Motywacja i rozwój Twoich pracowników
Zadbaj o zdrowie i zadowolenie pracowników ze sprawdzonymi rozwiązaniami. Poznaj ofertę Zdrowej Firmy.
SPRAWDŹ OFERTĘPraca zdalna to jedno z najtrwalszych dziedzictw pandemii. COVID-19 zamknął nas w domach, które z czasem zyskały nową funkcję – biura – i tak już pozostało przez jakiś czas. Jednak po latach wiele firm poważnie rozważa powrót do biur. Czy 2024 rok oznacza koniec pracy zdalnej, którą wielu pracowników zdążyło polubić? Poznaj obecne trendy i sprawdź, jak firmy i ich pracownicy podchodzą do tego tematu oraz co może oznaczać potencjalny powrót do biurowców.
Pandemia COVID-19 przyniosła ze sobą znaczące zmiany w ważnych obszarach naszego życia prywatnego i zawodowego. Wprowadzone ograniczenia zmusiły firmy do szybkiej adaptacji do pracy zdalnej, co z czasem stało się dla wielu pracowników preferowanym sposobem wykonywania obowiązków. Po ustaniu pandemii wiele osób chętnie pozostało w domowym zaciszu.
Praca zdalna, choć wiąże się z wieloma korzyściami, jak większa elastyczność czy oszczędność czasu na dojazdy, przyniosła także nowe wyzwania. Warto wspomnieć chociażby o trudności oddzielenia życia prywatnego od zawodowego czy utrzymania współpracy zespołowej.
Z biegiem czasu zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zaczęli adaptować się do tej nowej rzeczywistości, co zaowocowało wprowadzeniem w wielu krajach nowych przepisów regulujących pracę zdalną. W Polsce zmiany te weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku, zastępując dotychczasowe regulacje dotyczące telepracy nową definicją pracy zdalnej.
Mimo korzyści płynących z pracy zdalnej i nowych przepisów okazuje się, że wiele firm planuje powrót do biura.
Globalne badanie przeprowadzone przez ClickMeeting, na które powołuje się Rzeczpospolita, wskazuje, że 80% pracodawców oczekuje pełnego lub częściowego powrotu do biura, a 78% prognozuje, że ten trend utrzyma się przez najbliższe dwa lata.
Z kolei według badania, w którym wzięło udział ponad 14 tys. pracowników z niemal 4 tys. przedsiębiorstw, głównym argumentem za powrotem do biur jest przekonanie o korzyściach płynących z lepszej pracy zespołowej i budowania poczucia wspólnoty, która stymuluje większą efektywność komunikacji oraz zarządzania zespołem.
Aż 81% ankietowanych firm przeprojektowało lub planuje zmiany w miejscu pracy w celu lepszego dostosowania do potrzeb współpracy i integracji. Warto nadmienić, że powrót do biura to nie tylko plan polskich przedsiębiorstw, a globalny trend.
Znamy już stanowisko przedsiębiorców, którzy powrót do biura traktują jako szansę na wzrost efektywności i podreperowanie słabnącej komunikacji międzyzespołowej. Jednak jak na koniec pracy zdalnej zapatrują się sami pracownicy?
Tutaj pojawia się mały problem – nie wszyscy są gotowi porzucić komfort domowego biura i zrezygnować z wygody oraz elastyczności zdalnego trybu wykonywania swoich obowiązków. Jedynie 41% pracowników uważa, że środowisko biurowe sprzyja pracy stacjonarnej, z kolei aż 90% chce pracować zdalnie w wymiarze minimum 40% czasu pracy.
Ciekawe są też wyniki badań RocketJobs.pl, Just Join IT oraz ASM Research. Według nich niemal jedna na pięć badanych osób przyznała, że rozważałaby zmianę pracy, gdyby została zmuszona do powrotu do biura. Z kolei 41,4% ankietowanych renegocjowałaby w takiej sytuacji warunki umowy.
Wnioski są jasne – pracownicy polubili pracę zdalną i nie pożegnają się z nią tak łatwo. Nie wszyscy są jednak nieugięci. Ze wcześniej wspomnianego badania wynika, że 40% pracowników zaakceptowałoby decyzję związaną z powrotem do biura.
Nie bez znaczenia jest też odpowiednie podejście pracodawcy i skłonność do renegocjacji umów. Pracownicy traktują pracę zdalną jako przywilej, z którym są w stanie się pożegnać (przynajmniej częściowo), o ile otrzymają jakąś formę rekompensaty – podwyżkę, nowe możliwości rozwoju czy pakiety benefitów pozapłacowych.
Jak połączyć powrót do biura, tak wyczekiwany przez pracodawców, z potrzebami pracowników przyzwyczajonych do nowego standardu pracy zdalnej? Kompromisem wydaje się model pracy hybrydowej.
Ten system pozwala pracownikom na większą elastyczność, umożliwiając im kontrolę nad własnym czasem i przestrzenią pracy. Jednocześnie zachowuje korzyści wynikające z bezpośredniej współpracy zespołowej w biurze.
Firmy, decydując się na pracę hybrydową, muszą zainwestować w dostosowanie przestrzeni biurowych:
Model hybrydowy oznacza dla organizacji również konieczność dalszego przestrzegania nowych przepisów regulujących pracę zdalną. Aktualne wytyczne, choć wymagają od firm dodatkowego zaangażowania w zarządzanie pracą zdalną, pozwalają na bardziej zorganizowane i skuteczne wprowadzanie modeli hybrydowych. Zapewniają także ochronę praw pracowników i zawierają jasne regulacje dotyczące współpracy dla obu stron.
Praca hybrydowa wydaje się być odpowiedzią na wyzwania postpandemicznego rynku pracy. To zrównoważone rozwiązanie łączy potrzebę współpracy z oczekiwaniami współczesnych pracowników. Może być więc sposobem na optymalny koniec pracy zdalnej w określonych sektorach gospodarki.
Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.