/ Bez kategorii

Uważaj na fake newsy! Zadbaj o rzetelne informacje dzięki benefitowym partnerom: Newsweek, Gazeta Wyborcza, Forbes, Legimi

pRozwj-technologii-sprawi-e-obecnie-moemy-zdobywa-informacje-szybko-i-bez-wikszych-problemw-Urzdzenia-mobilne-pozwalaj-czyta-i-oglda-filmy-w-dowolnym-miejscu-i-czasie-W-cigu-dnia-w-Internecie-przewija-si-niezliczona-ilo-wiadomoci-zdj-opiniippPlag-ost...

Rozwój technologii sprawił, że obecnie możemy zdobywać informacje szybko i bez większych problemów. Urządzenia mobilne pozwalają czytać i oglądać filmy w dowolnym miejscu i czasie. W ciągu dnia, w Internecie przewija się niezliczona ilość wiadomości, zdjęć, opinii.

Plagą ostatnich lat stały się fałszywe informacje t.zw. fake newsy, które celowo wprowadzają czytelnika w błąd. Dezinformacja to celowe formułowanie przekazu w taki sposób, aby uskutecznić manipulację poprzez kształtowanie w społeczeństwie poglądów i zachowań.

Fake newsy wzbudzają emocje, są sensacyjne i często też kontrowersyjne. Mają wywołać oczekiwany efekt (np. korzyści polityczne, finansowe). Istotą problemu tego zjawiska jest to, że stają się „faktami alternatywnymi”.

Fałszywe wiadomości rozpowszechniane są bardzo szybko poprzez m.in. media społecznościowe, dlatego coraz młodsi użytkownicy mają trudność w oddzielaniu wiadomości rzetelnych od tych w pełni zmanipulowanych.

Czy to fake news?

Wiele elementów składa się na to, jakie informacje docierają do odbiorcy internetowego. Ostatnie lata pokazują, że skala zjawiska manipulacji dezinformacją jest dość powszechna.

Nie bez znaczenia pozostają działania algorytmów, na podstawie których funkcjonują przeglądarki internetowe. Tak zwana „bańka informacyjna” prowadzi do personalizowania wyszukiwanych treści, a te mają się pokrywać z zainteresowaniami czy poglądami użytkownika.

Dlatego warto jest z rozmysłem wyszukiwać informacji w Internecie oraz korzystać z pewnych źródeł. Unikajmy stronniczości, trzymajmy się bliżej faktów i prawdziwych danych. Jako rodzice edukujmy dzieci i młodzież, uczmy w szkołach zdobywania rzetelnej wiedzy i sposobów na oddzielanie prawdziwych informacji od tych fałszywych. Nauka, to potęgi klucz.

Wiarygodne źródło informacji

Wiedza zawarta w artykułach informacyjnych powinna być możliwa do sprawdzenia. Możesz porównywać zdobyte wiadomości. Sprawdź autora, źródło pochodzenia danych lub zdjęć. Nie zapomnij o tym, co dla Ciebie ważne. Chcesz żyć w świecie złudzeń czy dostarczać sobie prawdziwych wiadomości?

To prawda, że nie zawsze mamy czas i chęci na to, aby sprawdzać wiarygodność wszystkich informacji. Istnieją narzędzia służące sprawdzaniu i wykrywaniu fałszywych wiadomości oraz strony internetowe poświęcone zamieszczaniu portali zdefiniowanych aktualnie  jako dystrybutorzy fałszywych informacji.

W obecnych czasach, warto zainwestować w godne zaufania treści czytane i słuchane. Nasi benefitowi partnerzy oferują zawsze sprawdzone i najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata. Pozwól, że damy Tobie możliwość wyboru, spośród poniższych propozycji.

Wystrzegaj się fake newsów z naszą firmową kafeterią


Wyborcza.pl

Prenumerata Wyborcza.pl PREMIUM to wysokiej jakości różnorodne treści o Polsce i świecie. Z naszym benefitowym partnerem masz dostęp do codziennej dawki wartościowych wiadomości, nowości i hitów literackich.

Wyborcza.pl to fascynujące reportaże, istotne informacje, ciekawe tematy. Poczytaj o nowych technologiach, gospodarce, biznesie, kulturze i filmie, a także o zdrowym stylu życia, związkach i rodzicielstwie.

Co zyskujesz z prenumeratą?

 • Nielimitowany dostęp do wszystkich serwisów wyborcza.pl (24 lokalne serwisy)
 • Korzystanie bez ograniczeń z Magazynów Wyborczej: Duży Format, Magazyn Świąteczny, Ale Historia, Wysokie Obcasy, Wysokie Obcasy Extra, Książki Magazyn do Czytania, Wyborcza Classic
 • Prenumerata PREMIUM do wyboru: 1, 3, 6 lub 12 m-czna
 • Możliwość czytania na wszystkich urządzeniach, również w aplikacji mobilnej

Newsweek

Unikatowe teksty, najnowsze wiadomości, wydarzenia, opinie – z Polski i świata. Newsweek to polityka, ludzie, społeczeństwo. Subskrypcja Newsweek obejmuje treści bieżące i archiwalne. Tu znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o biznesie (finanse, firma, gospodarka), kulturze (filmy, książki), zdrowiu, nauce czy motoryzacji.

We współpracy z wiodącym wydawcą na rynku cyfrowym i prasy tradycyjnej – Ringier Axel Springer Polska, Newsweek gwarantuje dostęp do nielimitowanej subskrypcji faktów, pogłębionych opinii i wszystkich najważniejszych treści.

Co zyskujesz wraz z subskrypcją?

 • 1, 3, 6 lub 12 m-ną cyfrową subskrypcję bez ograniczeń
 • Dostęp do wszystkich treści Newsweek.pl w tym materiałów archiwalnych
 • Dostęp do magazynów Newsweek Historia, Living, Psychologia, Zdrowie, Smart Travelling, Slow, programu „Tomasz Lis” oraz treści dedykowanych tylko subskrybentom
 • Voucher Newsweek Learning English (na podstawie amerykańskiej wersji Newsweek) – dostęp do nowoczesnej metody uczenia się języka angielskiego, materiałów dydaktycznych i funkcjonalnych ćwiczeń

Forbes

Z platformą Medicover Benefits zyskujesz dostęp do prestiżowych przewodników po świecie biznesu wraz z subskrypcją kulturalnych benefitów.

Miesięcznik gospodarczy Forbes to nie tylko angażujące treści, interesujące fakty i ciekawe spostrzeżenia. Forbes to wiarygodne źródło pogłębionej informacji o finansach, biznesie, gospodarce.

Cenione raporty i rankingi, analizy oraz warsztaty – subskrypcja cyfrowa Forbes i Forbes Women, gwarantuje dostęp do wszystkich treści bieżących i archiwalnych oraz tych, dedykowanych tylko subskrybentom.

Magazyn Forbes, którego wydawcą jest Ringier Axel Springer Polska, jest również partnerem europejskiego lidera w dostarczaniu danych i analiz – Bisnode Polska. Z tej znajomości powstają co roku szczegółowe zestawienia firm, które najszybciej zwiększają swoją wartość w ostatnich trzech latach w następstwie czego, laureaci wybrani z listy mogą poszczycić się tytułem Diamentów Forbesa.

Co zyskujesz wraz z prenumeratą?

 • Dostęp do 2 wiodących magazynów online Forbes i Forbes Women
 • Wybór 1, 3 lub 12 m-nej cyfrowej subskrypcji
 • Dostęp do czołowych rankingów (w tym TOP 100)
 • Opinie ekspertów, pogłębione analizy i szczegółowe raporty
 • Archiwum „Forbes”, „Forbes Women” i „Pierwszy Milion”

Legimi

Legimi – czyli z języka esperanto „JA CZYTAM” – to innowacyjna technologia umożliwiająca korzystanie z najlepszych rozwiązań na rynku publikacji elektronicznych.

Aplikacja Legimi dostępna jest na wszystkich najpopularniejszych czytnikach ebooków oraz systemach operacyjnych. Dzięki serwisowi zyskujesz możliwość czytania w chmurze oraz korzystasz z księgarni w e-czytniku.

Nasz benefitowy partner gwarantuje dostęp do tysięcy ebooków i audiobooków w jednym miejscu. Nie ważne, gdzie jesteś i co robisz – Legimi ułatwia korzystanie z najnowszych pozycji literackich oraz czasopism EPUB (prasy elektronicznej w wybranym formacie).

Platforma kafeteryjna Medicover Benefits oferuje vouchery na subskrypcję czasową. Zyskaj atrakcyjne kody rabatowe do wykorzystania na legimi.pl i ciesz się dostępem do wiarygodnych, sprawdzonych pozycji książkowych oraz czasopism wśród kategorii: biznes, reportaże, aktualności, styl życia oraz nauka i nowe technologie. A to nie wszystko!

Co zyskujesz dzięki subskrypcji?

 • 1, 3, 6, 12 m-ną subskrypcję Legimi
 • Dostęp do ponad 60.000 ebooków i audiobooków
 • Możliwość czytania na 4 urządzeniach jednocześnie w wybranej konfiguracji
 • System umożliwiający czytanie online i offline

Źródła: