Menu:

Work-life balance – równowaga między pracą a życiem

Granica między pracą i życiem prywatnym coraz bardziej się zaciera, a założenia koncepcji work-life balance wydają się być coraz trudniejsze do osiągnięcia. W świecie rozwiązań cyfrowych jesteśmy nieustannie podłączeni do sieci, mamy stały dostęp do firmowej poczty i możemy być nieprzerwanie w kontakcie telefonicznym, ale też poprzez rozmaite komunikatory i aplikacje. Okres pandemii wymusił na wielu firmach przejście na system hybrydowy lub objął on na stałe większą liczbę pracowników. Jak w dzisiejszych czasach odnaleźć balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym?   

Równowaga między życiem zawodowym i prywatnym
Elastyczny czas pracy to jeden z elementów, który może wpłynąć na zachowanie równowagi pomiędzy życiem a pracą.

Co to jest work-life balance?

Idea work-life balance (WLB) nie jest nowa, powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. W Internecie znajdziemy na jej temat setki artykułów, opisów, narzędzi, badań i raportów. Różne źródła definiują work-life balance jako koncepcję zarządzania czasem, stawiającą za cel odnalezienie równowagi pomiędzy „pracą” (kariera i ambicja) a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość). Zgodnie z tą definicją, można więc założyć, że stan idealny to taki, w którym sfera czasu pracy jest grubą kreską oddzielona od czasu prywatnego. Pojawia się tylko pytanie, czy w dzisiejszych czasach jest to możliwe? Czy tak naprawdę tego oczekują pracownicy i czy tak rozumieją równowagę pracodawcy?

Pojęcie to w postpandemicznym świecie, także wobec elastycznego podejścia do pracy i systemu hybrydowego, który powoli zadomawia się w polskich organizacjach, z pewnością zyskuje nowe znaczenia. Niezmiennie pozostaje jednak cel, do którego prowadzą narzędzia WLB – mniejszy stres i większa efektywność, skuteczność w realizacji celów w obu sferach życia: osobistego i zawodowego. Cel, którego osiągnięcie, powinno liczyć się zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Co tak naprawdę oznacza work-life balance?

Warto wspomnieć, czego nie oznacza work-life balance. Nie oznacza poświęcania czasu na pracę i na osobiste aktywności „po równo”, w takim samym zakresie. Takie oczekiwanie byłoby nierealistyczne. Trudno też oczekiwać, że w pracy nie będziemy nigdy myśleć o sprawach prywatnych, a w domu – o kwestiach, którymi zajmujemy się w pracy.

Work-life balance jest też kwestią indywidualną. Stan, który dla jednych będzie satysfakcjonujący, innych doprowadzi do wypalenia zawodowego. Nie ma więc jednej, dobrej realizacji i jednego dobrego przepisu na balans między pracą a życiem, ponieważ życie każdego pracownika wygląda inaczej, każdy ma odmienne priorytety, inną wytrzymałość psychiczną i możliwości fizyczne.

Poza tym nawet nasz osobisty, najlepszy work-life balance na przestrzeni lat będzie się modyfikował, ponieważ zmienia się nasza sytuacja życiowa. Równowaga będzie oznaczać coś innego dla singla, co innego dla osoby w stałym związku – jeszcze coś innego, jeżeli w naszym życiu pojawią się dzieci i musimy „zrównoważyć” role pracownika i rodzica.

Wydaje się więc, że dobrą definicją WLB jest stan, w którym nasze życie zawodowe i prywatne tworzą spójną całość, służą naszym celom i oczekiwaniom oraz są zgodne z naszymi zasadami i wartościami.

Przeczytaj także:

Koncepcja work-life balance w praktyce

Skoro dla każdego samo pojęcie oznacza coś innego, inaczej wyglądać będą działania, którą pozwolą osiągnąć stan równowagi.

Elastyczny model pracy

Elastyczne podejście do czasu i miejsca pracy, nowoczesne systemy hybrydowe to praktyki ostatnich kilkunastu miesięcy, które mogą być dobrym narzędziem WLB. Wbrew pozorom, dzięki nim połączenie obowiązków rodzinnych, czy realizowanie pasji i kwestii zawodowych okaże się łatwiejsze do połączenia. Częściowe wykonywanie zadań z domu, częściowe z biura, praca całkowicie zdalna czy ruchome godziny w ramach tygodnia to szansa na zaplanowanie aktywności sportowych, naukę nowych umiejętności, rozwój osobisty.

Dzięki modelom elastycznym (home office, rotacyjność) pracownik oszczędza czas na dojazdy, który może spędzić z rodziną i łatwiej mu zorganizować np. odebranie dziecka ze szkoły. Z drugiej strony realizacja projektów będzie przebiegać w najdogodniejszej części dnia, w której działa najbardziej efektywnie i jest najbardziej kreatywny.

Wpływ pracy zdalnej na work-life balance

Możliwość pracy zdalnej wpłynie pozytywnie pracownika, będzie wypoczęty, a tym samym bardziej efektywny.

