Wsparcie psychologiczne dla firm
Zadbaj o zdrowie psychiczne pracowników i zapewnij im wsparcie wykwalifikowanych psychologów.
ZOBACZ OFERTĘUmiejętności komunikowania się z poszanowaniem granic drugiej strony, zarówno w zakresie przekazywania, jak i odbierania informacji, nie są łatwym zagadnieniem. Niezależnie od tego, czy sytuacje dotyczą odmowy, udzielenia pochwały, czy wyrażenia swojego zdania, nie dla wszystkich są proste i intuicyjne. Czym jest asertywność i jak ją wykorzystać w pracy zawodowej?
Asertywność w potocznym rozumieniu jest odbierana często błędnie, jako synonim mówienia ‘nie’. Jednak prawidłowa definicja jest inna i dotyczy wyrażania własnego zdania bez obaw, przy jednoczesnym poszanowaniu innych osób. Nie zawsze jest ona związana z tym, aby odmawiać. Równie dobrze może przejawiać się w sytuacjach, w których trzeba poprzeć pewną opinię, czy podjąć decyzję. Asertywność to umiejętność związana z komunikowaniem się, ale także z pewnością siebie, stawianiem granic oraz szacunkiem dla innych osób i opinii.
Bycie asertywnym jest podstawą do budowania zdrowych i długotrwałych relacji, a mimo to znaczna część osób nie przykłada do rozwijania tej umiejętności wystarczającej uwagi. Przejawianie zachowań asertywnych w pracy bywa szczególnie trudne, gdyż nakładają się tutaj dodatkowo zależności zawodowe, które mogą powodować obawę przed bezpośrednim wyrażaniem własnego zdania.
Chcąc działać asertywnie w kontaktach zawodowych, warto zwrócić uwagę na kilka przykładowych sytuacji, aby lepiej zrozumieć wartość postawy asertywnej.
Co daje asertywność w pracy?
Asertywność w pracy jest istotna niezależnie od stanowiska, na którym się pracuje. Dotyczy zarówno pracowników będących częścią zespołów, jak i menedżerów. Szczególnie dla osób na stanowiskach kierowniczych ważne jest, aby potrafiły asertywnie wyrażać swoje zdanie, gdyż jest to podstawą do zagwarantowania odpowiedniej organizacji pracy zespołu, dyscypliny, a jednocześnie zapewnienia angażującej atmosfery pracy. Menedżer musi potrafić znaleźć złoty środek między celami firmy, a potrzebami pracowników, a umiejętność właściwego dobierania komunikatów i przekazywania opinii jest tutaj bardzo pomocna.
Udzielanie informacji zwrotnej w ramach systemu ocen, czy działań rozwojowych dla pracowników, jest jednym z większych sprawdzianów dla umiejętności menedżera związanych z asertywnością. Warto pamiętać o kilku zasadach:
Przeczytaj także: Jak stworzyć przyjazne miejsce pracy?
Warto pamiętać, że asertywność jest umiejętnością, którą się nabywa. Niektórzy wchodząc w dorosłe życie potrafią wykazywać zachowania asertywne dzięki doświadczeniom z okresu dzieciństwa, inni dopiero będą zdobywać takie kompetencje. Na pewno w asertywności pomagają rozwinięte zdolności komunikacyjne, empatia, opanowanie i umiejętność dokonywania oceny sytuacji „na chłodno”. Dodatkowo osoby asertywne są bardziej niezależnie i potrafią wyznaczać granice.
Jakie zachowanie jest asertywne? Prawo do własnego zdania, poczucie własnej wartości, to elementy, które można wpisać do zestawu cech asertywnego pracownika.
Kiedy warto powiedzieć “nie”? Asertywność powinno się rozwijać i ćwiczyć. Można skorzystać ze wsparcia w trakcie treningów asertywności pracując z terapeutami, psychologami lub korzystając z webinariów oraz treningów online. Przede wszystkim ważne jest poznanie swoich granic oraz reakcji na zachowania i słowa innych osób. Dzięki temu można wypracować odpowiedni sposób reagowania na trudne sytuacje.
Ważne jest zarówno zdobycie umiejętności asertywnego udzielania informacji, jak i przyjmowania ich od innych. Przepływ komunikacji w obydwie strony bywa trudny, zwłaszcza dla osób, które są przyzwyczajone do nacechowanej emocjami wymiany opinii, lub które są wycofane. Kiedy po drugiej stronie pojawi się asertywny odbiorca, który będzie wyrażał swoje zdanie z poszanowaniem granic i pytał drugą osobę o opinię, może to być dla niej sytuacja nowa, w której będzie musiała się odnaleźć.
Praktyka asertywności powinna być jednym z ważniejszych elementów związanych z dbaniem o rozwój menadżerów i ich zespołów. Dzięki wypracowaniu podejścia do komunikacji opartego na szczerości, otwartości, a jednocześnie wyzbyciu się zachowań agresywnych i pasywnych, można wnieść działanie zespołów na dużo wyższy poziom i osiągać lepsze wyniki biznesowe.
Dowiedz się więcej: Jak budować markę pracodawcy?
Osoby, które nie potrafią zachowywać się asertywnie w miejscu pracy niejednokrotnie doświadczają nawarstwiających się trudności w komunikacji i w relacjach z innymi. Jeśli wykazują się bierną i wycofaną postawą, mają trudności w otrzymaniu tego, co jest dla nich ważne.
Z kolei na poziomie menedżerskim powoduje to liczne problemy z egzekwowaniem realizacji zadań w zespole czy organizacji pracy. Z kolei przy zachowaniach na drugim krańcu kontinuum, czyli agresywnych, negatywnie wpływa się na relacje w zespole, atmosferę oraz długotrwałą współpracę – dotyczy to zarówno kontaktów na linii przełożony-podwładny, jak i działań w ramach zespołu.
Powiązane tematy:
Dowiedz się więcej:
Asertywność jako wskaźnik spójności wybranych grup zawodowych
Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.