Menu:

Wielokulturowość w organizacji – szansa dla rozwoju firmy i pracowników

Pod wpływem globalizacji zmieniają się tendencje ekonomiczne, jak również polityczne, demograficzne oraz społeczno-kulturowe. Szereg postępujących zmian w kształtowaniu m.in. konkurencyjności firm, wpłynęło na polskie środowisko biznesowe – i nie tylko. Coraz mniejszym zaskoczeniem jest posiadanie wielokulturowego zespołu, który coraz powszechniej staje się istotną częścią organizacji i korporacji.

Wspólna praca w wielokulturowym zespole
Wielokulturowość w organizacji to szansa na nowe spojrzenie, innowacyjne pomysły oraz cenną wiedzę i doświadczenie.

Wielokulturowość jako szansa na rozwój firmy

Wielokulturowość nie pozostaje obojętna względem biznesu. Dla twoich pracowników i firmy, to szansa na rozwój i ogromne wsparcie dla pracodawcy. Przede wszystkim, multikulturowy zespół to… obraz świata w szerszej perspektywie! Dzięki styczności z różną obyczajowością, twoi pracownicy uczą się otwartości na zróżnicowane metody wykonywania swojej pracy i wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Kreatywna multi-perspektywa

To, co wydaje się największą zaletą firm stawiających na kreatywność, to nieszablonowy sposób myślenia wynikający nie tylko z samego charakteru pracowników (cech osobowości), ale również wychowania i zwyczajów charakterystycznych dla danej narodowości. Świeższa perspektywa i odmienne nastawienie do wykonywania pracy czy sposobów realizowania projektu, może być kluczem dla firmy, która boryka się ze stagnacją i wypaleniem. Wielokulturowość zespołu dodatnio koreluje z kreatywnością, wspiera strategie marketingowe, a te wpływają np. na zwiększenie sprzedaży czy innowacyjność. Rozwój firmy to jednoczesne utrzymanie lub wzmocnienie pozycji rynkowej.

Ponad multi-barierami

Dzięki zbudowaniu zespołu wywodzącego się z różnych kultur, zyskujesz cenną wiedzę dla siebie i swoich pracowników. Firma w bardziej przejrzysty sposób wchodzi w międzynarodową interakcję biznesową, a pracownicy szlifujący jednocześnie język obcy, lepiej rozumieją potrzeby swoich klientów.

Multi-wydajność

Heterogeniczność zespołu umożliwia budowanie nowej (lepszej) strategii przewagi konkurencyjnej. W zgodzie z zasadą „tworzenia mocnych” i „eliminowania słabych” stron, firma ma szansę stać się bardziej wydajna a tym samym produktywna, jeśli będzie czerpać cenną wiedzę z doświadczenia pracowników z zagranicy.

Członkowie zespołu wywodzący się z różnych stron świata, mogą bardziej intuicyjnie odpowiadać na bieżące potrzeby firmy i jej kontrahentów. Za nieoptymalną wydajnością przedsiębiorstwa, mogą kryć się niezamierzone stereotypy lub zwykła niewiedza, które uniemożliwiają podbijanie rynku na arenie międzynarodowej.

Zalety wielokulturowego zespołu

 • większa przystępność zróżnicowanej wiedzy dotyczącej określonej branży czy technologii;
 • możliwość wprowadzania nowych, innowacyjnych rozwiązań (projektów, pomysłów);
 • dostęp do wiedzy i cennego doświadczenia pracowników zagranicznych;
 • sprawniejsza komunikacja z zagranicznymi kontrahentami;
 • lepsza wydajność i produktywność (dopasowanie do preferencji zagranicznych użytkowników).

Z badania DeLancey nad wielokulturowością i różnorodnością w międzynarodowych korporacjach w Singapurze (Multiculturalism and Diversity in Multinational Corporations in Singapore) wynika, że 77,44 proc. respondentów zgodziło się, że wielokulturowy i zróżnicowany zespół wzbogaca ich osobiście i motywuje, aby pracować ciężej, a różnorodność i wielokulturowość w organizacji są atutem dla planowanego przetrwania i konkurencyjności w zglobalizowanej gospodarce. Ponadto uczestnicy badania stwierdzili, że multikulturowość w firmie jest po prostu dobrym rozwiązaniem, które uczy otwartości, tolerancji i pozytywnie wpływa na ich pracowników.

Zalety wielokulturowości w organizacji

Zróżnicowana wiedza oraz dostęp do cennego doświadczenia to tylko niektóre z zalet organizacji wielokulturowych.

Wielokulturowość organizacji – czy jest się czego obawiać?

Zróżnicowana kulturowo i narodowościowo firma może być obawą dla przedsiębiorcy.

 • Czy posiada odpowiednie kompetencje menedżerskie, aby rozwiązywać i zapobiegać problemom wielokulturowego zespołu?
 • Czy podoła wyzwaniom kulturowym swoich pracowników?
 • Czy będzie w stanie zjednoczyć zespół, przeciwdziałać stereotypom i ewentualnej dyskryminacji?

Otóż pomimo oczywistych zalet posiadania pracowników wywodzących się z różnych kręgów kulturowych, zauważa się bariery tj.: uprzedzenia czy brak wzajemnego zrozumienia.

Brak zrozumienia intencji

O nieporozumienie nietrudno, jeśli sprawy zawodowe stykają się z religijną obyczajowością, normami moralnymi czy tradycją narodową. Stąd możliwość występowania konfliktów wynikających ze źle zrozumianej wzajemnej intencji może być dla pracodawcy problemem.

Zagrożenia w zespołach wielokulturowych

W multikulturowym zespole upatruje się również przeszkody, które mogą rodzić obawy pracodawców tj.:

 • stereotypy i uprzedzenia współpracowników;
 • nieefektywność działań pomimo wprowadzonych zmian kadrowych;
 • problem identyfikacji pracowników (cudzoziemców) z firmą.

Postaw na szanse dla twojej firmy!

Globalizacja, która od początku wieku XXI jest procesem zintensyfikowanym, radykalnie zmieniła świat gospodarczy, polityczny, społeczny i kulturalny. Różnorodność w przedsiębiorstwie, powoli staje się koniecznością, aby móc osiągać pożądane cele na dzisiejszym rynku. Wielokulturowy zespół ułatwia zwiększenie portfela klientów, kontrahentów, interesariuszy czy akcjonariuszy. Różnorodność w miejscu pracy wpływa na dodatnią korelację z kulturą organizacyjną przedsiębiorstwa. Szansę dla rozwoju firmy upatrywaną w zespole wielokulturowym, tłumaczy się wzrostem kreatywności, umiejętności rozwiązywania problemów, rozwojem osobistym i elastyczności jej pracowników.

Integracja wielokulturowa

Platforma Medicover Benefits to mnóstwo pomysłów na wspólne spędzenie czasu w wielokulturowym zespole! Integracja w plenerze, wspólny wyjazd a może moc adrenaliny i szalona zabawa w parku rozrywki?

Sprawdź liczne oferty dostępne w firmowej kafeterii. Skorzystaj m.in. z:

 • Vouchery wstępu do AxeNation – sport prosto z Kanady!
 • Kody na zakupy od getCOFFE.co – pyszna, wspólna przerwa w pracy z kubkiem kawy wprost z Kolumbii, Etiopii lub Hondurasu!
 • Voucher do Arena Laser Games – nowoczesnego centrum rozrywki.
Opublikowano:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

  Pokaż
  Pokaż
  Pokaż

  Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

  Copyright © 2023 Medicover Benefits Sp. z o.o.
  Znajdź nas na: