Menu:

Jak urlop wypoczynkowy wpływa na kreatywność i produktywność w pracy?

Może się wydawać, że tylko wysokorozwinięte kompetencje zawodowe są kluczem do sukcesu w rozwijaniu kreatywności i zwiększaniu produktywności w pracy. Tymczasem kompetencje osobiste – będące umiejętnościami niezbędnymi w skutecznym zarządzaniu sobą i swoim czasem – to ukryty przez wielu pracowników potencjał. Jak go rozwijać? Poprzez praktykowanie… urlopu wypoczynkowego!

Urlop pracowniczy dla lepszej efetywności
Efektywny odpoczynek podczas urlopu może przyczynić się do zwiększenia kreatywności i produktywności w normalnym toku pracy.

Urlop pracowniczy według prawa pracy

Kodeks Pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141; ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.), określający prawa i obowiązki zarówno pracowników jak i pracodawców, zawiera rozdział o przysługującym osobom zatrudnionym urlopie, w tym prawie do urlopu wypoczynkowego. Zapewnienie kadrze dni wolnych i wakacji, jak wynika z jasno sprecyzowanych przepisów, jest więc oczywistością wynikającą z prawa pracy.

Urlop pracowniczy – urlop wypoczynkowy

Art. 152.

1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej “urlopem”.

2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

Art. 154.

1. Wymiar urlopu wynosi:

1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

2. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. § 3. Wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, ustalony na podstawie § 1 i 2, nie może przekroczyć wymiaru określonego w § 1.

Art. 162.

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych

Urlop wypoczynkowy zwiększa kreatywność

Paradoksem urlopowania jest… nieumiejętność wypoczywania! Wielu pracowników praktykuje uszczuplanie swojego czasu wolnego, kierując się potencjalnie wyższą efektywnością w pracy, większym zyskiem i szybszym osiąganiem określonego celu. Błąd, błąd, błąd!

Brak lub niewystarczająca ilość odpoczynku to nie tylko dyskomfort fizyczny, ale również widoczny uszczerbek w umiejętnościach społecznych (kompetencjach osobistych), trudniejsze radzenie sobie z problemami i w realizowaniu obowiązków. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ernst & Young, każde dodatkowe 10 godzin spędzonych na wakacjach, zwiększa wydajność pracownika o 8%.

Regularny wypoczynek zwiększa kreatywność twojego pracownika, który dystansując się od codziennych spraw zawodowych, zyskuje więcej energii i świeższą perspektywę. Udzielenie pracownikowi urlopu sprawia, że po wakacjach pracownik lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów. Co ważne, odpoczynek od pracy, wcale nie musi oznaczać dalekich wyjazdów i wielkiej wyprawy (do której samo przygotowywanie się może zmęczyć). Stres najsilniej atakuje tych, którzy w czasie urlopu nie potrafią wyłączyć się ze służbowych obowiązków.

Dla utrzymania zdrowej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym i zwiększenia korzyści wynikających z produktywnego odpoczynku, warto praktykować nie tylko regenerujący, długi urlop, ale również krótki, weekendowy wypoczynek i ten codzienny – po godzinach pracy.

Reset od urządzeń elektronicznych podczas urlopu wypoczynkowego

Wykorzystaj dni urlopu wypoczynkowego na reset i oderwanie się od codzienności.

Urlop „na zdrowie!”

Powstawanie nierówności w koncepcji work-life balance jest źródłem niezadowolenia, frustracji, spadku motywacji i produktywności pracownika. Co więcej, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, urlop wypoczynkowy to swoista regeneracja ciała i umysłu a tym samym – koncentracji. W trakcie urlopu zazwyczaj zwiększa się ilość przespanych godzin, a zmniejsza kontakt z „cyfrowymi rozpraszaczami” pod postacią telefonu komórkowego czy firmowego laptopa. To idealne warunki do tego, aby wytrenować koncentrację uwagi a tym samym zwiększyć produktywność. Dobry urlop, to po prostu – lepsza praca.

Work-life balance to umiejętność łączenia zobowiązań rodzinnych, wypoczynku i pracy – w tym zarówno płatnej, jak i nieodpłatnej. Choć obserwuje się, że wśród osób zatrudnionych w pełnym wymiarze to mężczyźni na ogół poświęcają więcej czasu na wypoczynek niż kobiety, powstające między grupami różnice nie wpływają na miarę zadowolenia z wykorzystania swojego czasu.

W 29 krajach OECD, średnia satysfakcja z wykorzystania czasu wynosi 6,9 w skali 0-10, przy czym najwyższe oceny odnotowano w Danii (7,8), Finlandii i Meksyku (po 7,7) oraz Holandii (7,5), a najniższy na Węgrzech (6,3), Grecji (6,1) i Turcji (5,6). W Polsce średnia wartość zadowolenia z wykorzystania czasu w skali 0-10 wyniosła między 6,8-6,9. Brak urlopu wypoczynkowego negatywnie odbija się na zdrowiu zarówno kobiet jak i mężczyzn. Według naukowców z Institute of Technology z Massachusetts:

  • u zapracowanych i niewystarczająco odpoczywających mężczyzn, o 30 proc. wzrasta ryzyko zawału serca;
  • nadmiar pracy i nieadekwatny wypoczynek, zwiększa ryzyko depresji u pracujących kobiet i o 50 proc. podwyższa w tej grupie ryzyko zawału mięśnia sercowego.

Urlop dostępny w firmowej kafeterii

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym, wdrożyło procedury zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia chorobą COVID-19, ustalając wytyczne dla funkcjonowania hoteli, obiektów i pensjonatów. I choć z 50 proc. limitem, działalność ośrodków noclegowych umożliwia rozpoczęcie sezonu urlopowego twoim pracownikom już teraz!

Pracodawcy mają wpływ na zwiększenie produktywności swojego zespołu, dzięki benefitom dostępnym w firmowej kafeterii. Nasi partnerzy w kategorii Turystyka & Hotele oraz Sport & Rekreacja mają mnóstwo atrakcyjnych ofert, które umilą każdą wolną od pracy chwilę.

  • Sun & Snow – Wypoczywaj jak lubisz. Największy w Polsce operator zarządzający wynajmem apartamentów w miejscowościach wypoczynkowych oraz miastach posiadający w swojej ofercie ponad 1500 apartamentów, w 30 lokalizacjach.
  • Traveliada.pl – portal internetowy, gdzie zaplanujesz swoje wymarzone wakacje w Europie i zarezerwujesz oferty najlepszych polskich touroperatorów.
  • Travelist – pierwszy w Polsce internetowy klub łączący w sobie funkcje serwisu rezerwacyjnego oraz inspirującego magazynu podróżniczego. Znajdziesz tu ciekawe pomysły na spędzanie wolnego czasu z dala od domu i zarezerwujesz niezapomniany wypoczynek w najlepszych hotelach.
  • Oraz wiele innych!

Twój pracownik może łatwo zaplanować swój weekend, a nawet cały urlop – z Medicover Benefits. Platforma kafeteryjna to:

  • wartościowe kody rabatowe od znanych i cenionych biur podróży współpracujących z renomowanymi touroperatorami;
  • mnóstwo pomysłów na wycieczkę po kraju lub wyjazd za granicę;
  • tysiące niesamowitych ofert na spędzenie czasu wolnego: samemu, z rodziną lub przyjaciółmi;
  • możliwość przygotowania się na relaks za miastem z voucherami turystycznymi lub z kodami zakupowymi na zakup sprzętu sportowego.
Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: