Menu:

Ergonomia pracy przy komputerze

Normą stają się ergonomiczne stanowiska pracy: dopasowane krzesła, dodatkowe monitory, regulowane wysokości biurek, pokoje relaksu, masaże. Wszystko to powoduje, że pracownicy czują satysfakcję z pracy, a pracodawcy mają pewność, że dbają o zdrowie i dobre samopoczucie zatrudnionych osób. Na czym polega ergonomia miejsca pracy oraz jak zapewnić pracownikowi wygodne i bezpieczne stanowisko pracy? Dostosowanie stanowiska pracy to podstawa do uniknięcia wszelkich chorób psychofizycznych, m.in. bólu pleców, czy chorób zawodowych.

Ergonomia pracy w domu - jak zadbać o warunki na home office?
Odpowiednia ergonomia i organizacja miejsca pracy jest kluczowa dla zdrowia pracowników.

Czym jest ergonomia?

Ergonomia to nauka zajmująca się projektowaniem miejsc pracy. Uwzględnia interakcję między pracownikami a ich miejscem pracy, urządzeniami i systemami.

Celem ergonomii jest dostosowanie istniejącego stanowiska pracy do możliwości pracownika, w tym potrzeb fizycznych, psychicznych oraz sensorycznych. Ergonomiczne dostosowanie miejsca pracy dotyczy nie tylko pracy stacjonarnej w biurze, ale również pracy w domu.

Ergonomię dzielimy na koncepcyjną i korekcyjną.

Ergonomia koncepcyjna a ergonomia korekcyjna

Ergonomia koncepcyjna zajmuje się projektowaniem miejsc pracy podczas tworzenia nowych stanowisk, natomiast ergonomia korekcyjna to ulepszanie, korygowanie istniejących już stanowisk pracy.

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze w domu

Pierwszym istotnym elementem jest przygotowanie miejsca pracy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że część pracowników nie ma w domu biurek, pracuje przy stole lub trzyma laptop na kolanach, siedząc na fotelu. O ile w sporadycznie zdarzającej się pracy zdalnej, nie jest to dużym problemem, o tyle funkcjonowanie w taki sposób przez wiele miesięcy może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Część firm decyduje się na wyposażenie lub częściowe doposażenie stanowisk pracy w domu swoich pracowników w celu zadbania o lepszą ergonomię pracy przy komputerze.

Sprawdź ❗❗ Nowe przepisy BHP dotyczące ergonomii stanowiska pracy.

W niektórych firmach możliwe jest przeniesienie służbowego sprzętu, takiego jak krzesło biurowe, monitor, czy klawiatura, do domu, aby wygodniej pracować. Jednak nie wszędzie jest to możliwe lub nie każdy pracodawca zwraca uwagę na odpowiednie przygotowanie miejsca i warunków pracy poza siedzibą firmy.

Na co warto zwrócić uwagę, aby zapewnić niezbędne minimum higieny pracy?

1. Odpowiednia postawa, zgodną z zasadami ergonomii.

Pracownicy nie powinni siedzieć na fotelu czy kanapie. Ważne jest, aby mieli możliwość siedzenia przy blacie (biurko, stół) i na krześle. Zwykłe domowe krzesła bywają zbyt twarde, a ich oparcie nieergonomiczne, dlatego warto zadbać o postawę ciała, która pozwoli na zachowanie odpowiedniego ustawienia kręgosłupa.

2. Odpowiednia wysokość ekranu komputera.

Pracownik nie powinien być pochylony nad monitorem, tylko mieć go na poziomie swojego wzroku. Dlatego też przyda się podkładka pod laptop, która podniesie ekran lub osobny monitor ustawiony na właściwej wysokości.

3. Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy.

Są to zupełnie podstawowe rzeczy, które jednocześnie mają duże znaczenie. Dlatego też pracodawca powinien zwrócić na nie uwagę i przedstawić je pracownikom jako rekomendacje do właściwej pracy biurowej.

Organizacja stanowiska pracy w domu to istotny element, który pracodawca powinien wspierać. Stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek, wygodne krzesło z możliwością regulacji wysokości i pochylenia oparcia oraz biurko z odpowiednią wysokością blatu.

Jak poprawić komfort pracy? Zasady ergonomii pracy przy komputerze.

Ergonomia pracy w domu – jak wpływa na nią aktywność fizyczna?

Jeśli wiemy już, czym jest ergonomia i mamy odpowiednio przygotowane miejsce pracy, kolejnym krokiem jest zadbanie o aktywność i przerwy w trakcie pracy. Pracując z domu, łatwo utracić rozgraniczenie pomiędzy realizowaniem obowiązków zawodowych a czasem wolnym. Może się także zdarzyć, że rzadziej wstajemy od komputera, a także mniej wychodzimy z domów. Dlatego też istotne, aby od czasu do czasu wstać, przejść się, wywietrzyć pokój.

Dodatkowo warto pomyśleć o ćwiczeniach ruchowych – krótkie ćwiczenia rozluźniające czy rozciągające w trakcie przerwy i dłuższe aktywności fizyczne po pracy z komputerem. Nawet jeśli pracownicy nie mają możliwości wybrania się na zorganizowane zajęcia, można ćwiczyć z domu, korzystając z zajęć online lub gotowych zestawów ćwiczeń.

Pobierz e-book z zestawem ćwiczeń dla osób wykonujących pracę siedzącą.

Warto uświadamiać znaczenie dbałości o kondycję i sprawność fizyczną, a także wybrać takie rozwiązania dotyczące benefitów, które pozwolą na korzystanie ze wsparcia online przy poszukiwaniu ćwiczeń przez poszczególne osoby.

Jak kondycja psychiczna wpływa na efektywność pracy?

Jeśli pracownicy potrafią zadbać o swoje dobre samopoczucie pod kątem fizycznym, łatwiej będzie im także zachować psychiczną równowagę. Jednak może zdarzyć się tak, że będzie potrzebne im dodatkowe wsparcie w tym zakresie. Istotna jest tutaj rola przełożonych i zespołów, w których pracują na co dzień. Regularne rozmowy, spotkania online, to podstawa, która pozwoli na zachowanie choć częściowej “normalności” i dostrzeżenie ewentualnych problemów.

Kolejny aspekt, który pozwoli na odpowiednio szybkie zareagowanie oraz zapewnienie wsparcia pracownikom, to umożliwienie korzystania z webinarów i konsultacji online, których udzielają profesjonaliści. Tutaj także dobrze sprawdzi się odpowiedni pakiet benefitów, który daje takie możliwości.

Sednem właściwego zadbania o funkcjonowanie pracowników w trakcie pracy zdalnej jest uświadomienie im, jak ważne jest przestrzeganie zasad ergonomii pracy, czyli zadbanie o środowisko pracy, ruch, a także o kondycję psychiczną. Czasami nie mając na co dzień kontaktu z pracownikiem, przełożeni mogą przeoczyć pewne symptomy, czy nie zadbać odpowiednio o swoje zespoły. Dlatego też przydatne są narzędzia i możliwości, które pozwolą pracownikom samodzielnie szukać informacji i wsparcia online.

Odpowiednie skomponowanie dostępnych benefitów, będzie w stanie zapobiec wielu trudnościom lub rozwiązać część z nich, kiedy już się pojawią. Warto o to zadbać zwłaszcza w sytuacji niepewności dotyczącej systemu pracy w kolejnych miesiącach.

Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: