Okres wypowiedzenia jest istotnym elementem regulującym zakończenie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej. Jego długość oraz zasady zależą od rodzaju umowy, a także od długości zatrudnienia pracownika w danej firmie.
Wypowiedzenie umowy o pracę to sytuacja, w którym jedna ze stron umowy (pracodawca lub pracownik) informuje drugą stronę o zamiarze zakończenia współpracy. Okres wypowiedzenia to czas, w którym obie strony mają możliwość dostosowania się do zmieniającej się sytuacji oraz zorganizowania swoich działań po zakończeniu umowy.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy od rodzaju umowy oraz długości stażu pracy u danego pracodawcy i jest regulowany przez Kodeks pracy. Przepisy te określają, ile czasu powinno minąć od momentu złożenia wypowiedzenia do zakończenia stosunku pracy, co ma na celu zabezpieczenie interesów zarówno pracownika, jak i pracodawcy.
W przypadku umowy o pracę na czas określony, jak i nieokreślony, okres wypowiedzenia wynosi:
Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi:
W przypadku umowy zlecenia, okres wypowiedzenia nie jest ściśle regulowany przepisami prawa. Zwykle ustala się go w treści umowy, a standardowo wynosi:
Umowa o dzieło nie przewiduje formalnego okresu wypowiedzenia, ponieważ kończy się automatycznie po wykonaniu dzieła. W przypadku potrzeby wcześniejszego zakończenia współpracy strony mogą ustalić warunki w treści umowy.
Sprawdź również:
Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.