Wsparcie dla Firm
Wspieramy firmy w realizacji celów HR i biznesowych. Z nami osiągniesz więcej!
Sprawdź ofertęDofinansowanie do okularów to obowiązek pracodawcy, jednak nie względem każdego pracownika. W listopadzie ubiegłego roku wprowadzono w tej kwestii pewne zmiany, dzięki czemu można refundować także szkła kontaktowe. W artykule wyjaśniamy, jakie są powinności pracodawcy w tym zakresie i jak najwygodniej dopełnić formalności, jakich wymaga refundacja okularów.
Dofinansowanie do okularów od pracodawcy wynika wprost z przepisów prawa. To zwrot określonej kwoty na podstawie przedstawionego dowodu zakupu szkieł korekcyjnych. Nie jest to nowy przepis – w Polsce okulary refunduje się od 1998 roku. Zyskał jednak nowe oblicze, bo osoby z wadą wzroku, które zamiast okularów preferują szkła kontaktowe, także mogą korzystać z tego benefitu.
Przepisy, które regulują dofinansowanie do okularów w pracy to art. 237(6) Kodeksu pracy, który mówi o tym, że: „Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami”.
Drugim aktem prawnym jest rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku, które precyzuje, że: „Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego” [1].
Do tego zestawu należy jeszcze dodać nowelizację, która weszła w życie 17 listopada 2023, która uaktualniła realia i dała możliwość sfinansowania soczewek kontaktowych i okularów także osobom, które pracują przy laptopach, czy tabletach, a nie tylko komputerach stacjonarnych z ekranami [2].
O refundację okularów mogą ubiegać się osoby, które pracują przy monitorach ekranowych przez co najmniej połowę swojego czasu pracy. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia dofinansowania wszystkim pracownikom spełniającym te kryteria, niezależnie od stanowiska czy wymiaru etatu. Ważne jest, aby pracownik przedstawił aktualne zaświadczenie od lekarza okulisty, potwierdzające potrzebę używania okularów korekcyjnych.
Ponieważ jest to regulowane Kodeksem pracy, dotyczy zatrudnionych na umowę o pracę. Osoby współpracujące na podstawie umowy o dzieło, zlecenie i B2B nie mogą liczyć na refundację ani odpisanie zakupu okularów od podatku (w przypadku przedsiębiorców).
Wysokość zwrotu nie jest prawnie usankcjonowana i zależy od wewnętrznych regulacji firmy. To, ile wynosi dofinansowanie nowych okularów pracownika, jest zazwyczaj wpisane w regulamin wewnątrzzakładowy. Przeważnie pracodawcy oferują zwrot kosztów zakupu okularów do określonej kwoty, która wynosi kilkaset złotych. Wartość dofinansowania kosztów okularów korekcyjnych może być wyższa, jeśli firma uzna to za konieczne, na przykład w przypadku skomplikowanych wad wzroku wymagających droższych soczewek.
Przepisy nie określają także, co ile lat pracownik może zwrócić się do pracodawcy o refundację okularów. Zwyczajowo jest to okres od 2 do 4 lat, który zbiega się z badaniami medycyny pracy, których częstotliwość jest zależna od stanowiska i występowania szkodliwych lub uciążliwych warunków występujących na stanowisku pracy.
Decyzja o tym, jak często dofinansowywać pracownikom zmianę okularów zależy jednak od indywidualnych regulacji pracodawcy. Jeśli pracownik zauważy postęp wady wzroku przed upływem tego okresu, powinien ponownie skonsultować się z okulistą i przedłożyć nowe zaświadczenie.
Aby uzyskać dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych, należy postępować zgodnie z następującymi krokami:
Obieg dokumentów w takich kwestiach można ułatwić, korzystając z rozwiązania jakim jest platforma Medicover Benefits. „Wnioski i formularze” to jeden z jej modułów, gdzie pracownik może w prosty sposób wgrać wszystkie wymagane dokumenty. Następnie dział HR przegląda zgłoszenie i akceptuje lub odrzuca wniosek o dofinansowanie, pozostawiając stosowny komentarz. Cały obieg dokumentów jest elektroniczny i możliwie najbardziej zautomatyzowany, co znacząco przyspiesza i ułatwia rozliczanie tego typu benefitów.
Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.