Odpoczynek off-line

Warto świadomie zadbać o to, by w czasie wolnym odpocząć od technologii, zwłaszcza tych, które stanowią narzędzia pracy. Mimo elastycznego podejścia ustalmy godziny, w których odbieramy służbowe telefony, wiadomości, odpowiadamy na maile, zamykamy laptopa. W pułapkę niekończącego się dnia pracy mogą wpaść zwłaszcza osoby pracujące z domu. Z raportu CBRE „Praca z domu czy z biura?” opublikowanego w styczniu 2022 r. wynika, że 37 proc. ankietowanych narzeka na zachwianą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Jednym z powodów może być właśnie nieustanna dostępność, którą umożliwiają rozwiązania cyfrowe i ukształtowane w tym zakresie nawyki pracowników. Niektórzy mogą mieć poczucie, że jeśli nie zareagują od razu, będą postrzegani przez pracodawcę jako mniej produktywni.

Ciągle pojawiające się powiadomienia na smartfonie dotyczące spraw firmowych, również w czasie przeznaczonym dla rodziny, realizowanie hobby, aktywności sportowej, zwiększają stres i nie pozwalają na efektywny wypoczynek. Warto zaznaczyć, że nie chodzi o popadanie w skrajności – całkowity brak kontaktu poza godzinami pracy lub brak elastyczności, gdy sytuacja wymaga większego zaangażowania w nietypowych godzinach czy dniach (np. w weekend). Jednak żeby osiągnąć work-life balance i uniknąć wypalenia zawodowego, należy dać sobie prawo do momentów i miejsc, w których odcinamy się od pracy – spędzamy czas z bliskimi nam ludźmi i regenerujemy siły.

Ćwiczenia dla równowagi

Jeżeli zmierzamy do osiągnięcia równowagi między pracą a życiem, aktywność fizyczna stanowi ważne narzędzie w osiągnięciu tego celu. Sport to skuteczny sposób na odreagowanie, zredukowanie stresu oraz uwolnienie endorfin. Uprawianie sportu, zwłaszcza na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni poprawia nie tylko kondycję, ale też nastrój. Obniża poziom kortyzolu i podnosi jakość snu. Warto wybrać taką aktywność, której praktykowanie będzie sprawiało nam przyjemność – którą łatwo wpasujemy w grafik.

W przeciwnym razie uciążliwe treningi wcześnie rano lub późnym wieczorem, zamiast sprzyjać odstresowaniu staną się dodatkowym stresorem i zaburzą dobowy rytm dnia. Półgodzinny spacer po parku, basen, weekendowe wycieczki rowerowe czy zajęcia jogi w połączeniu ze zdrową dietą będą wspierać osiągnięcie równowagi. Dodatkowo zaplanujmy wizytę u fizjoterapeuty czy dobrego masażysty – na pewno korzystnie wpłyną na nasze ciało i psychikę.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Znalezienie czasu na życie prywatne niesie korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Jak uniknąć przepracowania?

Idea work-life balance a korzyści dla pracodawcy

Dążenie do osiągnięcia równowagi między pracą a życiem jest kwestią osobistą. Dla każdego pojęcie to będzie oznaczać coś innego. Od naszej determinacji będzie zależało też, w jakim zakresie zrealizujemy ten ideał w swoim przypadku. Jednocześnie pracodawca może i powinien w istotny sposób wspierać pracowników w tym procesie, ponieważ stres ma bardzo duży wpływ na zdolność zawodową.

Wśród korzyści płynących dla pracodawcy wymienić można lepszą kondycję psychiczną i fizyczną, która przekłada się na kreatywność i produktywność zespołów i jednostek. Spadek nieobecności w pracy. Zaangażowanie już zatrudnionych pracowników, związane z poprawą warunków pracy i zainteresowanie ze strony osób rekrutowanych, które oczekują od organizacji nastawienia na well-being. Co się z tym wiąże firmy, które oferują pracownikom benefity w postaci pakietów medycznych, sportowych, cechują się elastycznym podejściem do formy zatrudnienia i projektowania środowiska pracy, mają lepszą renomę.

Przeczytaj także:

Jak wygląda work-life balance w Polsce?

Polacy są coraz bardziej świadomi w kwestii dbania o swoje zdrowie – regularne badania, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Firmy, które wychodzą naprzeciw potrzebie zrównoważenia życia prywatnego i zawodowego, zazwyczaj oferują benefity, które wspierają właśnie dobrostan fizyczny przez zapewnienie opieki lekarskiej czy kart sportowych. Pracodawcy popierają też rozwiązania, które pomagają połączyć role zawodowe z rodzicielskimi. Jednak, jak wskazuje raport „Wellbeing mentalny pracowników w Polsce”, organizacje mają jeszcze dużo do zrobienia w kwestii wspierania kondycji psychicznej pracowników. Obszaru tego nie można pominąć – zdrowie mentalne ma przecież istotne znaczenie w radzeniu sobie ze stresem i odnalezieniu równowagi między pracą a życiem.

Bibliografia

  1. Praca zdalna bardziej męcząca? Raport. "Nasza przyszłość to model hybrydowy" | Polska Agencja Prasowa SA
  2. Raport "Wellbeing mentalny pracowników w Polsce" Mindy 2021
  3. https://www.forbes.com/sites/deborahlee/2014/10/20/6-tips-for-better-work-life-balance/?sh=6cfa18f329ff
Opublikowano:
Powiązane artykuły:

Interesuje Cię nasza oferta? Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Opowiemy Ci o naszym systemie i o tym, jak możemy dopasować ofertę do Twoich potrzeb i wymagań.

    Pokaż
    Pokaż
    Pokaż

    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Pokaż

    Copyright © 2024 Medicover Benefits Sp. z o.o.
    Znajdź nas na: