/ Pracownicy

Rozwój, nauka, poszerzanie kompetencji – dlaczego warto zdobywać nowe umiejętności?

pZmiana-wpisana-jest-w-kady-yciowy-aspekt-w-tym-rwnie-zawodowy-wiat-szybko-si-zmienia-Adaptowanie-przez-firmy-nowych-technologii-wie-si-min-ze-zwikszeniem-efektywnoci-na-rynku-dziki-cyfryzacji-Ju-okoo-8-duych-firm-wpisuje-nowe-technologie-wmodel-bizn...

Zmiana – wpisana jest w każdy życiowy aspekt, w tym również zawodowy. Świat szybko się zmienia. Adaptowanie przez firmy nowych technologii wiąże się m.in. ze zwiększeniem efektywności na rynku, dzięki cyfryzacji. Już około 8% dużych firm wpisuje nowe technologie w model biznesowy.

W kontekście dokonujących się przeobrażeń – zwłaszcza obecnie, w dobie pandemii koronawirusa – warto poszerzać swoje kompetencje, uczyć się nowych umiejętności i specjalizacji. Rynek oczekuje od pracowników elastyczności i otwartości na zmiany.

Kwalifikacje zawodowe

Coraz częściej pracodawcy borykają się z brakiem pracowników wyspecjalizowanych w danej branży. Warto podnosić swoje kompetencje i szlifować kluczowe umiejętności. Kwalifikacje można nabywać w ramach systemu kursowego. Wielu pracodawców umożliwia uczestniczenie w szkoleniach lub zapewnia zdobywanie cennej wiedzy w praktyce.

Obecnie łatwiej nauczyć się czegoś nowego, a różnorodne doświadczenia można posiąść dzięki spersonalizowanej ofercie kursów, coachingu lub mentoringu. Sytuacja epidemiologiczna to szansa na lokowanie w rozwój dzięki ofertom online dostępnym w firmowej kafeterii.

Autorzy raportu EY Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy (Building a Better working world – Marzec, 2018 rok) uważają, że pracodawcy powinni inwestować w kapitał ludzki, jeśli ich myślą przewodnią jest osiąganie sukcesu właśnie dzięki ludziom.

Misja, wizja i komunikowane przez duże organizacje wartości, powinny być wprowadzane w życie oraz wbudowywane w świadomość pracowników:

Dobrym sposobem na to jest umożliwienie pracownikom rozwoju zawodowego, uczestnictwa w ciekawych projektach, zapewnienie im dostępu do szerokiej oferty szkoleń merytorycznych, menedżerskich i osobistych[1]

Kafeteria – szansa na rozwój

Przedsiębiorcy nie tyle mogą, co właściwie muszą, dbać o swoich pracowników. Kapitał ludzki jest przeważającym, najcenniejszym elementem zasobów przedsiębiorstwa. Pozorny „wydatek” firmy jest tak naprawdę inwestycją, gdyż ogół przyjętych działań wpływa na dochód fizyczny i pieniężny pracodawcy.

nauka rozwój kompetencji

Powiększanie zasobów w ludziach to przewaga na rynku i sukces przedsiębiorstwa. W odpowiedzi na oczekiwania firm i ich pracowników – kafeteria, jest szansą na rozwój.

To od kadry zależy,

czy firma przetrwa i odniesie sukces,

czy zwinie żagle[2]

Inwestowanie w kompetencje – dlaczego warto się uczyć?

 • Zdobywanie zaangażowanego, zmotywowanego i wykwalifikowanego zespołu pracowników;
 • Przewaga konkurencyjna przedsiębiorstwa (liderzy);
 • Skuteczny employer branding i lojalność zatrudnionych osób;
 • Dobry pracownik – wzrost firmy (wartość wizerunkowa, finansowa, ekonomiczna);

Według najnowszych badań Harvard Business Review (2017), wystarczy odpowiedzieć na cztery kluczowe potrzeby pracowników, by podnieść ich lojalność aż o 63% przy jednoczesnym podniesieniu zaangażowania o 50%[3]

Nie bez znaczenia pozostaje aspekt psychologiczny. Warto się uczyć, ponieważ to wpływa na poczucie sensu w pracy. Tym bardziej, że sporą część życia pracownicy spędzają właśnie w pracy.

Kluczowe kompetencje i zawrotne tempo zmian

Postęp technologiczny i futurystyczna wizja zmian na ryku pracy sprawia, że według ekspertów World Economic Forum (WEF)[4] w najbliższym czasie zmieni się profil umiejętności, których od pracowników będą wymagać przedsiębiorcy.

Raport Polskiego Funduszu Rozwoju „Kompetencje przyszłości: jak je kształtować w elastycznym ekosystemie edukacyjnym?” zauważa, że kluczowym zasobem staje się wiedza, a kluczowa kompetencją ludzi oraz organizacji – sposób i szybkość jej pozyskiwania i wykorzystywania.

Zawrotne wręcz tempo zmian na rynkach wymusza posiadanie zaawansowanych kompetencji poznawczych, społecznych i technicznych, a wartościowymi pracownikami są tacy, którzy inwestują w swój rozwój i umiejętności dostosowane do oczekiwań pracodawców.

Z kolei autorzy artykułu Australian Journal of Business and Economic “Employee core competencies and organizational excellence: an interpretative analysis” podkreślają, że niezależnie od typu stanowiska i charakteru pracy w organizacji, istnieje rozróżnienie co najmniej czterech podstawowych (krytycznych) kompetencji. Kluczowymi dla pracodawcy są umiejętności:

 • funkcjonalne,
 • komunikacyjne,
 • przywódcze,
 • poznawcze

Co więcej, przyszli specjaliści powinni wyposażyć się w te kluczowe kompetencje, aby rywalizować z innymi na wysoce konkurencyjnym rynku pracy[5].

(…) niezależnie od aktualnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej organizacja powinna podjąć działania umożliwiające rozwój pracownikom. Brak indywidualnych ścieżek rozwojowych jest, zdaniem ekspertów, istotnym mankamentem systemu zarządzania ludźmi w organizacji[6]

nauka rozwój kurs online

Nauka online z Medicover Benefits

Proces edukacji nie kończy się wraz z ukończeniem szkoły czy studiów wyższych. Człowiek uczy się całe życie – tak było dawniej, tak jest i teraz, zwłaszcza w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Rozwój kompetencji ma więc znaczenie i przynosi wymierne korzyści nie tylko dla pojedynczego pracownika, ale dla całego zespołu.

Bez przedsiębiorczych pracowników trudno mówić o innowacyjności jakiegokolwiek biznesu, o stałym podnoszeniu konkurencyjności na rynku[7]

Platforma Mediocver Benefits umożliwia uczestniczenie w kursach i szkoleniach online dzięki szerokiej ofercie kafeteryjnej.

Nasi partnerzy to m.in.:

EDUWEB.PL

Eduweb.pl to internetowa szkoła nowych technologii, która pomaga pasjonatom stawać się profesjonalistami: programowania, kodowania stron WWW, projektowania graficznego, UX, edycji audio i wideo, marketingu.

STREFAKURSOW.PL

Strefakursow.pl to największy polski serwis edukacyjny online zajmujących się szkoleniem specjalistów z szeroko pojętej branży IT.

EDOO.PL

Edoo.pl to szkoła językowa, która dostarcza indywidualne, szyte na miarę kursy językowe dla osób ceniących czas i wysoką jakość nauczania.

Edoo prowadzi kursy:

 • angielskiego (w tym m.in. General English, kursy konwersacyjne, Business English),
  • angielskiego dla dzieci i młodzieży (z lektorami polsko o anglojęzycznymi),
  • niemieckiego,
  • francuskiego,
  • włoskiego,
  • hiszpańskiego.

ZLOTEKURSY.PL

Zlotekursy.pl to nasz edukacyjny partner, oferujący szkolenia z różnych dziedzin związanych z informatyką oraz oprogramowaniem (m.in. Java czy PHP, Photoshop, Microsoft Office, VBA)

Podaruj swojemu zespołowi dostęp do wiedzy i nowych umiejętności. Oni spełnią swoje potrzeby rozwojowe, a Ty zyskasz wykwalifikowanych, ambitnych i lojalnych pracowników.

Źródła:

Raport EY: Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy; Building a Better working world – Marzec 2018 rok: https://www.ey.com/pl_pl/raporty-analizy

https://www.ican.pl/b/cyfryzacja—na-czym-faktycznie-polega-i-co-za-soba-pociaga/PD7MM4kw5

https://www.ey.com/pl_pl/raporty-analizy

Australian Journal of Business and Economic Studies, Vol. 2, No. 1, March 2016: https://www.researchgate.net/publication/274890489_EMPLOYEE_CORE_COMPETENCIES_AND_ORGANIZATIONAL_EXCELLENCE_AN_INTERPRETATIVE_ANALYSIS

https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/parp%208_%20kapital%20ludzki__mm.pdf

https://rada-gws.ios.edu.pl/wp-content/uploads/2020/11/Raport_rynek_pracy_padziernik_2020.pdf

http://czytelnia.frse.org.pl/media/Kompetencje_przyszlosci.pdf

https://www.delab.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2019/09/Kompetencje_przyszlosci_Raport_DELabUW.pdf

https://gratka.pl/blog/praca/podnoszenie-kompetencji-i-kwalifikacji-na-czym-to-polega/37325/

[1] Raport EY: Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy; Building a Better working world – Marzec 2018 rok: https://www.ey.com/pl_pl/raporty-analizy

[2] https://gratka.pl/blog/praca/podnoszenie-kompetencji-i-kwalifikacji-na-czym-to-polega/37325/

[3] Raport EY: Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy; Building a Better working world – Marzec 2018 rok: https://www.ey.com/pl_pl/raporty-analizy

[4] World Economic Forum (2018) The Future of Jobs Report 2018

[5] “Not only that, future professionals should also equip themselves with these critical core competencies in order to compete with others in the highly competitive job market”: https://www.researchgate.net/publication/274890489_EMPLOYEE_CORE_COMPETENCIES_AND_ORGANIZATIONAL_EXCELLENCE_AN_INTERPRETATIVE_ANALYSIS

[6] https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/parp%208_%20kapital%20ludzki__mm.pdf

[7] http://czytelnia.frse.org.pl/media/Kompetencje_przyszlosci.pdf