OPIEKA MEDYCZNA DLA FIRM
Pomagamy firmom utrzymać pracowników w jak najlepszym zdrowiu!
Sprawdź naszą ofertęJedzenie w pracy ma ogromny wpływ na produktywność pracownika. Osoby, które jedzą zdrowe i zbalansowane posiłki, zazwyczaj mają więcej energii i lepiej się koncentrują. Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków pomaga również utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, co przekłada się na lepszą wydajność w ciągu całego dnia. Jedzenie o wysokiej zawartości węglowodanów, takie jak fast foody czy przekąski wysokokaloryczne, mogą prowadzić do uczucia zmęczenia i spadku koncentracji.
Gdy jemy regularnie i zdrowo, organizm działa na pełnych obrotach – również w pracy. Mózg potrzebuje stałego dopływu glukozy, aby działać efektywnie. Spożywanie odpowiednich pokarmów pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, co przekłada się na lepszą koncentrację i efektywność.
Z kolei brak regularnych posiłków lub spożywanie produktów niskiej jakości może sprawić, że szybko tracimy energię, czujemy się zmęczeni i mamy problemy z koncentracją. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłowe odżywanie się w pracy – dzięki temu możemy pracować sprawniej i bardziej efektywnie przez cały dzień.
Polacy na obiad często wybierają zupy, sałatki lub gotowe dania zakupione w markecie. Do popularnych przekąsek w pracy należą owoce, drożdżówki, batoniki, jogurty, orzechy, kanapki z pastą, warzywa z hummusem oraz różnego rodzaju ciasteczka. Niektórzy Polacy preferują także jedzenie na wynos, typu fast food lub jedzenie z cateringu dietetycznego.
W polskim menu lunchowym w pracy często można znaleźć dania takie jak pierogi, schabowy z ziemniakami i surówką, kotlet schabowy z kapustą i ziemniakami, bigos czy placki ziemniaczane. Te tradycyjne polskie potrawy są często wybierane przez Polaków jako obiad w trakcie pracy.
Nie wystarczy zjeść cokolwiek, co wpadnie nam w ręce podczas przerwy – w końcu „jesteś tym, co jesz”. Aby zachować wysoką produktywność i energię przez cały dzień, warto wybierać produkty, które wspierają koncentrację i dodają energii, a także są łatwe w przygotowaniu i konsumpcji.
Dla wsparcia koncentracji idealne będą produkty bogate w kwasy omega-3 oraz antyoksydanty, takie jak: orzechy, nasiona chia, jagody, ciemna czekolada oraz ryby – np. łosoś, makrela czy sardynki. Warto też włączyć do diety zieloną herbatę, buraki, brokuły, dynię i produkty pełnoziarniste, które są bogate w witaminy z grupy B. Te składniki wspomagają pamięć i poprawiają ogólną zdolność skupiania uwagi.
Jeśli chcemy dodać sobie energii, sięgajmy po produkty bogate w złożone węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze, takie jak: owsianka, pełnoziarniste pieczywo, banany, jajka i jogurty naturalne. Dzięki nim utrzymamy wysoki poziom aktywności przez dłuższy czas, co docenimy zwłaszcza w okresie intensywnej pracy umysłowej.
Szybki obiad w pracy? Oto kilka pomysłów na sycące posiłki do pracy:
Zdjęcie: Nataliya Dmytrenko / iStock
W Polsce prawo do darmowego posiłku w pracy jest ściśle uregulowane przez przepisy prawa pracy. Zgodnie z Kodeksem Pracy pracownicy zatrudnieni w szczególnie trudnych warunkach mają prawo do tzw. posiłku regeneracyjnego. Ten rodzaj wsparcia jest kluczowy ze względów profilaktycznych i zdrowotnych.
Posiłek regeneracyjny jest obowiązkowy dla pracowników, których praca wymaga znacznego wysiłku fizycznego. Pracodawca musi zapewnić posiłek regeneracyjny:
Wspólne spożywanie posiłków w pracy niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla całego zespołu. Jedzenie razem sprzyja integracji i budowaniu relacji między współpracownikami. To czas, kiedy można porozmawiać na temat niezwiązany z pracą, co pomaga w rozładowaniu stresu i poprawia atmosferę w zespole.
Zbiorowe posiłki mogą również wpływać na lepszą komunikację i współpracę między pracownikami. Kiedy zespół spędza czas razem, łatwiej jest nawiązać więzi i zrozumieć perspektywę innych osób. Dodatkowo wspólne jedzenie może być okazją do wymiany pomysłów i inspiracji, co pozytywnie wpływa na kreatywność i innowacyjność w pracy.
Chcesz wesprzeć swoich pracowników w budowaniu odpowiednich nawyków żywieniowych? Jako pracodawca masz wiele możliwości, by przyczynić się do zdrowego odżywiania zespołu, a tym samym – do podniesienia jego produktywności.
Tego typu inicjatywy pokazują, że jako pracodawca dbasz o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników, co przekłada się na większą lojalność, zaangażowanie i produktywność całego zespołu.
Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.