/ Pracownicy

Czym jest wellbeing?

pW-najprostszym-ujciu-sowo-strongwellbeingstrong-oznacza-strongdobrostanstrong-WHO-ju-w-1948-roku-ustalio-e-nie-mona-rwnoway-braku-choroby-u-czowieka-i-jego-dobrostanu-gdy-stan-naszego-psychofizycznego-oraz-spoecznego-dobrego-samopoczucia-warunkowany...

W najprostszym ujęciu słowo „wellbeing” oznacza „dobrostan”. WHO już w 1948 roku ustaliło, że nie można równoważyć braku choroby u człowieka i jego dobrostanu, gdyż stan naszego psychofizycznego oraz społecznego dobrego samopoczucia warunkowany jest wieloma czynnikami, a nie tylko brakiem schorzeń. Aby osiągnąć zadowolenie oraz komfort życia, musimy zadbać o prawidłową równowagę, zwłaszcza między sferą zawodową i prywatną.  Inwestuj w kadry, wspieraj działania HR, motywuj do pracy – to Ci się opłaci.

W psychologii pozytywnej został opracowany model dobrostanu określający 5 kluczowych elementów, które budują dobre samopoczucie i zadowolenie człowieka. Wyróżnia się kolejno: pozytywne emocje, zaangażowanie, relacje, poczucie sensu i docenianie osiągnięć. Na tej podstawie tworzy się również zdrowy balans w relacji work-life. Gotowa recepta na szczęście dla pracowników, wyznacza przyszły kierunek działań pracodawców.

Jak wynika z raportu CBRE, za 10 lat 80% kandydatów, wybierając pracodawcę jako decydujący czynnik poda posiadanie przez niego strategii wellbeing”.

Obserwuje się wzrost oczekiwań pracowników i kandydatów, nie tylko w odniesieniu do sfery finansowej. Polacy chcą czuć się dobrze w pracy i poza nią, dbają o jakość życia, zwracają uwagę na poprawę swojego zdrowia, stosują zalecenia profilaktyczne. Motywatorem jest również to, że praca może być bardziej elastyczna i ułatwiająca funkcjonowanie w czasie prywatnym.

Wprowadzaj strategię wellbeing – inwestuj w kadry

„Z badań ICAN Research wynika, że już co czwarta firma (24%) wykorzystuje trend dbania o zdrowie pracowników, stawiając na programy prozdrowotne.”

Działania z zakresu wellbeing, są gotowym rozwiązaniem dla wielu firm, borykających się z problemami pozyskiwania i utrzymywania pracowników. Wellbeing wspiera procesy rekrutacji (59%) i zwiększa tym samym zyski firmy (54%) – wzrasta motywacja, chęci do pracy i produktywność zespołu. Wspieranie działów HR w tym obszarze, przynosi korzyści zarówno pracodawcom jak i pracownikom.

W ostatnich latach obserwuje się znaczne zmiany na rynku pracy. W tej chwili, umiejętne zarządzanie zasobami ludzkimi uwzględnia różnice międzypokoleniowe kadry. Głównym determinantem obecnych zmian w sposobie motywowania i wynagradzania pracowników jest wiek. Pokolenie Baby Boomers, pokolenie X czy Millenialsi – różne pokolenia, różne motywatory, odmienne sposoby funkcjonowania w organizacji. Ale niezmiennie – benefity mają dla pracowników znaczenie.

Należy dobrze zrozumieć potrzeby swoich pracowników, reprezentantów innych pokoleń, aby prawidłowo zarządzać polityką socjalną w firmie. Systemy dodatków pozapłacowych mają przede wszystkim zaspokajać potrzeby obecnych pracowników, budować lojalność, wpływać na zaangażowanie i zadowolenie z wykonywanej w danym miejscu pracy. Oczywiście benefity przykuwają również uwagę potencjalnych kandydatów.

Przechodzą do lamusa incydentalne motywatory w postaci „spotkań integracyjnych”, wyjść do kina czy teatru. Polityka wellbeing, ma przynosić długofalowe, wymierne korzyści wszystkim pracownikom – nie tylko tym, którzy mają na to czas. Zatem idea dbania o dobrostan, opiera się na transformacji utartych nawyków w miejscach pracy, nowoczesnym systemie wspierania kadr i odpowiednio prowadzonej strategii motywowania pracowników.

Wellbeing – o tym jak zarządzać kapitałem ludzkim

Firmy borykają się z coraz trudniejszą dostępnością kadr (szczególnie przedstawicieli młodszego pokolenia oraz specjalistów z określonych branż), a to z kolei wymusza na pracodawcach działania długofalowe wspierające produktywność. Zatem gotowe projekty z zakresu wellbeing, odgrywają bardzo ważną rolę. Pakiety medyczne, sportowo-rekreacyjne, ubezpieczenia na życie, systemy kafeteryjne – wszystkie te świadczenia budują pozytywny wizerunek firmy. Przez wielu uważane za niezbędne minimum, stanowią wartość, której brak może warunkować „być”, albo „nie być” w danej firmie.

Systemy benefitowe to skuteczny sposób budowania dobrej relacji z pracownikiem. Jednak, aby to osiągnąć, należy prawidłowo wprowadzać pakiety świadczeń do oferty socjalnej. Pracownicy mają różne oczekiwania i jeden, ten sam benefit dla wszystkich – może nie być dobrym rozwiązaniem. Firmy powinny dobrze przemyśleć strategie systemów motywacyjnych, aby nie stracić pieniędzy i nie zniechęcić ludzi do pracy.

Kafeteria – to Ci się przyda

Dzięki kafeterii, pracownik sam decyduje, która oferta jest dla niego najbardziej atrakcyjna i wygodna w danym momencie. Model wyboru świadczenia z pakietu usług, zaspokaja rzeczywiste potrzeby pracowników. W małych czy dużych przedsiębiorstwach, systemy benefitowe są praktycznym elementem strategii wellbeing. Pracownicy korzystają, kiedy chcą, z czego chcą i w określonej ilości. Każdy pracownik lubi mieć wybór i wpływać na swoje decyzje.

Zdrowie nie ma swojej ceny, ale jest mierzalne

„57% Polaków uważa zachowanie dobrego zdrowia za jedną z najważniejszych wartości codziennego życia, a

58% pracowników uważa opiekę medyczną za najbardziej atrakcyjne świadczenie dodatkowe”.

Badanie Sedlak&Sedlak „Benefity w oczach pracowników 2020” udowodniło, że benefity dostępne w firmie: są opłacalne, mają znaczenie, wartościują pracodawcę, wspierają potrzeby pracowników i stanowią doskonałą odpowiedź na oczekiwania zatrudnionych osób, ponieważ według otrzymanych wyników:

 • 75,3% firm oferuje swoim pracownikom benefity, z których 88,3% badanych pracowników korzysta,
 • 80% pracowników jest zadowolonych z benefitów w swojej firmie,
 • dla 85% pracowników, bardzo ważny i ważny jest pakiet opieki medycznej,
 • dla 68% pracowników, karnety na siłownię i fitness w dalszym ciągu stanowią ogromne znaczenie,
 • 74% pracowników ceni dostępność ubezpieczenia na życie w swojej firmie.

Wellbeing to inwestycja w kadry

Pracownik, którego zdrowie i dobre samopoczucie pozostawiają wiele do życzenia, nie jest produktywny, a jego praca efektywna. W dłuższej perspektywie firma traci stabilność, zyski, a zrównoważony rozwój i dobrobyt społeczny – zostaje osłabiony.

Miejsce pracy sprzyjające pracownikom to takie miejsce, w którym buduje się relacje od podstaw. Pracownicy nie tylko chcą się szkolić i jeździć firmowym samochodem. Motywatory dla pracowników powinny ułatwiać codzienne życie, cechować się komplementarnością oraz być skierowane do każdego członka zespołu, niezależnie od płci, wieku czy stażu. Inwestycja w zdrowie, aktywność fizyczną, dobre samopoczucie, bezpieczeństwo i trwałość pracy się po prostu opłacają.

Zarządzaj dobrostanem w firmie

W „zdrowych” miejscach pracy, dobre samopoczucie kadry buduje się kompleksowo. Dbałość o personel to nie koszt, a inwestycja w kapitał ludzki i potencjał zespołu. Należy przestrzegać elementarnych zasad higieny pracy zarówno fizycznej, jak również minimalizować zagrożenia psychospołeczne. Promuj zdrowie i zdrowe nawyki związane ze stylem życia swoich pracowników. Angażuj i motywuj zespół w działania prospołeczne: relacje międzyludzkie, środowisko, wolontariat i profilaktykę zdrowia.

Wprowadzaj benefity do pracy – motywuj do pracy

Skuteczne zarządzanie dobrostanem w firmie, to również szereg „nieoczywistości” i „pracoumilaczy”, które poprawiają funkcjonowanie całego zespołu, wspierają codzienną pracę i ułatwiają życie. Jedna z firm, która wprowadziła „zdrowe benefity” zmniejszające ryzyko przeziębienia w okresie jesienno-zimowym obliczyła, że zachorowalność w firmie spadła o 70% przy jednoczesnej, szybszej rekonwalescencji osób korzystających ze zwolnienia lekarskiego. Pracodawca zadbał o edukację, dostępność witamin i środków dezynfekcyjnych w miejscu pracy, finansował niespecyficzne działania profilaktyczne (pomiar ciśnienia lub analiza składu ciała w ramach świętowania Mikołajek), a jednocześnie oferował usługi pakietów sportowych z których (zdrowi już) pracownicy, chętniej korzystali.

Ponadto, firmy oferują dogodne modele zatrudnienia i formy pracy, dobrą kawę, świeże owoce czy warzywa. Zmienią się również wymogi dress code’u. Narzucone standardy ubioru przyjmują elastyczne formy. Pracownicy mogą chodzić ubrani „luźno”.

Pracodawcy oferują również pakiety relokacyjne – pracownik może wynająć w ramach swojej pracy mieszkanie lub korzystać z atrakcji przysługujących mu w nowym miejscu (kino, teatr, siłownia, fitness). Pracodawcy stawiają na profilaktykę i walkę z nałogami. Finansują programy rzucania palenia, sesje coachingowe oraz terapie grupowe.

Dzięki strategiom wellbeing:

 • oszczędzasz pieniądze,
 • dbasz o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników,
 • budujesz lojalność i zaangażowanie zespołu,
 • zatrzymujesz w firmie cennych pracowników,
 • dajesz poczucie bezpieczeństwa i komfortu w miejscu pracy,
 • budujesz dobry employer branding,
 • wspierasz potencjał, zaangażowanie, kreatywność i produktywność zespołu.

 

Źródła: