Menu:

Czym jest i jak stworzyć przyjazne miejsce pracy?

Jeżeli bliżej się temu przyjrzymy, to większość naszego czasu spędzamy pracując, dojeżdżając do pracy, wracając z niej, a nawet myśląc o niej, gdy już nie pełnimy swoich obowiązków. Jeżeli chcesz, by twoi pracownicy byli wydajni i przyjaźnie nastawieni do reszty zespołu, ważne aby skupić się na stworzeniu przyjaznego im miejsca pracy.

Pracownik a przyjazne miejsce pracy
Jak stworzyć najlepsze warunki pracy? Ogromny wpływ na wizerunek firmy ma utrzymanie dobrej komunikacji pomiędzy pracownikami czy dostęp do niezbędnych benefitów.

Prawie każdy z nas spędza w pracy 1/3 roboczego dnia. Zatem niezwykle istotne jest znalezienie sposobu, dzięki któremu ludzie będą czuć się szczęśliwi, zdrowi, a tym samym zadowoleni ze swojej pracy. Co zatem należy zrobić, aby utrzymać dobrą atmosferę i wspierać swoich pracowników?

Co to jest przyjazne miejsce pracy?

Przyjazne środowisko pracy to szerokie pojęcie, obejmujące takie czynniki jak przestrzeń oraz jej wpływ na ogólną atmosferę w środowisku pracy, a także podejście współpracowników czy występowanie w organizacji zasad i procesów dbających well-being (dobrostan) pracowników. Postrzeganie naszej firmy jako przyjaznego miejsca pracy można osiągnąć za pomocą:

 • otwartych i partnerskich relacji z pracownikami, także między przełożonym a jego podwładnymi,
 • zachowania równowagi między pracą z życiem prywatnym (work-life balance),
 • sprawnego wdrożenia pracowników w działanie organizacji,
 • zaaranżowania przestrzeni pracy (workplace) w sposób ułatwiający pracę,
 • jasno postawionych celów w organizacji, zorientowanych na zrównoważony rozwój,
 • inwestowania w talent, oferowania pracownikom możliwości rozwoju,
 • elastycznych godzin pracy lub umożliwienie pracy zdalnej bądź hybrydowej,
 • przejrzystej polityki awansów i premii,
 • wdrożenia polityki antydyskryminacyjnej,
 • występowania różnego rodzaju benefitów pracowniczych.

Powyższe to jak widać znacząca rozbudowa względem wyświechtanych już owocowych czwartków czy swobodniejszego biurowego dress-codu. Stawiające na otwartość i transparentność miejsce pracy, przyjazne i konkurencyjne na rynku pracy to kolejny element, za pomocą którego pracodawcy walczą ze sobą o najlepsze talenty. Komunikowanie takich korzyści w ofertach jawi się jako powszechny i bardzo mocny trend na globalnym i lokalnym rynku pracy.

Przyjazne miejsce pracy a ograniczenie stresu

Statystycznie większość stresu w naszym życiu związane jest z pracą. Wszystko od nakładu pracy po kwestię work-life balance wpływa na to, jak czujemy się w biurze i poza nim. Stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, co burzy poczucie szczęścia.

Zminimalizuj stres w pracy poprzez zachęcanie ludzi do utrzymania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Zachęcaj do korzystania z urlopów i wakacji, by systematycznie łapać oddech pomiędzy obowiązkami. Pozwoli to na utrzymanie zrelaksowanej atmosfery w pracy, co skutkować będzie zmniejszeniem stresu i uchroni pracowników przed tzw. wypaleniem zawodowym.

Kluczowe jest, aby stworzyć środowisko, w którym każdy pracownik będzie widział swój wkład jako wartość, a ich przełożeni będą się nimi interesować. Szczerość, współczucie i respekt, w szczególności w zarządzaniu, to prawidłowa droga do stworzenia odpowiedniego otoczenia.

Zdrowe nawyki pracowników

Utrzymanie ludzi w zdrowiu to klucz do szczęśliwego miejsca pracy. Pracownicy zaczynają sobie coraz bardziej uświadamiać, jak duża zależność jest między ich zdrowiem a nawykami.

Benefity takie, jak dobra opieka medyczna, masaże, czy dostęp do siłowni z pewnością zachęcą pracowników do troski o własne zdrowie. Popularny ostatnio staje się również zakupów owoców i orzechów w odpowiedzi na popularnie występujące automaty z przekąskami. Pobudź u pracowników zdrowe nawyki, a gdy przekonają się o ich skuteczności, o resztę zadbają sami.

Zdrowe nawyki a przyjazne miejsce pracy

Niezwykle ważne są zdrowe nawyki, jak m.in. promocja aktywnego wypoczynku. Istotną rolę odrywają także benefity pozapłacowe, np. pakiety medyczne.

Modyfikacja systemu pracy

Zadbanie i stworzenie przyjaznego miejsca pracy może wpłynąć pozytywnie na produktywność i efektywność twojego zespołu. Modyfikacja obecnego systemu pracy, który będzie ukierunkowany na rozwój empatii i kulturę, jak również pomoże pozostać osobom pracującym w dobrej formie zdrowotnej, tym samym utrzymując work-life balance, może być trudna.

Będzie to jednak bardzo opłacalna i warta wysiłku zmiana, która może zaowocować zwiększeniem zaangażowania pracowników w wykonywane obowiązki w danej organizacji.

Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: