pracownika-zdrowie-firmy/

Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: