Menu:

Digitalizacja procesów HR – jak wpływa na pracę działów HR?

Digitalizacja to utrzymujący się kierunek zmian w małych przedsiębiorstwach, średnich firmach i organizacjach. Pozwala na optymalizację procesów, usprawnia działania wewnątrz firmy i współpracę z kontrahentami czy klientami. Jak cyfrowe rozwiązania wpływają na pracę działów HR? 

Jakie są wyzwania związane z digitalizacją HR w firmach i ich wdrożeniem?

Okres pandemii zdecydowanie przyczynił się do przyśpieszenia digitalizacji w firmach. Doświadczenia minionych lat pokazały, że obecność technologii cyfrowych nie jest opcjonalną kwestią usprawnienia procesów, ale drogą konieczną dla funkcjonowania organizacji i utrzymania jej konkurencyjności. Jest także odpowiedzią na potrzeby człowieka – potencjalnego pracownika oraz osoby, który już jest w firmie i chcemy, aby w niej pozostała.

Na czym polega digitalizacja w HR?

Digitalizacja w HR dotyczy wielu procesów i chociaż stanowi wyzwanie, to ma w tym dziale wyjątkowo dobre uzasadnienie. Rekrutacja pozwala na znajdowanie odpowiednich kandydatów, których wiedza, kompetencje i predyspozycje odpowiadają potrzebom konkretnych stanowisk.

Ocena efektywności pracowników pozwala na lepszą realizację celów firmy. A rozpoznanie oczekiwań i potrzeb kadry pozwala z kolei na wprowadzenie efektywnych systemów motywacyjnych, tworzenie przestrzeni dla rozwoju osób zatrudnionych i współpracujących z firmą. Sprawne funkcjonowanie działu HR daje odpowiednie wsparcie osobom zarządzającym i pracownikom na różnych szczeblach, przez dostarczanie informacji, konkretnych narzędzi oraz metod działania.

Usprawnienia w HR – które zasadniczo mogą objąć wszystkie opisane aspekty – sprawiają, że pracownicy kadr i płac pracują wydajniej, ponieważ część działań zostaje zautomatyzowana. Bardziej efektywna praca uzyskana dzięki technologiom cyfrowym, to lepszy workflow w przedsiębiorstwie – ta rola łącznika pomiędzy kadrą kierowniczą a pracowniczą ma ogromne znaczenie.

Automatyzacja i rodzaje procesów HR

Ważnymi procesami HR jest rekrutacja i onboarding. Okres pandemii niejako przymusił firmy do wykorzystania rozwiązań cyfrowych w obu tych procesach, przyczyniło się to do wypracowania nowych ścieżek działania niemalże w całkowicie zdalnej formie. Spotkania rekrutacyjne i zapoznanie ze strukturą firmy odbywały się online, a procedury i dokumentacja zostały w dużej mierze zautomatyzowane.

To, co wydawało się wyzwaniem, nabrało w gruncie rzeczy nowoczesnego i wygodnego wymiaru: webinarów, platform e-learningowych lub systemów benefitowych on-line.

Automatyzację możemy też zaobserwować w przypadku narzędzi motywacyjnych. Przykładem są, chociażby systemy kafeteryjne, które pozwalają na dopasowanie benefitów do potrzeb pracownika. Wybór świadczeń odbywa się na podstawie wcześniej określonych limitów i oferty usług. Wszystko dzieje się zdalnie – pracownik może kupić usługi według swoich preferencji, a pracodawca monitorować te działania w celu optymalizacji systemu.

W kontekście cyfryzacji w HR często podkreśla się korzyści, jakie wynikają ze zmian w obowiązkach administracyjnych, kadrowych i prawnych, związanych z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej. Nowoczesne systemy umożliwiają samodzielną aktualizację danych przez kadrę i przerzucenie ciężaru z dokumentów papierowych na elektroniczne w maksymalnym stopniu.

Jak digitalizacja procesów HR usprawnia firmę?

Digitalizacja procesów HR wpływa zwiększenie wydajności czasu pracy, ułatwia obieg dokumentów kadrowych.

Korzyści z digitalizacji procesów HR

Pozwala na usprawnienie pracy samego działu, jak również ogółu procesów biznesowych w firmie. Oszczędność czasu stanowi istotną, choć nie jedyną zaletę. Automatyzacja w dużej mierze niweluje „błąd ludzki”. Optymalizuje pracę działów i poszczególnych osób – pracownicy są kierowani do kluczowych zadań, ponieważ odciąża się ich od czynności, które można zautomatyzować.

Przechowywanie dokumentacji w wersji elektronicznej jest bezpieczne, wygodne, a z drugiej strony umożliwia łatwiejsze udostępnianie i organizację. Cyfrowe rozwiązania dają możliwość skrócenia procesów rekrutacyjnych i odciążenie pracowników działu z części czynności w różnym zakresie. System do zarządzania benefitami to narzędzie, które trafia do każdego pracownika, dzięki czemu spełniony zostaje główny cel benefitów pozapłacowych: skuteczna motywacja.

Można powiedzieć, że zautomatyzowanie procesów HR usprawnia pracę właściwie na wszystkich poziomach, dając informacje, szybkość interakcji, dostęp do danych w czasie rzeczywistym i tym samym uzyskanie dobrego wglądu w procesy, wydajność pracowników i osiągane przez firmę wyniki.

Jakie są wzywania związane z digitalizacją HR?

Wyzwanie stanowi sama zmiana. Nowe technologie, narzędzia wymagają wdrożenia, które nierzadko jest czasochłonne i stresujące. Wyzwaniem jest tak naprawdę zmiana spojrzenia, że to „nowe” jest konieczne i w perspektywie długoterminowej – potrzebne.

Digitalizacja następuje bowiem nie tylko firmach – ale w otaczającej nas rzeczywistości. Dotyka nas na każdym kroku i w każdej roli: konsumentów, podatników, rodziców, uczniów. Kluczowe jest dostarczenie pracownikom wiedzy, która pomoże im patrzeć na digitalizację, jak na proces korzystny, potrzebny i usprawniający codzienną pracę. A dobrze przeprowadzone wdrożenie – pomoże odnaleźć się w nowym, przyjaznym środowisku technologii cyfrowych.

Opublikowano:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: